EELK piiskop Tiit Salumäe emeriteerub aasta lõpus

Foto: ERR

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) piiskop Tiit Salumäe emeriteerub detsembri lõpus. 2015. aastal piiskopiks pühitsetud Salumäe peab oma ametiaja kõige olulisemaks osaks eestikeelse diasporaa koguduste ühtsena hoidmist.

Eesti Evangeelses Luterlikus Kirikus on piiskopi vanusepiir 70 aastat. Tiit Salumäe ametiaega on pikendatud kahe aasta võrra üle selle piiri. Tänavu detsembri lõpus suundub Salumäe emerituuri.

Käed rüpes ta siiski istuma ei jää ja emerituuris ootab ees EELK Haapsalu koguduse ajaloo talletamine.

"Eks ma tahaks tegemata töö ära teha. Tegemata on koguduse kroonika. Tegemata on mitmete materjalide kokkupanek," ütles ta.

Tiit Salumäe vastutab Eesti Evangeelses Luterlikus Kirikus muu hulgas eestikeelse diasporaa koguduste eest Euroopas ja Venemaal. Näiteks Peterburi Jaani kogudusega saab Salumäe praegu suhelda ainult video teel, sest Venemaa täiemahulise sõja tõttu Ukrainas ei ole tal võimalik kogudust külastada.

Lääneriikides tegutsevates kogudustes on mitmel pool praegu aga mureks põlvkonnavahetus ja järelkasvu puudumine.

Muredest hoolimata on välisriikides asuva eestlaskonna toetamine see, mida Salumäe peab oma ametiaja kõige tähtsamaks teemaks.

"Piiskopina kindlasti diasporaa töö. See, et me oleme Eesti suutnud ühendada, et meil on üks ühine EELK läänes ja idas," ütles ta.

Tiit Salumäe võimaliku mantlipärija valimine on EELK kirikukogu pädevuses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: