Soome uus võimuliit jaotas ministriportfellid

{{1687093020000 | amCalendar}}
Valitsuse moodustaja Koonderakonna esimees Petteri Orpo koalitsioonileppe tutvustamisel.
Valitsuse moodustaja Koonderakonna esimees Petteri Orpo koalitsioonileppe tutvustamisel. Autor/allikas: SCANPIX/Kimmo Penttinen/Lehtikuva/AFP

Peale seitse nädalat kestnud koalitsioonikõnelusi panid Soome Koonderakond, Põlissoomlased, Kristlikud Demokraadid ja Rootsi Rahvapartei pühapäeval paika ja ministriportfellide jaotuse.

Ministriametite jaotust tutvustas peaministri ametisse asuv Koonderakonna juht Petteri Orpo.

Neljaparteiline koalitsioon leppis pärast aprillivalimistele järgnenud enam kui kaks kuud kestnud koalitsiooniläbirääkimisi valitsuse moodustamises kokku sel neljapäeval. Uus valitsus tahab vähendada kulutusi ja tõsta tulusid, Orpo sõnul on valitsuse ülesanne suurendada Soome majanduskasvu.

Kokku läks jagamisele 19 ministriportfelli, millest Koonderakond sai kaheksa, Põlissoomlased seitse, Rootsi Rahvapartei 2,5 ja Kristlikud Demokraadid 1,5 kohta. Viimaste puhul läheb üks portfell erakondade vahel ümber jagamisele kahe aasta pärast.

Koonderakonna ridades saab välisministriks Elina Valtonen, kaitseministriks Antti Häkkänen, regionaalministriks Anna-Kaisa Ikonen, sotsiaalkaitseministriks Sanni-Grahn Laasonen, tööministri portfelli jagavad kahe aasta kaupa Arto Satonen ja Matias Marttinen, kultuuri- ja teadusministri portfelli jagavad samamoodi Sari Multala ja Mari-Leena Talvitie ning kliima- ja keskkonnaministriks saab Kai Mykkänen.

Põlissoomlaste ministripositsioonidest jääb rahandusministri amet erakonna juhile Riikka Purrale. Siseministriks saab Mari Rantanen, justiitsministriks Leena Meri, väliskaubandusministriks Ville Tavio, sotsiaalkaitse ja terviseministriks Kaisa Juuso ning transpordi- ja kommunikatsiooniministriks Lulu Ranne. Majandusministriks saab Vilhelm Junnila, kes on ametis kaks aastat ning tema järel asub ametisse Sakari Puisto. Ükski Põlissoomlaste ministrikandidaat ei ole varem ministriametis olnud.

Parlamendi esimehe kandidaadiks on Põlissoomlaste endine esimees Jussi Halla-aho.

Kristlike Demokraatide juht Sari Essayah asub põllumajandus- ja metsandusministri ametisse. Lisaks saab erakond kaheks aastaks spordi- ja noorteministri portfelli, ministrikandidaati pole erakond avaldanud.

Rootsi Rahvapartei ei ole veel avaldanud ühtegi ministrikandidaati, kuid erakonnale jäävad haridusministri ning Euroopa küsimuste ministri portfellid ja ühtlasi jagab erakond Kristlike Demokraatidega spordi- ja noorteministri portfelli.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: