USA justiitsministeerium avalikustas Trumpile esitatud süüdistuse
USA justiitsministeerium avaldas endise presidendi Donald Trumpi vastu esitatud 37-osalise süüdistuse, mille järgi hoiustas ta ebaseaduslikult salastatud USA riigikaitset, relvastust ja tuumaprogrammi puudutavaid dokumente ning takistas uurijate tööd nende kätte saamisel. Analüütikute kinnitusel on tegu tõsiste süüdistustega, mis võivad viia ekspresidendi aastakümneteks trellide taha.
Süüdistuse järgi sisaldasid salastatud dokumendid informatsiooni USA ja välisriikide kaitse ja relvavõimekuse kohta, USA tuumaprogrammide, riigi ja liitlaste võimalike haavatavuste kohta ja plaane võimalikuks vastulöögiks välisrünnaku korral.
Selle kohaselt süüdistatakse endist presidenti riikliku kaitseinformatsiooni ebaseaduslikus hoiustamises, õigusemõistmise takistamises, valeväidete esitamises ja vandenõus.
37-osalises ja 49 lehekülge hõlmavas dokumendis tuuakse välja kaks juhtumit, kus Trump väidetavalt jagas salastatud informatsiooni inimestega, kellel ei olnud dokumentide nägemiseks õigust.
Prokuröride kinnitusel jagas Trump oma New Jersey golfiklubi külalistega Iraani vastast rünnakuplaani ja tunnistas helisalvestises, et tegu oli salastatud informatsiooniga.
Samuti proovis Trump prokuröride hinnangul takistada uurimist, väites, et vastavaid dokumente tema käes ei ole ning suunas oma abi peitma dokumente oma advokaatide ja FBI agentide eest.
Trumpile esitatud süüdistus on seotud salastatud valitsusdokumentide hoiustamisega tema Florida kodus. Möödunud aasta augustis toimunud Föderaalse Juurdlusbüroo läbiotsimise käigus leiti Mar-a-Lago kuurordist rohkem kui 300 dokumenti, millest 60 olid ülisalajase märkega. Süüdistuse järgi liigutati endise presidendi palvel dokumendikastid umbes pool aastat enne läbiotsimist Mar-a-Lago panipaigast Trumpi isiklikku residentsi.
Süüdistuse järgi peitis Trump dokumente nii tualettruumides, kontoris, magamistoas kui ka panipaigas.
Eksperdid: tegu on tõsiste süüdistustega
Süüdistusi kommenteerinud ekspertide hinnangul on tegemist tõsise asjaga, mille eest võib süüdi mõistmisel vanglakaristuse mõista.
"Tegu on väga tõsiste föderaalrikkumistega, mille järgi hoiustas endine president salastatud valitsusdokumente, sealhulgas materjale, mis kirjeldavad teiste valitsuste tuumavõimekusi ja rünnakuplaane," rääkis Associated Pressi õigustoimetaja Mike Balsamo.
Süüdistuses olid ka fotod dokumendikastidest, mida hoiustati Trumpi Florida kodu erinevates tubades. Samuti kirjeldati ühte endise presidendi vestlust advokaatidega.
"Trump ei taha, et justiitsministeerium kaste läbi vaataks, ja uurib, kas poleks parem, kuid nad lihtsalt ütleksid, et neil pole ühtegi dokumenti," lisas Balsamo.
"Meie seadused, millega kaitstakse riiklikku kaitseinformatsiooni, on USA turvalisusele ja julgeolekule kriitiliselt olulised ja neid tuleb täita. Nende seaduste rikkumine ohustab meie riiki," tõdes eriprokurör Jack Smith.
Trump ja toetajad näevad toimuvas valimisvõitlust
Trump lükkas siiski süüdistused tagasi ning viitas alanud presidendikampaaniale, milles ta loodab uuesti presidendiks valitud saada: "Nad üritavad mind karistada, sest oleme küsitlustes taaskord suurelt ees. Juhime Bideni ja vabariiklaste ees suurelt."
Paljud Trumpi erakonnakaaslased on avaldanud talle toetust ja öelnud, et endise presidendiga käitutakse ebaõiglaselt.
Teda toetas ka USA esindajatekoja juht, vabariiklane Kevin McCarthy: "See kisub meie riigi katki, sest on vastuolus võrdse õigusemõistmise põhimõttega, mida pole täna järgitud. Me ei kavatse seda taluda."
Õigusanalüütikute kinnitusel võib süüdimõistmise korral Trumpi ees oodata pikk vanglakaristus.
Toimetaja: Barbara Oja, Mait Ots
Allikas: CNN, WSJ