Keskerakonna juhatus: erakorraline kongress peetakse 10. septembril Paides

{{1689319740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Keskerakonna esimees Jüri Ratas nimetas pärast erakonna juhatuse koosolekut toimunud Mihhail Kõlvarti pressikonverentsi, kus Tanel Kiike ega ka Ratast ei osalenud, valimisvõitluse osaks. Kõlvart rõhutas aga soovi pingeid maandada ja edaspidi ühtsena edasi minna.

Keskerakonna reedel kogunenud juhatus otsustas konsensuslikult kokku kutsuda Eesti Keskerakonna XX erakorralise kongressi Paides, 10. septembril ja esitada vastav ettepanek erakonna volikogule kinnitamiseks.

Kongressi esindusnormiks saab olema 1:15 piirkonna liikmetest, lisaks on kongressi delegaadid volikogu liikmed, asutajaliikmed ning 10 valitud liiget seenioride kogust, naiskogust KENA ja noortekogust ehk kokku üle 1000 delegaadi.

Keskerakonna uueks esimeheks pürgiv praegune aseesimees Mihhail Kõlvart korraldas pärast juhatuse koosolekut Nordic hotellis eraldi pressikonverentsi, kus ütles, et juhatus võttis vastu konstruktiivse otsuse.

Kõlvarti sõnul tegi ta ka ettepaneku suurendada delegaatide arvu kongressil. Seni on arvestatud umbes 800 delegaadiga.

Kõlvart rõhutas, et kuigi n-ö tema leeril on juhatuses enamus, siis ei ole ta seda enamust kunagi kuritarvitanud. "Me soovime, et erakond läheks rahulikult edasi, see on meie peamine sõnum," ütles Kõlvart.

Mihhail Kõlvart pressikonverentsil, vasakul MIhkel Undrest ja Lauri Laats Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Kõlvarti sõnul soovib ta, et erakond suudaks lahendada praegu üles kerkinud pinged ja minna edasi ühtsemana. Seetõttu pakkus ta välja, et ta võiks koos Tanel Kiigega minna ka erinevatele üritustele, kus nad koos debateerivad ühe autoga ja üheskoos.

Keskerakonna esimees ja järgmise erakonna juhina Tanel Kiike toetav Jüri Ratas ütles Kõlvarti korraldatud pressikonverentsi kohta, et erakonna ühtsusele see head sõnumit ei anna. "On alanud täiemahuline valimisvõitlus enne kongressi," lausus Ratas.

Kiik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nende algne ettepanek oli korraldada kongress augustis, aga ka september sobib. "Oluline on, et see on väljaspool Tallinna. Ma arvan, et meil on Tallinnas neid üritusi nii Keskerakonnal kui teistel poliitilistel parteidel päris palju," lausus ta.

Mölder: erakonnas käib kampaania

Keskerakonna volikogu esimees Tõnis Mölder ütles, et erakonnas on väga selgelt käimas kongressieelne valimiskampaania.

"Rahuaeg, ma eeldan, saabub sellesse erakonda alles peale kongressi. Ja eks siis ole näha, milliseid samme üks või teine pool peale kongressi astub," lausus ta.

Kiik ütles, et debatt on vajalik, kuid mõistuse piires. "Ikka tahetakse debatti, arutelu, aga alati on küsimus selles, kuidas seda debatti hoida mõistlikkuse piires, et ei mindaks isiklikuks, et ei mindaks laimamise või üleliigse kriitika teed. Ja mis seal salata – igas debatis peab olema inimestel ka enesekriitikat," nentis ta.

Praegu on teada, et erakonna esimeheks kandideerivad Kõlvart ja Kiik. Kandidaate võib veel juurde tulla.

Riigikogu liige Lauri Laats ütles, et on kandideerimise peale mõelnud, kuid otsustanud ei ole.

"Peab tunnistama, et mulle on seda mitmeid kordi  pakutud. Aga nii nagu ka juhatuses otsustasime, et meil on veel aega kandidaatide esitamiseks nii juhatusse ja juhatuse esimeheks ehk erakonna esimeheks, siis see aeg veel tuleb," lausus Laats.

Praeguse seisuga on Keskerakonna volikogu plaanitud toimuma 22. juulil Põltsamaal ning erakonnajuhi Jüri Ratase ettepanek oli erakorraline kongress pidada 19. augustil Paides.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: