Ukrainas venelaste kätte langenud lahingumasin Eesti saladusi ei reeda

CV90 lahingumasinad Eestis
CV90 lahingumasinad Eestis Autor/allikas: pildid.mil.ee

Ukrainas langes Rootsi annetatud jalaväe lahingumasin CV90 Venemaa kätte. Eesti kasutab teist mudelit, kuid sama tüüpi lahingumasinaid – kaitsevägi samas ei muretse, et venelastel õnnestuks nende masinate kohta midagi olulist uut õppida.

Juunis andis Rootsi Ukrainale 50 jalaväe lahingumasinat CV90. Nagu nimi viitab, on selle masina eesmärk kanda jalavägi kaitstult vaenlaseni ning siis sõdureid pardakahuriga toetada.

Ühe sellise masina olid ukrainlased sunnitud lahinguväljale maha jätma ning möödunud nädalal õnnestus venelastel see sealt ära tuua. Järgnesid propagandavideod, masinat käis inspekteerimas ka Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu.

Eesti kasutab samuti CV90 masinaid, kuid nagu Scoutspataljoni staabiülem major Vladimir Kolotõgin selgitas, siis mitte samasuguseid.

"Kui tuua paralleele tsiviilmaailmaga, siis vaadake lahingutehnikat nagu tavalisi sõiduautosid. Te võite endale osta täiesti tavalise auto, näiteks BMW. Väljast võivad olla kõik ühesugused, aga see varustus, mis seal sees on, ka lahingumasinate puhul, võib olla riigiti täiesti erinev. See, mida meie eestlastena kasutame, on hoopis teise põlvkonna masin. Varustus, mis seal sees on, on ka teistsugune. Iga riik komplekteerib masinat natuke erinevalt. Sellepärast ühe masina põhjal ei saa teha ühesuguseid põhjapanevaid järeldusi."

Venelased üritavad teha kiireid järeldusi. "Missugused on näiteks sellel masinal sensorid, kui kaugele võib see masin näha. Mis tingimustes see võib näha, kas öösel, päeval, udus. Kui head kõik need sensorid on," selgitas Kolotõgin.

Samuti saavad venelased teha järeldusi, mille rakendamine võtab aega aastaid.

"Mida saaks selle tehnika pealt õppida ehk mida lääne insenerid on teinud, mida saaks vastaspool enda kasuks arendada ja teha," lisas Kolotõgin.

Samas ei õpi Venemaa Rootsi lahingumasina uurimisel tõenäoliselt midagi uut.

"Kui me vaatame ka avalikest allikatest kõiki neid venelaste materjale, mis on ka meie kätte langenud – ka neid läbi töötades on seal väga palju näpunäiteid, mida sõduritele juba jagatakse. Ainuüksi selle CV90 põhjal on midagi juurde õppida – ma ei ütleks, et seal oleks mingit põhjapanevat teadmist," selgitas Kolotõgin.

Ka masina pardal olev tehnika ei ole venelastele tegelikult midagi uut.

"Näiteks kui minna detailidesse, siis termosüsteemid [kaamerad], mida CV kasutab – ei ole saladus, et see on Thalese firma oma ehk Prantsusmaa toodang. Tegelikult ka venelaste tankidel, näiteks mudelil T72B3 on täpselt sama tehnoloogia, täpselt sama firma sihikud on peal. Neil on see sama tehnoloogia juba olemas, nad ei avasta sealt midagi uut," märkis Kolotõgin.

Pigem kinnitab venelaste kätte langenud lahingumasin seda, mida on lääne tehnika puhul ukrainlased ka varem kiitnud –  isegi tabamuse puhul pääsevad sõdurid enamjaolt eluga.

"See, et meeskond jääb ellu ja on võimeline teenistust jätkama, on kõige suurem lääne tehnika saavutus," selgitas Kolotõgin.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: