Putin: Ukraina ründepotentsiaal pole veel ammendunud

{{1687402380000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur õppusel Donetski oblastis
Ukraina sõdur õppusel Donetski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Oleksandr Ratushniak

Vene presidendi sõnul pole Ukraina ründepotentsiaal veel ammendunud ning sellega tuleb arvestada. Ukraina ründas Storm Shadow rakettidega olulist Tšongari silda, mis ühendab okupeeritud Lõuna-Ukrainat Krimmi poolsaarega. CNN-ga suhelnud lääneriikide allikate sõnul on Vene väed Ukraina vastupealetungi vastu võideldes olnud oodatust pädevamad.

Oluline neljapäeval 22. juunil kell 23.10:

- Välisannetajad lubasid Ukraina ülesehitamiseks 60 miljardit eurot;

- Putin: Ukraina ründepotentsiaal pole veel ammendunud;

- CNN-ga suhelnud lääneriikide allikate sõnul on Vene väed Ukraina vastupealetungi vastu olnud oodatust pädevamad;

- Krimmi poolsaart Lõuna-Ukrainaga ühendava Tšongari silla remont võib mitu nädalat aega võtta;

- Ukraina ründas rakettidega Krimmi lähedal asuvat tähtsat silda;

- Zelenski: Ukraina luure hinnangul kaalub Venemaa Zaporižžja tuumajaamas terroriakti;

- Eesti saadab Ukrainale välihaigla ja demineerimisvarustust;

- Prigožin süüdistas taas Vene kaitseministeeriumi sõja kohta valetamises;

- Politico: lääs võib Ukraina piloote hakata koolitama Rumeenias;

- Zelenski sõnul on rindel käimas rasked lahingud Vene okupantidega;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 650 sõdurit ja 21 suurtükki.

Annetajad lubasid Ukraina ülesehitamiseks 60 miljardit eurot

Välisannetajad on lubanud Ukrainale 60 miljardit eurot uut rahalist toetust, teatas Ühendkuningriik neljapäeval, kui lõppes rahvusvaheline konverents, mille eesmärk oli rahastada sõjast laastatud riigi ülesehitamist.

"Me ei näinud ette, et see on lubaduste andmise konverents. Sellegipoolest saame täna sellel konverentsil teatada Ukrainale kokku 60 miljardi euro suurusest toetusest," ütles kohtumist võõrustanud Suurbritannia välisminister James Cleverly.

"Valitsuste ja rahvusvaheliste organisatsioonide võetud kohustused on suunatud Ukraina toetamisele lühi- ja keskpikas perspektiivis," ütles Cleverly Londoni konverentsi lõppistungil.

Putin: Ukraina ründepotentsiaal pole veel ammendunud

Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin ütles kohtumisel Vene julgeolekunõukogu liikmetega, et tasub eeldada, et Ukraina relvajõudude ründepotentsiaal pole veel ammendunud, vahendas Interfax.

Vladimir Putin sõnas, et Ukraina pole veel kõiki oma strateegilisi reserve kasutanud ning seda peaksid arvestama ka Vene relvajõud. Samas uskus Putin, et Ukraina relvajõudude mobiliseerimisreserv pole piiritu.

Podoljak: Venemaa tahtis Krõvõi Rihi veehoidla tammi rakettidega rünnata

Ukraina presidendi nõuniku Mõhhailo Podoljaku sõnul ei suuda Vene väed keskpikas perspektiivis Enerhodari linna hoida ning just seetõttu kaaluvat Vene võimud Zaporižžja tuumajaamas terroriakti. Sama hoiatas Ukraina luureinfole tuginedes neljapäeval Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

Mõhhailo Podoljaku sõnul on nii Zaporižžja tuumajaama võimalik rünnak kui ka katsed rünnata Krõvõi Rihi veehoidla tammi Kinžali rakettidega osa Vene strateegiast, mille eesmärgiks on luua elanikkonnast tühjendatud hall ala. Podoljaku sõnul sõltub maailma reaktsioonist, et kas Kreml liigub selle stsenaariumiga edasi. Podoljak kutsus üles defineerima punaseid jooni ning andma teatavaks tagajärjed.

Vene väed ründasid sama Inhuletsi jõe veehoidla tammi ka eelmise aasta septembris.

Valgevenes kukkus alla Vene Mi-24 helikopter

Valgevene kaitseministeeriumi teatel toimus riigi pinnal ühe Mi-24 helikopteri raske maandumine. Kopteri meeskonnaliikmed said õnnetuses viga, kuid keegi ei hukkunud. Valgevene opositsioonilise liikumise Motolkohelp teatel oli tegu Vene helikopteriga ning alla kukkunud kopteril on näha Vene Z-sümbolit.

Vene väed on Ukraina vastupealetungi vastu olnud oodatust pädevamad

Lääneriikide allikad, sh üks USA sõjaväelane, kinnitasid CNN-le, et Ukraina suvine vastupealetung on algfaasis olnud oodatust vähem edukam ning Vene väed on olnud kompetentsemad kui varem eeldati.

Ühe lääneriigi ametiisiku sõnul ei täida Ukraina vastupealetung ootusi ühelgi rindelõigul. Ukrainlaste jaoks on probleemiks Vene miiniväljad, raketirünnakud ja Vene õhuvägi. Samas rõhutasid samad allikad, et vastupealetung on alles algfaasis ning ollakse optimistlikud, et Ukraina väed suudavad aja möödudes rohkem territooriumi vabastada.

USA ja teised Ukraina toetajad ootavad tõenäoliselt juulikuuni, et hinnata täiel määral Ukraina vastupealetungi edu. Ühe lääneriigi ametiisiku sõnul osutus vastupealetung raskeks nii Ukraina kui ka Venemaa jaoks ning mõlemad pooled on kandnud suuri kaotusi. Samas ei ole Ukraina kaotused nii suured nagu Venemaa väidab.

Allikate sõnul on Ukraina väed Vene taktikatega kohanenud ning viimastel päevadel on ukrainlased suutnud edukamalt sihtida ja tulistada taevast alla Vene lennumasinaid. Eraldiseisvaks probleemiks ukrainlastele on osutunud halb ilm.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tunnistas kolmapäeval intervjuus BBC-le, et Ukraina üksuste edenemine on olnud oodatust aeglasem.

Ukraina raketirünnakus kahju saanud Tšongari sild ühendab okupeeritud Lõuna-Ukrainat Krimmi poolsaarega Autor/allikas: SCANPIX/IMAGO/SNA

Olulise Tšongari silla remont võib mitu nädalat aega võtta

Krimmi Lõuna-Ukrainaga ühendava Tšongari silla remont võib mitu nädalat aega võtta, teatas Krimmi poolsaare Venemaa poolt ametisse pandud transpordiminister. Venemaa süüdistas enne seda Ukrainat silla ründamises Storm Shadow tiibrakettidega. Sotsiaalmeedias levisid videoklipid, milles on näha kahjustusi sillal.

Ukraina ründas rakettidega Krimmi lähedal asuvat tähtsat silda

Ajalehe The Wall Street Journal ajakirjanik Yaroslav Trofimov vahendab sotsiaalmeedias venemeelsete Hersoni võimude teadet, et Ukraina ründas Storm Shadow rakettidega Tšongari silda. Tegemist on tähtsa sillaga Krimmi poolsaare juures, mille kaudu varustab Venemaa oma Lõuna-Ukrainas paiknevaid vägesid.

Venemaa võimud väitsid hiljem, et Ukraina väed ründasid silda nelja raketiga, vahendas Reuters.

Zelenski: Venemaa kaalub Zaporižžja tuumajaamas terroriakti

Ukraina president Volodõmõr Zelenski hoiatas neljapäeva ennelõunal avaldatud videoteates, et Venemaa kaalub Zaporižžja tuumajaamas terroriakti. Zelenski sõnul on Vene võimud vastavad ettevalmistused tehtud. Ukraina presidendi sõnul tugineb ta Ukraina luure hinnangule.

Volodõmõr Zelenski rõhutas, et tuumakiirgus ei tunne riigipiire ning see, keda see tabab määrab ainult tuule suund. Zelenski sõnas, et Ukraina jagas kogu olemasolevat teavet oma partneritega ning kõik tõendid on jagatud nii Euroopa, USA, Hiina, Brasiilia, India, Araabia maailma ja Aafrika riikidega.

Eesti saadab Ukrainale välihaigla ja demineerimisvarustust

Eesti valitsus toetas neljapäeva hommikul peetud kabinetinõupidamisel kaitseministri Hanno Pevkuri ettepanekut saata Ukraina relvajõududele koostöös Islandiga veel üks välihaigla. Lisaks saadab Eesti oma abipaketi käigus Ukrainale varustust meedikutele, demineerijatele ja droonitõrjeks, teatas kaitseministeerium.

Prigožin süüdistas taas Vene kaitseministeeriumi sõja kohta valetamises

Vene erasõjafirma Wagneri juht Jevgeni Prigožin süüdistas kolmapäeval taas Venemaa kaitseministeeriumi kodanikele Ukraina sõja käigu kohta valetamises.

Prigožini sõnul ei ole kaitseministeerium kodanikele öelnud, et Ukrainal on muu hulgas õnnestunud vallutada arvukalt külasid, mis on tema sõnul tingitud peamiselt relvade ja laskemoona puudumisest.

"Vaenlasele on üle antud suured alad ja see kõik on toimunud inimeste eest varjatult. Ühel päeval ärkab Venemaa ja leiab, et ka Krimm on Ukrainale üle antud," ütles Prigožin esindajate edastatud helisõnumis.

Venemaa president Vladimir Putin väitis varem päeval, et Ukraina väed on kandnud suuri kaotusi ja vasturünnak on raugenud.

Ukraina on teatanud, et vabastas vasturünnaku käigus vähemalt kaheksa küla.

Politico: lääs võib Ukraina piloote hakata koolitama Rumeenias

Veebiväljaande Politico teatel kaaluvad lääneriigid Rumeeniat võimaliku kohana, kus koolitada Ukraina piloote F-16 hävitajatega lendama. Tõenäoliselt viib väljaõppe läbi relvafirma Lockheed Martin, sama firma toodab ka F-16 hävitajaid.

Ukraina 30. mehhaniseeritud brigaad tegutsemas Bahmuti piirkonnas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/STRINGER

Zelenski sõnul on rindel käimas rasked lahingud Vene okupantidega

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeval oma igaõhtuses videosõnumis, et rindel on käimas rasked lahingud Vene okupantidega.

Presidendi sõnul hävitavad Ukraina sõdurid vaenlast muu hulgas lõunas ja Donetski oblastis. Riigipea tänas ühtlasi taas kõiki riike, kes toetavad Ukrainat. 

"Eelkõige Suurbritanniat uue rahalise toetuspaketi eest ning Ühendriike meie infrastruktuuri ja energia abipaketi eest. Samuti Euroopa Liitu, mis otsustas lisada 3,5 miljardit eurot fondi, mida kasutatakse Ukraina relvade eest maksmiseks," ütles Zelenski. 

Zelenski tõi ühtlasi välja, et Euroopa Liit kiitis kolmapäeval heaks järjekorras juba 11. sanktsioonidepaketi Venemaa vastu seoses sissetungiga Ukrainasse, mis sisaldab ka meetmeid sanktsioonidest möödahiilimise vastu.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas neljapäeval, et Vene väed jätkavad  Lõmani, Bahmuti, Avdijivka ja Marjinka suunal Ukraina positsioonide ründamist. Peastaabi teatel tõrjusid Ukraina väed tagasi ka Venemaa pealetungi Zaporižžja ja Hersoni suunal, vahendas The Kyiv Independent.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 650 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 222 650 (võrdlus eelmise päevaga + 650);

- tankid 4013 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 7783 (+12);

- lennukid 314 (+0);

- kopterid 307 (+1);

- suurtükisüsteemid 3941 (+21);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 617 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 376 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 3438 (+10);

- tiibraketid 1214 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6678 (+11);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 539 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/BBC/CNN/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: