Sõja 546. päev: Krimmis hävis Vene S-400 õhutõrjesüsteem

{{1692759120000 | amCalendar}}
Venemaa S-400 õhutõrjesüsteemi plahvatus Krimmi poolsaarel, mille ründamise võttis omaks Ukraina sõjaväeluure
Venemaa S-400 õhutõrjesüsteemi plahvatus Krimmi poolsaarel, mille ründamise võttis omaks Ukraina sõjaväeluure Autor/allikas: Kuvatõmmis Ukraina sõjaväeluure poolt jagatud videost/gur.gov.ua (CC BY 4.0)

Venemaa õhutõrje laskis Moskva oblasti kohal alla kaks drooni ja kolmas tabas Moskva ärikeskuses pooleliolevat kõrghoonet, teatas kolmapäeval Moskva linnapea Sergei Sobjanin. Rahvusvaheline sõjauuringute keskus (ISW) kirjutab, et Ukraina väed jätkavad Robotõne ümbruses edusammude tegemist.

Oluline 23. augustil kell 21.15:

- Zelenski: relvajõud tahavad Ukrainas mobilisatsiooni suurendada;

- HUR-i teatel tulistas Ukraina paat Maosaare lähistel Vene lennuki pihta, mis üritas seda paati tabada;

- Ukraina sõjaväeluure: Krimmis hävis Vene S-400 õhutõrjesüsteem;

- Sobjanini sõnul tabas Venemaa pealinna taas Ukraina droonirünnak;

- USA: Ukraina sõda ei ole patiseisus;

- ISW: Ukraina väed liiguvad edasi Robotõne ümbruses;

- Ida-Ukrainas sai Venemaa suurtükirünnakutes surma kolm inimest;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 480 sõdurit ja 23 suurtükisüsteemi.

Zelenski: Ukraina saab 61 F-16 lennukid etapiti

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles Krimmi platvormi kohtumisel, et Ukrainale lubatud F-16 hävituslennukid jõuavad ukrainlasteni etappide kaupa. Zelenski seletas, et tegemist on keeruliste süsteemidega ning pilootide, spetsialistide ja inseneride väljaõpe võtab aega.

Madalmaad on lubanud saata Ukrainale 42 F-16 hävituslennukit ning Taani 19. Esimesena saab Ukraina 18 hävituslennukit. Zelenski sõnas, et algul lootsid nad vähemalt 12 lennukit, vahendas Ukrainska Pravda.

Jaapan annab Ukrainale seitsme miljardi dollari väärtuses abi

Jaapani peaminister Fumido Kishida teatas kolmapäeval, et Jaapan annab eri viisidel Ukrainale kokku kuni seitsme miljardi dollari väärtuses abi. Abi antakse vastavalt vajadusele. Kishida lubas, et Jaapan toetab ka Ukraina taas üles ehitamist.

Zelenski: relvajõud tahavad Ukrainas mobilisatsiooni suurendada

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas kolmapäeval ajakirjaniku küsimusele vastates, et Ukraina kaitsevägi on pöördunud tema poole saamaks loa rohkemate inimeste väkke mobiliseerimiseks. Zelenski sõnul ei saa sellest rohkem täpsemalt rääkida, vahendas Ukrainska Pravda. Ajakirjanik küsis, et kas Ukraina vastupealetungi sõjakaotuste tõttu tuleb mobilisatsiooni laiendamine või kiirendamine.

Ukraina ei kommenteeri tihti oma sõjakaotusi. Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak kinnitas 2022. aasta lõpus, et Ukraina poolel on sõjas hukkunud 10 000 kuni 13 000 sõdurit. Podoljak ei öelnud tollal, et kui paljud on lahingutes lisaks sellele saanud viga ning mis on hukkunute ja viga saanute omavaheline suhtarv.

Hiljutise The New York Times loo kohaselt on Ukraina sõduritest sõjas hukkunud hinnanguliselt 70 000 ning lahingutes viga saanud 100 000 kuni 120 000. Samas pidas sõjandusanalüütik Michael Kofman nii Ukraina sõjakaotuse numbreid kui ka samas lehes avaldatud Venemaa kaotuste numbreid ebaloogiliseks. The New York Timesi väitel tulenesid need numbrid USA valitsusametnikelt.

HUR-i teatel tulistas Ukraina paat Maosaare lähistel Vene lennuki pihta

Ukraina sõjaväeluure (HUR) teatel tabas Mustal merel asunud Ukraina mereväe paadil asunud raketisüsteem Vene lennukit. Intsident toimus Maosaare lähistel. HUR-i sõnul teatas Venemaa algul, et nad suutsid uputada Ukraina paadi. Tegelikult olevat Venemaa poolt välja tulistatud rakett tabanud vett ning Ukraina relvajõudude tehnika kahju ei saanud.

Raketiga pihta saanud Vene lennuk olevat aga rünnakus viga saanud ning suundunud lähima lennuväljani.

Kolmapäeval on tulnud ilmsiks kolm Ukraina sõjaväeluurega seotud õnnestumist Ukraina sõjas Venemaa vastu. Peale Mustal merel toimunud intsidendi teatas HUR varem Vene S-400 õhutõrjesüsteemi hävitamiset Krimmi poolsaarel.

Samuti sai kolmapäeval Ukraina meediale teatavaks, et Ukraina sõjaväeluure suutis hiljuti meelitada ühe Vene Mi-8 helikopteri piloodi ühes kopteriga Ukraina pinnale. 23. august on Ukraina lipu päev.

Ukraina sõjaväeluure: Krimmis hävis Vene S-400 õhutõrjesüsteem

Ukraina kaitseministeeriumile alluva sõjaväeluure (HUR) teatel hävis Krimmis poolsaarel paiknenud Vene moodne S-400 õhutõrjesüsteem. Väidetavalt hävis nii süsteem ise ühes rakettidega kui ka hukkus konkreetse süsteemi personal.

Õhutõrjesüsteemi hävingust jagas HUR ka videot, mis levis laialt ka sotsiaalmeedias. Väidetavalt hävitati see süsteem kolmapäeva hommikul Olenivka küla lähistel Tarkhankuti lahe lähistel, mis paikneb Krimmi poolsaare lääneosas Musta mere ranniku lähistel.

Ukraina sõjaväeluure rõhutas, et Venemaal on selliseid õhutõrjesüsteeme väga piiratud arvul ning seega oli tegu valusa löögiga Vene õhutõrje vastu. HUR-i teatest ega videost ei selgu, et millega õhutõrjesüsteemi rünnati ning ms seadme abil selle hävingut filmiti. Kuigi HUR jagas süsteemi hävingust videot ja teatas sellest, siis ei kinnitanud nad enda osalust õhutõrjesüsteemi hävingus.

Leedu tarnib septembris Ukrainale NASAMS õhutõrjesüsteemi raketiheitjad

Leedu peaminister teatas kolmapäeval Kiievit külastades, et Leedu poolt Ukrainale lubatud NASAMS-i õhutõrjesüsteemi raketiheitjad jõuavad Ukrainasse septembris.

Zelenski: Venemaa lepib Krimmi kaotusega

Ukraina president Volodõmõr Zelenski sõnul lepib Venemaa Krimmi poolsaare kaotusega nõnda nagu nad on varem leppinud teiste Vene vägede poolt okupeeritud alade kaotusega. Zelenski ütles seda Krimmi platvormi formaadis toimunud kohtumisel peetud sõnavõtus, vahendas Ukrainska Pravda.

Krimmi platvormi formaadiga ühines hiljuti ka Serbia ehk kokku koos teiste uute liitujatega on selle formaadiga ühinenud 67 riiki, vahendas Evropeiska Pravda.

Kaluga oblastis tulistati õhuväebaasi lähistel alla kaks Ukraina drooni

Vene Kaluga oblasti kuberneri väitel tulistati Tšaikovka küla lähistel alla kaks Ukraina drooni. Seal lähedal asub ka samanimeline õhuväebaas.

Sobjanini sõnul tabas Venemaa pealinna taas Ukraina droonirünnak

Venemaa õhutõrje laskis Moskva oblasti kohal alla kaks drooni ja kolmas tabas Moskva ärikeskuses pooleliolevat kõrghoonet, teatas kolmapäeval Moskva linnapea Sergei Sobjanin. 

"Täna õhtul tulistas õhutõrje Moskva oblasti Možaiski rajooni kohal alla drooni. Teine mehitamata lennumasin tabas linnas ehitatavat hoonet," teatas Sobjanin.

Sobjanin lisas, et kaitseministeeriumi teatel olevat üks droon alla tulistatud Moskva oblasti Himki piirkonnas.

Ukraina droonirünnakud Venemaaa territooriumi sügavusse on viimasel ajal sagenenud. 

Üks ärikeskuses ehitatav hoone sai "väiksemat kahju", kirjutas riiklik uudisteagentuur TASS.

Lennuliiklus Moskva Vnukovo, Šeremetjevo ja Domodedovo lennujaamades oli peatatud, viitas TASS lennuteenistustele.

Kiiev: Ukraina õhutõrje hävitas öösel 11 vaenlase drooni 20-st

Ukraina õhujõudude teatel hävitasid õhutõrjejõud ööl vastu kolmapäeva 11 vaenlase drooni 20-st.

Kokku lasti Venemaalt Primorsko-Ahtarski rajoonist ja okupeeritud Krimmist välja kuni 20 ründedrooni Shahed-136/131.

Ukrainat väisab Portugali president

Portugali president Marcelo Rebelo de Sousa saabus kolmapäeva hommikul Ukrainasse kahepäevasele visiidile, teatas Portugali meedia.

Agentuuri Lusa teatel saabus Portugali riigipea välisminister João Gomes Cravinho saatel kell 7.30 Kiievi vaksalisse.

Portugali president ütles, et tuli Kiievisse väljendama solidaarsust Ukrainaga, samuti osalema neljapäeval iseseisvuspäeva pidustustel.

"Peaminister, vabariigi assamblee esimees ja välisminister on siin mitu korda käinud, nüüd saabus president. Portugal näitab oma solidaarsust kõigis valdkondades," ütles de Souza.

President teatas ka, et kohtub neljapäeval Ukraina ametivenna Volodõmõr Zelenski ja Ukraina peaministri Denõss Šmõhaliga ning osaleb Krimmi tippkohtumisel.

Lisaks on tal plaanis "külastada asutust, mis on pühendatud väga tõsisele murele Ukraina laste pärast", kes on sõja  tõttu oma perest eraldatud või orvuks jäänud.

Kavas on ka presidendi visiit  Butšasse Kiievi oblastis.

Kolmapäeval saabus Ukrainasse ka Leedu president Gitanas Nauseda. Ukraina tähistab 24. augustil iseseisvuspäeva. 

Kuberner: Vene droonirünnak tabas Odessa piirkonna viljaveotaristut

Ukraina lõunaosa Odessa piirkonda tabas kolmapäeval Venemaa droonirünnak, teatas kohalik kuberner.

Tegemist on järjekordse rünnakuga teravilja eksportimiseks kasutatavatele rajatistele pärast seda, kui Musta mere kaudu ohutult teravilja välja vedada võimaldanud leping kokku varises.

"Tootmis- ja ümberlaadimiskompleksidel said lööke. Kahjustatud objektide hulgas olid ka aidad," teatas kuberner Oleh Kiper Telegramis. Kuberner lisas, et tsiviilisikud kannatada ei saanud.

Ukraina sõjaväelane Autor/allikas: SCANPIX/AP/LIBKOS

USA: Ukraina sõda ei ole patiseisus

USA kõrge ametnik ütles teisipäeval, et hoolimata murest Ukraina vastupealetungi aeglase edenemise pärast ei ole sõda patiseisus. 

"Ei, meie hinnangul ei ole konflikt patiseisus," ütles Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan vastuseks ajakirjaniku küsimusele.

Sullivan nimetas olukorda "dünaamiliseks", kus nii Venemaa kui ka Ukraina väed on samaaegselt kaitses kui pealetungil, olenevalt paigast pikal rindejoonel.

"Venemaa ründab paiguti tulevikus ja ründab ka praegu. Aga loomulikult ründab ka Ukraina, Ukraina on saavutanud samuti edu, eriti lõunas," ütles Sullivan. 

Sullivan kirjeldas Ukraina vasturünnakut kui metoodilist ja pidevat kohanemist väljakutsetega, lisades, et Kiievi kindralid peavad lisaks võitlema "jätkusuutlikult", et suuta Venemaa vägesid pikemas vaates survestada.

"Ma ei saa asjadest edasi rutata ja ennustada, kuidas asjad selle sõja käigus arenevad. Kuid me jätkame Ukraina toetamist tema vastupealetungis," lisas Sullivan.

ISW: Ukraina väed liiguvad edasi Robotõne ümbruses

Rahvusvaheline sõjauuringute keskus (ISW) kirjutab, et Ukraina väed jätkavad Robotõne ümbruses edusammude tegemist. 21. ja 22. augustil avaldatud geolokeeritud videote kohaselt tungisid Ukraina väed edasi Robotõne kaguosas. Suurem osa Vene sõjablogijatest tunnistab, et Ukraina väed kontrollivad vähemalt Robotõne põhjaosa. Blogijad väidavad, et küla lõunaosas asuvad endiselt Vene väed. 

Ida-Ukrainas sai Venemaa suurtükirünnakutes surma kolm inimest

 Vene suurtükivägi pommitas teisipäeva hilisõhtul kaht küla Ida-Ukrainas Lõmani linna lähedal, tappes kolm ja haavates kaht inimest, teatasid võimud.

"Torskes sai surma kolm ja haavata üks, Zakitnes sai haavata veel üks tsiviilisik," teatas Donetski oblasti juht Pavlo Kõrõlenko. 

Venemaa pommitas taas Sumõ oblastit

Venemaa pommitas teisipäeval Sumõ oblastis asuvat seitset asulat. Vigastada sai neli inimest. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates 2022. aasta aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid, vahendas The Kyiv Independent.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 480 sõdurit ja 23 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 258 820 (võrdlus eelmise päevaga + 480);

- tankid 4373 (+11);

- jalaväe lahingumasinad 8488 (+12);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 316 (+0);

- suurtükisüsteemid 5318 (+23);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 722 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 491 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 4324 (+12);

- tiibraketid 1406 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7745 (+23);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 800 (+3).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: BNS/ISW/CNN/BBC/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: