Sõja 532. päev: Venemaa rünnakus Zaporižžja linnale sai surma kaks inimest

{{1691549160000 | amCalendar}}
Venemaa rünnaku tagajärjed Zaporižžjas.
Venemaa rünnaku tagajärjed Zaporižžjas. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Zaporizhzhia administration Press Office

Moskva eeslinnas toimus kolmapäeval Zagorski sõjatehnika tehases suur plahvatus, üks inimene sai surma ja vähemalt 50 vigastada. Venemaa pealinna tabas kolmapäeval uus droonirünnak. Venemaa rünnakus Zaporižžja linnale hukkus kaks inimest.

Oluline kolmapäeval, 9. augustil kell 22.50:

- Venemaa rünnakus Zaporižžja linnale sai surma kaks inimest;

- Belgorodi kuberner: Ukraina suurtükitules sai Venemaa piirialal surma inimene;

- Moskvas toimus Zagorski sõjatehnika tehases suur plahvatus, üks inimene sai surma ja vähemalt 50 sai vigastada;

- Kiiev: Ukraina väed tabasid Nova Kahhovkas Vene vägede juhtimispunkti;

- Kiiev eitas Moskva väiteid, et Ukraina püüdis tuumajaama rünnata;

- Moskva avaldas andmeid väidetavalt hävitatud Ukraina sõjavarustuse kohta;

- Moskva linnapea teatas uuest droonirünnakust Vene pealinna vastu;

- Rheinmetall ostis Ukrainale 30 Leopard 1 tanki Belgiast;

- Zelenski: samm-sammult teeme Krimmi vabastamise võimalikuks ning selle deokupeerimine saab olema läbi mõeldud;

- ISW: Hersoni okupatsiooniadministratsiooni juht Vladimir Saldo püüdis Ukraina Dnipro dessanti pisendades vältida paanikat;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 820 sõdurit, 8 tanki ja 17 suurtükisüsteemi.

Venemaa rünnakus Zaporižžja linnale sai surma kaks inimest

Venemaa ründas kolmapäeval Zaporižžja linna. President Volodõmõr Zelenski teatas algselt, et rünnakus sai surma kolm inimest, kuid riigi siseminister Ihor Klõmenko täpsustas, et hukkus siiski kaks inimest. Ministri sõnul sai seitse inimest vigastada.

"Alguses oli informatsioon kolme hukkunu kohta. Õnneks suudeti üks inimene elustada. Politsei parameedikud aitasid arste rünnakupaigas," ütles Klõmenko.

"Päästjad kustutasid kõrvalhoone tulekahju kiiresti. Politsei viis läbi kortermajade ukselt-uksele kontrollid. Ühtki hukkunut või vigastatud ei leitud. Inimesed, kes said viga, olid rünnaku hetkel õues," rääkis ta ja lisas, et Zaporižžja oblastis anti välja õhurünnakute häire.

Zelenski postitas sotsiaalmeediasse video, mis näitas osaliselt kahjustatud kirikut, mille sisehoovis võis näha tulekahju ja põlengusuitsu. Kaadris oli näha ka teist tugevasti kahjustatud ja põlevat hoonet ning kahju saanud korvpalliväljakut.

Zaporižžja linnavolikogu liige Anatoli Kurtev ütles varem, et Venemaa tabas linna elamupiirkonda.

Zaporižžja oblasti juht Juri Malaško täpsustas, et Venemaa tabas linna Ševtšenkivski rajoonis kirikut ja jaemüügikauplusi.

"Meedikud ravivad haavatuid," sõnas ametnik. "Lööklaine purustas kõrghoonete aknad," lisas Malaško, kelle sõnul võib vigastatute arv kasvada.

Moskvas toimus sõjatehnika tehases suur plahvatus, üks inimene sai surma ja 50 vigastada

Venemaa pealinna Moskva eeslinnas toimus ühes sõjatehnika tehases suur plahvatus.

Moskva lähistel Sergijev Possadis toimus tugev plahvatus Zagorski tehases, kus toodetakse muu hulgas sihikuid ja öövaatlusseadmeid, vahendasid Ukrainska Pravda ja Interfax.

Vene päästeteenistuste teatel toimus plahvatus kohaliku aja järgi kell 10.45. Plahvatusest levisid sotsiaalmeedias mitmed pildid ja videod.

Plahvatuses sai üks inimene surma ja üle 50 vigastada, teatasid kohalikud võimud.

Plahvatus Moskva Zagorski tehases, mis asub Sergijev Possadis Autor/allikas: kuvatõmmis sotsiaalmeedias levinud videost

Vene uurimiskomitee algatas plahvatuse uurimiseks kriminaalmenetluse. Komitee esindaja ütles TASS-ile, et väited selle kohta, et tehast rünnati drooniga, ei ole kinnitust leidnud ning võimud alles selgitavad plahvatuse põhjust.

Baza teatel evakueeriti kõikidest tehase hoonetest ja töökodadest pärast plahvatust kõik töötajad.

Algselt väideti, et plahvatus toimus pürotehnika toodete laos, vahendas Vene riiklik uudisteagentuur TASS. Seda ladu rentis väidetavalt sõjatehnika tehasest eraldiseisev ettevõte. Samas hiljem kinnitati Vene meedias, et tehase direktori sõnul sai plahvatus alguse eraldiseisvast laost ja selle toimumise põhjus pole selge.

Kuberner: Ukraina suurtükitules sai Venemaa piirialal surma inimene

Ukraina suurtükitules sai kolmapäeval surma üks ja vigastada neli inimest Venemaa piirialal Belgorodi oblastis, väitis sealne kuberner Vjatšeslav Gladkov järjekordse rünnaku kohta piiri tagant.

"Graivoroni piirkonnas asuv Gorkovski küla sattus Ukraina relvajõudude tule alla," teatas Gladkov. "Üks inimene suri – üks mees sai surmavaid šrapnellihaavu."

Kiiev eitas Moskva väiteid, et Ukraina püüdis tuumajaama rünnata

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski nõunik Mõhhailo Podoljak eitas Venemaa väiteid, et Kiievi väed üritasid Zaporižžja tuumajaama drooniga rünnata.

"Kahtlemata Ukraina ei teinud mingisugust droonirünnakut Zaporižžja tuumajaamale, ei kavandanud seda ja ei tee seda isegi teoorias," ütles Mõhhailo Reutersile.

Moskva avaldas andmeid väidetavalt hävitatud Ukraina sõjavarustuse kohta

Venemaa kaitseministeerium avaldas andmeid väidetavalt Ukrainale tekitatud sõjavarustuse kahjude kohta alates täiemahulisest sissetungist mullu veebruaris.

Ukraina väidetavad kahjud 9. augusti seisuga:

458 lennukit
245 helikopterit
5600 drooni
428 õhutõrje raketisüsteemi
11 204 tanki ja muud soomusmasinat
1144 mitmikraketiheitjat
5819 suurtükki ja miinipildujat
12 155 eriotstarbelist sõjamasinat.

Ukraina avaldab sarnaseid andmeid Venemaa kohta iga päev, Moskva samasuguse regulaarsusega seda ei tee.

Kiiev: Ukraina väed tabasid Nova Kahhovkas Vene vägede juhtimispunkti

Kiievi väitel tabasid Ukraina väed Nova Kahhovka linnas Vene vägede juhtimispunkti.

"Umbes kell kümme hommikul kohaliku aja järgi tabasid Ukraina relvajõud Vene armee juhtimispunkti ajutiselt okupeeritud Nova Kahhovkas," teatas Ukraina relvajõudude strateegilise kommunikatsiooni osakond.

CNN-i teatel on osakonna postitatud videotest näha linna kohal suitsu tõusmas.

Ukraina väed on suurendanud sõjalist aktiivsust Ukraina lõunaosas Hersoni oblastis. Nova Kahhovka asub Dnipro jõe okupeeritud idakaldal, kuhu Ukraina väed tegid väidetavalt teisipäeval rünnaku. Kiiev ei ole seda kinnitanud.

Ukraina peastaap: Ukraina väed edenesid kolmel rindelõigul

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas kolmapäeva hommikul üksuste edenemisest ja osalisest edust Urožanõ, Prijitnõ ja Verbovõ suunal. Vene väed jätkasid samas peastaabi väitel edutuid pealetungioperatsiooni Novokalõnovõi, Avdijivka, Severnõ, Marijinka, Novomõhailivka ja Staromaiske peale.

Ukraina väitel tulistasid nad hommikul alla Vene sõjakopteri

Ukraina kaitsejõudude peastaabi väitel tulistasid Ukraina sõdurid hommikul alla ühe Vene sõjahelikopteri.

Blinken usub Brasiilia toetusesse viljaleppe taastamisel

USA välisminister Antony Blinken kinnitas intervjuus GloboNewsile, et tema hinnangul suudab Brasiilia ühes oma presidendiga mõjutada Venemaad naasma Musta mere viljaleppe juurde.

Moskva linnapea teatas uuest droonirünnakust Vene pealinna vastu

Moskva linnapea Sergei Sobjanin teatas kolmapäeva hommikul, et Vene õhutõrje tulistas alla kaks Venemaa pealinna ründama suundunud drooni, vahendas Interfax. Üks tulistati alla Domodedovo kandis ka teine Minski kiirtee lähistel.

Ukraina tavaliselt ei kinnita ega lükka ümber Venemaa pinnale tehtud rünnakuid.

Rheinmetall ostis Ukrainale 30 Leopard 1 tanki Belgiast

Belgia ettevõttele OIP Land Systems kuulus 50 Leopard 1 tanki. Nendest 30 ostis Saksa kaitsetööstuse ettevõte Rheinmetall, kirjutas Handelsblatt. Tankid seatakse töökorda Saksamaal enne Ukrainasse saatmist.

Alguses teatas Belgia meedia kõigest tankide müügist, aga mitte sellest, kes need ostis. Rheinmetall tahtis alguses Leopard 1 tanke osta Šveitsist, kuid Šveitsi valitsus ei lubanud seda.

Biden kiitis heaks F-16 hävituslennukite väljaõppeprogrammi

Pentagoni esindaja Sabrina Singh kinnitas, et USA president Joe Biden on kiitnud heaks F-16 lennukite väljaõppe Ukraina pilootidele, vahendas Ukrinform. Väljaõpet juhivad Taani ja Madalmaad.

Politico kirjutas hiljuti, et esimesed kaheksa inglise keelt hästi oskavat Ukraina pilooti on F-16 piloodiõppeks juba välja valitud. Ühe USA valitsusametniku sõnul on veel 20 Ukraina pilooti valmis alustama Ühendkuningriigis inglise keele õpet. Kokku on F-16 piloodiõppeks valitud välja 32 Ukraina pilooti, kuid suureks probleemiks on inglise keele oskus.

Hiljutise Vene raketirünnaku tagajärjed Pokrovskis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

Ukraina saab Rootsi satelliitside terminale

Satelliitside ettevõte Satcube asutaja Jakob Kallmer kinnitas intervjuus Dagens Nyheterile, et saadab oma satelliitside terminalid Ukrainasse. Selliseid terminale saab kasutada deokupeeritud aladel, kus mobiilside ja muud ühendused ei tööta. Alul saadetakse Ukrainasse 100 kaasaskantavat terminali ning esimesed jõudsid kohale suve algul.

Satcube kasutab USA ettevõtte Intelsat satelliite internetiühenduse tagamiseks. Varem on Ukraina suuresti sõltunud Elon Muski Starlinki satelliitsidest, kuid viimast ettevõtet on kritiseeritud oma Ukrainas pakutava teenuse piiramise tõttu.

Zelenski: samm-sammult teeme Krimmi vabastamise võimalikuks

Ukraina president Volodõmõr Zelenski lubas oma õhtuses videopöördumises, et iga päev tehakse tööd muutmaks Krimmi vabastamine võimalikuks ja läbimõelduks. Zelenski sõnul toimub Krimmi platvormi formaadis kohtumine teiste riigijuhtidega 23. augustil.

Volodõmõr Zelenski kinnitas lisaks, et Vene raketirünnakus Pokrovskile hukkus viimastel andmetel üheksa inimest ning veel 82 sai viga. Peale esimest raketirünnakut ründasid Vene väed sama kohta uuesti, tabades päästetöötajaid. Zelenski sõnul oli see terroristide sihipärane otsus, et tekitada võimalikult palju valu ja kahju ning Venemaa vastutab selle eest maksimaalselt.

Briti luure: Ukraina meredroonirünnakud võivad ohustada Vene merelogistikat

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi hommikuses sõjaülevaates kommenteerisid britid hiljutisi Ukraina meredroonirünnakuid Mustal merel Vene laevade vastu. 4. augustil rünnati droonidega Vene tankerlaeva Kertši väina lähistel, kahjustades seda tõsisel määral. Päev varem rünnati edukalt Vene dessantlaeva ja kaks päeva varem püüti rünnata üht Vene patrull-laeva.

Britid juhtisid tähelepanu, et Venemaa on kasutanud tsiviiltankerlaevu nimedega Sig ja Sparta IV pikalt kütuse ja sõjatehnika tarneks Venemaa ja Süüria vahet. Kuna Türgi sulges 2022. aasta 28. veebruaril Bosporuse väina sõjalaevadele, siis on Vene väed Vahemerel ja Süürias sestsaadik sõltunud tsiviillaevadest.

ISW: Saldo püüdis Ukraina dessanti pisendades vältida paanikat

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) kommenteeris oma viimases rindeülevaates Vene sõjablogijate teateid Ukraina dessandist üle Dnipro jõe. Mitmed sõjablogijad kirjeldasid teateid Ukraina vägede maabumisest Kozaši Laheri kandis üsna tõsiselt. Blogijate väitel maabus Dnipro vasakkaldal kuus kuni seitse paati, milles igaühes oli kuni seitse sõdurit.

Samas Hersoni oblasti ebaseadusliku okupatsiooniadministratsiooni juht Vladimir Saldo teatel suudeti Ukraina dessantväed hävitada. ISW hinnangul väitis ta seda, et dessandi tähtsust pisendada ning vältida paanikat Hersoni oblasti okupatsioonivägedes. Mõttekoja analüütikute hinnangul pole selge kas Ukraina väed tegid ainult reidi üle Dnipro või kinnitasid end püsivalt jõe vasakkaldal.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 820 sõdurit, 8 tanki ja 17 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 251620 (võrdlus eelmise päevaga + 820);

- tankid 4262 (+8);

- jalaväe lahingumasinad 8290 (+12);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 312 (+0);

- suurtükisüsteemid 5013 (+17);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 711 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 469 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 4175 (+17);

- tiibraketid 1377 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7479 (+19);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 742 (+5).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim, Merili Nael

Allikas: BBC/CNN/Interfax/Ukrainska Pravda/Handelsblatt/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: