Leedu ega Läti ei luba Vene numbrimärgiga autosid riiki

{{1694520960000 | amCalendar}}
Leedul on maismaapiir Vene Föderatsiooni Kaliningradi oblasti ning Valgevenega
Leedul on maismaapiir Vene Föderatsiooni Kaliningradi oblasti ning Valgevenega Autor/allikas: SCANPIX/EPA/VALDA KALNINA

Leedu otsustas peale Euroopa Komisjoni täpsustusi mitte lubada riiki Vene numbrimärkidega autosid. Samas on erandiks Kaliningradi oblasti eksklaaviga seotud transiit. Läti tegi samuti teisipäeval sellise otsuse.

Euroopa Komisjon täpsustas eelmisel reedel Venemaa vastu suunatud sanktsioone. Täpsustuste kohaselt ei tohi Vene numbrimärkidega autod siseneda Euroopa Liitu.

Leedu asevälisminister Jovita Neliupšiene selgitas Leedu LRT-le, et Vene kodanikud saavad tulla Leetu vaid jala või bussiga. Samas on erandiks transiitreisid Vene Kaliningradi oblasti eksklaavi, mida võib ka edaspidi Vene numbrimärgiga erasõidukitega teha.

Jovita Neliupšiene rõhutas, et nii Vene kui ka Euroopa Liidu kodanikud peavad Vene numbrimärkidega auto puhul tõestama dokumentidega, et nad on teel Kaliningradi – vastasel juhul nende sõiduk konfiskeeritakse.

Leedu tolli sõnul on nad seni keelanud vaid müügiks mõeldud Vene autode impordi. Vene importkaupadest on keelu all peale autode ka kaamerad, sülearvutid ja sajad muud tavaesemed, kinnitas hiljuti Euroopa Komisjoni esindaja Daniel Ferrie.

LRT tõi esile, et samas ei kehti sisenemiskeeld Valgevene numbrimärkidega autodele. Vene piirivalveteenistuse andmeil on viimase pooleteist aastaga Leetu tulnud ligikaudu 58 000 Vene numbrimärgiga autot. Riigist lahkus samas 51 000 Vene numbrimärgiga autot. Enamik nendest sõidukitest on seotud transiidiga Kaliningradi.

Läti keelas samuti Vene numbrimärgiga sõidukitel riiki sisenemise

Vastavalt Euroopa Komisjoni suunistele ja Läti välisministeeriumi otsusele ei luba Läti alates teisipäevast riiki siseneda Vene numbrimärgiga sõidukitel, öeldi riigi maksuametist BNS-ile.

Venemaal registreeritud veokitel oli Euroopa Liitu sisenemine juba varem keelatud. Keeld ei kehti Venemaal registreeritud transpordiettevõtetele, mis veavad kaupu Kaliningradi oblasti ja ülejäänud Venemaa vahel.

Alates teisipäevast on Vene numbrimärgiga sõidukitel keelatud Euroopa Liitu sisenemine läbi Läti piiripunktide piiril Venemaa ja Valgevenega. Samuti ei lubata piiri ületada isikutel, kes reisivad Vene numbrimärgiga sõidukites.

Juhul kui isik ei allu piirivalvevõimude juhistele Venemaale või Valgevenesse naasmise osas, võidakse nende sõiduk konfiskeerida.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LRT, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: