Trumpi saladokumentide süüdistuses mängis võtmerolli tüli kindral Milleyga

Kindral Mark Milley ja tollane USA president Donald Trump 2018. aastal
Kindral Mark Milley ja tollane USA president Donald Trump 2018. aastal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Jim Young/File Photo

Väljaande The Hill teatel mängis hiljutise Donald Trumpi saladokumentide süüdistuses olulist rolli endise USA presidendi tüli staabiülemate ühendkomitee esimehe kindral Mark Milleyga.

Endise USA presidendi Donald Trumpi saladokumentide väärkäitlemise süüdistuses mängis olulist rolli Trumpi tüli USA staabiülemate ühendkomitee esimehe kindral Mark Milleyga. Milley esitas sellele kohale Trump ise 2018. aastal. Avalikult on tüli ühepoolne ning Milley suhtes on pahameelt väljendanud Trump, samas kindral on tüli eraviisiliselt tunnistanud, kuid pole Trumpi avalikult rünnanud.

Donald Trumpile esindatud süüdistust ilmestab helisalvestis, millest teatas hiljuti CNN. Salvestis pärineb 2021. aastast. CNN-i teatel on salvestise enda valdusesse saanud ka Trumpile süüdistuse esitanud võimud. Helisalvestises tunnistas Donald Trump, et ta teadis, et tema valduses on salastatud sõjalisi dokumente, millelt Trump polnud presidendiametis olles salastatuse märget eemaldanud (declassified). See ülestunnistus oli vastuolus teiste Trumpi väidetega nagu ta oleks enda valduses olevatelt dokumentidelt salastatuse märke lasknud eemaldada.

Salvestises on kuulda, kuidas Donald Trump kurdab Mark Milley üle peale The New Yorkeris 2021. aasta juulis ilmunud artiklit. Artiklis väideti, et kindral Milley ei lasknud Trumpil oma ametiaja lõpus Iraani rünnata. Helisalvestises mainib Trump kuidas tema valduses on salastatud dokument, mis sellist ründeplaani kirjeldab. Sellise dokumendi olemasolu olevat Trumpile argumendiks vaidluses Milley vastu. Samas oli dokument salastatud. The Hill rõhutas, et pole selge kas kõnealune dokument üldse eksisteerib.

Duke University politoloogiaprofessor Peter Feaver ütles The Hillile, et kuigi Donald Trump tülitses avalikult mitmete valitsusministrite ja nõunikega, siis oli tüli kindral Mark Milleyga tema mainele suurem kahju, kuna relvajõudude maine on USA-s kõrge.

Süüdistus endise USA presidendi Donald Trumpi vastu koosneb 37-st osast, mille järgi hoiustas Donald Trump ebaseaduslikult salastatud USA riigikaitset, relvastust ja tuumaprogrammi puudutavaid dokumente ning takistas uurijate tööd nende kätte saamisel. Trump on nimetanud süüdistusi tema vastu poliitiliselt motiveerituks.

Eraldiseisvalt teatas 2021. aasta septembris CNN kuidas Mark Milley püüdis Trumpi ametiaja lõpus piirata Trumpi võimalusi sõjalisteks rünnakuteks peale 2021. aasta 6. jaanuari Kapitooliumi rünnakut Trumpi toetajate poolt. CNNi reportaažis toetuti Bob Woodwardi ja Robert Costa kahasse kirjutatud raamat, mille väljavõte ilmus ajakirjas New Yorker 2022. aasta augustis.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Hill

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: