Kaja Kallase umbusaldamine kukkus läbi

Riigikogus kukkus teisipäeval läbi umbusaldushääletus peaminister Kaja Kallasele (RE). Umbusaldamise poolt hääletas 34 ja vastu 57.
Hääletusel ei osalenud Reformierakonna fraktsiooni liige Siim Kallas.
Umbusaldusavalduse algatajaid esindanud Tanel Kiik ütles, et opositsiooni saadikute hinnangul on Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuskoalitsioon asunud ellu viima lühinägelikke ja perevaenulikke otsuseid.
"Valitsus juhib riiki täiesti vales suunas ning süvendab oma tegevusega rahvastiku‑, majandus‑ ja usalduskriisi," sõnas ta ning viitas esmaspäeval alanud ja teisipäeval lõppenud erakorralisele istungjärgule, kus tema sõnul võeti järjestikku vastu Eesti inimeste ja perede toimetulekut ja heaolu halvendavaid otsuseid.
Kiige sõnul surub valitsus kiirkorras läbi poliitikat, millele pole valimistel mandaati saadud ning mille pikaajalisi negatiivseid mõjusid pole hinnatud.
"Seetõttu taotlevad riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni, Eesti Keskerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni 40 saadikut peaminister Kaja Kallasele umbusalduse avaldamist vale ja valeliku poliitika, ebaväärika sõnakasutuse ning parlamendi tasalülitamise tõttu," lausus Kiik.
Peaminister Kaja Kallas tänas riigikogu liikmeid valitsuse poliitika arutamise ja vastupidamise eest. Ta osutas, et riigi eelarves on suur puudujääk ja tema erakond lubas oma valimisprogrammis riigi rahanduse korda teha. "Püsivalt puudujäägis eelarve ei ole jätkusuutlik, võlgade jätmine oma laste kaela ei ole jätkusuutlik," toonitas ta. Peaminister osutas, et maksudega seotud otsused ei ole populaarsed, ent neid ei saa edasi lükata.
Peretoetuste kärpimisest rääkides ütles Kallas, et need on endiselt väga helded ja suuremad kui mullu. "Kui inimesed 2022. aastal said hakkama, siis nüüd, kus see toetus on tõusnud, saavad nad kindlasti hakkama, eriti olukorras, kus inflatsioon on alla minemas ja sellel aastal tuleb kuskil üheksa protsenti, kus inimeste ostujõud on reaalselt suurenemas," lausus ta.
Sooneutraalsest abielust rääkides ütles peaminister, et valimiste eel polnud see tema lubadus, ent koalitsiooni moodustades kuulati partnerite argumente ja leiti, et mõistlik on see küsimus lõplikult lahendada, et ei peaks enam võitlema ja kõigil oleks võrdsed õigused.
Kallas märkis, et Eesti Vabariigi põhiseaduse järgi võtab riigikogu vastu otsuseid poolthäälteenamusega. "See tähendab, et sul peab olema enamus. See tähendab, et enamus otsustab demokraatias," sedastas Kallas. Peaminister toonitas, et valitsus ei seo ühtki eelnõu usaldusküsimusega, kui opositsioon ei tee eelnõudele obstruktsiooni.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu andis esmaspäevase riigikogu erakorralise istungjärgu algul üle Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Keskerakonna ja Isamaa rahvasaadikute allkirjaga eelnõu peaminister Kaja Kallase umbusaldamiseks.
Kõigi opositsioonisaadikute allkirja kandev umbusaldusavaldus tugineb neljale punktile: valitsuse tegevus süvendab rahvastikukriisi, valitsusel pole mandaati maksutõusudeks, peaministri retoorika, kus ta võrdleb opositsiooni diktaatorlike režiimidega, on vastuvõetamatu ning koalitsioon proovib parlamenti tasalülitada.
Toimetaja: Aleksander Krjukov