Urmas Reinsalu andis üle avalduse peaminister Kaja Kallase umbusaldamiseks
Isamaa esimees Urmas Reinsalu andis esmaspäevase riigikogu erakorralise istungjärgu algul üle Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Keskerakonna ja Isamaa rahvasaadikute allkirjaga eelnõu peaminister Kaja Kallase umbusaldamiseks.
"On üsna tavatu, et loetud kuud pärast valitsuse ametisse astumist taoline umbusaldusavaldus algatatakse. Kuid pretsedenditud on olnud kogumis ka peaministri isiklikud sammud ning valitsuse poliitika," ütles Reinsalu.
"Umbusaldusavaldus annab hääle nende inimeste murele ja nõutusele, kes ei ole nõus valetamisega poliitikas, valitsuse elluviidava poliitikaga ega sellega, et ühiskonna huvirühmad on taandatud hääletusse olekusse," lisas ta.
Kõigi opositsioonisaadikute allkirja kandev umbusaldusavaldus tugineb neljale punktile: valitsuse tegevus süvendab rahvastikukriisi, valitsusel pole mandaati maksutõusudeks, peaministri retoorika, kus ta võrdleb opositsiooni diktaatorlike režiimidega, on vastuvõetamatu ning koalitsioon proovib parlamenti tasalülitada.
"Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsus surub kiirkorras läbi poliitikat, milleks pole rahvalt mandaati küsitud ega saadud ning mille pikaajalisi negatiivseid mõjusid ei ole isegi hinnatud. Seda kõike tehakse olukorras, kus meil on sajandi väikseim sündimus, laiaulatuslik majanduslangus ning kõrge inflatsioon, mis on olulisel määral vähendanud perede toimetulekut," seisab umbusaldamise tekstis.
Reformierakonna fraktsiooni juht Erkki Keldo sõnas, et umbusalduse läbiminemiseks võimalust pole.
"Koalitsioon on kindlasti ühtne. Tegelikult ju siin ka erakorralisel istungil on mitu eelnõud, mis on seotud valitsuse usaldusega ehk põhimõtteliselt iga see eelnõu, mille me siin vastu võtame, näitabki seda, et riigikogu usaldab valitsust ja koalitsioon töötab edasi," rääkis Keldo.
Ka Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik sõnas, et umbusalduse läbiminemine ei ole tõenäoline.
"Ega ma ei ole naiivne. Kuna tegemist on avaliku hääletusega, siis suure tõenäosusega koalitsioonisaadikud valitsust toetavad. Kui tegemist oleks salajase hääletusega, siis ma arvan, need numbrid võiksid juba olla hoopis teistsugused," ütles ta.
See, millal umbusaldamine hääletusele läheb, on valitsuse otsustada.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Liisbeth Rats