Trump sai süüdistuse valimistulemuste tühistamise vandenõus
Donald Trumpile esitati süüdistus USA presidendivalimiste legitiimsete tulemuste tühistamisele suunatud vandenõus. Samuti süüdistab eriprokurör endist USA presidenti ametliku menetluse takistamises.
Trump sai teisipäeval süüdistuse tema katsete pärast tühistada 2020. aasta presidendivalimiste valimistulemused – see on seni tõsiseim õiguslik oht tema Valgesse Majja naasmise kampaania ajal, vahendas BNS.
Eriprokurör Jack Smith süüdistab 45-leheküljelises toimikus Trumpi neljas punktis, sealhulgas USA petmise vandenõus.
"Vandenõu eesmärk oli tühistada 2020. aasta presidendivalimiste legitiimsed tulemused, kasutades teadlikult valeväiteid valimispettuse kohta," seisis süüdistuses.
Lisaks sellele süüdistab eriprokurör endist USA presidenti ametliku menetluse takistamises ja valijate õiguste vastases vandenõus, mis kulmineerus 6. jaanuaril 2021 Kapitooliumi rünnakuga, vahendas The Wall Street Journal.
Süüdistuse sai ainult Donald Trump, kuid selles mainiti ka kuut temaga koostööd teinud inimest. Teiste hulgas olid ära mainitud endine New Yorgi linnapea Rudy Giuliani ja mitmed teised Trumpi heaks 2020. aastal töötanud advokaadid, kes tegelesid tollal USA presidendivalimiste tulemuste vaidlustamisega.
Trump teavitas sotsiaalmeedias süüdistustest juba enne nende esitamist.
"Ma kuulsin, et 2024. aasta presidendivalimistesse sekkumiseks esitab meeltesegaduses Jack Smith teie lemmikpresidendile järjekordse libasüüdistuse," kirjutas Trump enne süüdistuse esitamist.
Smith on juba esitanud Trumpile süüdistuse ülisalajaste valitsusdokumentide väärkäitlemises ja uurinud vabariiklase püüdlusi 2020. aasta novembri valimistulemusi ümber lükata.
Ekspresident ütles kahe nädala eest, et sai prokuröridelt kirja, mis viitab sellele, et talle esitatakse tõenäoliselt kriminaalsüüdistus seoses tema toetajate 2021. aasta 6. jaanuari tormijooksuga Kapitooliumile.
"Miks nad seda 2,5 aastat tagasi ei teinud?" küsis Trump teisipäeval. "Miks nad nii kaua ootasid? Sest nad tahtsid seda teha otse minu kampaania keskel. Prokuratuuri väärkäitumine."
Kuigi mitmed süüdistuses esitatud väited on ka varem avalikkuse ette jõudnud, on seal siiski mitu uut detaili. Näiteks kui Donald Trumpi esialgsed katsed mõjutada võtmeosariikide valijameeste valimist ebaõnnestusid, siis survestas Trump USA justiitsministeeriumi ja enda asepresidenti Mike Pence'i.
Trump olevat oma asepresidendile öelnud: "sa oled liiga aus" ("You're too honest" algses sõnastuses). Seejärel kutsus Trump oma toetajad Washingtoni ja ärgitas neid ägedalt võitlema ("fight like hell"). Sellele järgnes vägivaldne Kapitoopoliumi rünnak 6. jaanuaril.
Donald Trump peaks ilmuma kohtu ette neljapäeval. Kohus võib mõista Trumpile kuni 20 aastat vabadusekaotust, kuid süüalused veedavad harva nii kaua aega vangis.
Kohe pärast ametliku süüdistuse saamist saatis Trumpi kampaaniameeskond välja e-kirja, milles näitas Trumpi poliitilise tagakiusamise ohvrina ning samuti küsis toetajatelt raha.
Endine president Donald Trump on vabariiklaste valijate seas kõige populaarsem võimalik presidendikandidaat, edestas mäekõrguselt oma konkurenti Ron DeSantist.
Reaktsioonid süüdistustele on ootuspärased
ERR-i USA korrespondent Maria-Ann Rohemäe rääkis "Aktuaalses kaameras", et reaktsioonid Trumpile esitatud süüdistuste kohta on olnud samasugused nagu varasemate süüdistuste korral.
"Avalikkus ja muidugi Trumpi põhivalijad on kindlalt tema selja taga, samas kui demokraatide valijad leiavad, et see süüdistus on õiglane ja nii oleks pidanudki minema. Trump ise on öelnud, et süüdistus on räige valimistesse sekkumine ja selge näide USA viimaste aastate korruptsioonist ja läbikukkumisest," rääkis Rohemäe.
"Eelmise presidendi vabariiklastest toetajad kongressis on öelnud, et politiseeritud justiitsministeeriumit kasutatakse Trumpi-vastase relvana. Samas Trumpi konkurendid 2024. aasta presidendivalimistel on jäänud pigem erinevatele seisukohtadele. Näiteks endine asepresident Mike Pence, kes läks Trumpiga pahuksisse just 6. jaanuari sündmuste paiku, ütles, et inimene, kes on end seadnud põhiseadusest kõrgemale, ei tohiks kunagi enam presidendiks saada. Sama sõnumi on välja öelnud ka kongressi demokraadid," lisas ajakirjanik.
Rohemäe sõnul rõhutavad õigusanalüütikud, et viimane süüdistus on karmim kui varasemad kaks.
Toimetaja: Allan Aksiim, Merili Nael
Allikas: AFP-BNS, WSJ, "Aktuaalne kaamera"