Sõja 591. päev: Ukraina lubab jätkata võitlust ka talvel

{{1696651380000 | amCalendar}}
Sõjaväemeedikud ravivad haavatud sõdurit Bahmuti lähedal rindel.
Sõjaväemeedikud ravivad haavatud sõdurit Bahmuti lähedal rindel. Autor/allikas: SCANPIX/Roman PILIPEY / AFP

Kuigi varustusvajadus suureneb ning vihmased ja udused olud võivad droonide ning taktikaliste ja sõjaliste lennumasinate kasutamise keeruliseks muuta, jätkavad Ukraina väed võitlust läbi talve, kinnitas Ida vägede pressiteenistus. Mõttekoja ISW hinnangul kavatsevad rünnakut jätkata ka Vene väed.

Oluline 7. oktoobril kell 20.41:

- Rünnakus Harkivile hukkus kaks inimest, 30 sai vigastada;

- Venemaa ründas öösel taas Odessat;

- Geolokatsiooniga kaadrid tõestavad, et Ukraina teeb mitmekilomeetriseid edusamme Zaporižžja oblastis;

- Mediazona: paari nädalaga on hukkunud vähemalt 1250 Vene sõdurit.

Hersoni oblastis hukkus autoplahvatuses Vene ametiisik

Ühtse Venemaa partei ametiisik hukkus laupäeval Ukrainas Venemaa okupeeritud Nova Kahhovka linnas autoplahvatuses, teatas piirkonna valitsus.

Kohaliku Ühtse Venemaa osakonna üks juhte Vladimir Malov suri haiglas.

Piirkonna Venemaa määratud juhid nimetasid plahvatust terrorirünnakuks, pidades silmas, et näeb selles süüd Ukrainal. Kiiev ei ole plahvatuse eest vastutust võtnud.

Rünnakus Harkivile hukkus kaks inimest, 30 sai vigastada

Venemaa raketirünnakus Harkivi linnale hukkus kaks ning sai vigastada 30 inimest, teatas Ukraina kaitsejõudude peastaap.

Rünnakus sai kannatada 61 korterit, 17 elumaja ja 10 sotsiaaleluaset.

Ööpäevaga jäi tule alla üle 120 asula Tšernihhivi, Sumõ, Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja ja Hersoni oblastites.

Venemaa ründas öösel taas Odessat

Venemaa öises raketilöögis Odessa oblasti lõunaosas sai haavata neli inimest, teatas piirkonna kuberner Oleh Kiper laupäeval.

Kiper ütles, et rünnak tabas Odessa rajoonis sadama lähedal asuvat pansionaati ja viljahoidlat. Ta mõistis Venemaa hukka tsiviil- ja sadamataristu sihikule seadmise eest.

Ukraina Lõuna kaitseväe teatel oli Venemaa kasutanud Odessa oblasti ründamiseks ülehelikiirusel liikuvaid laevarakette, mis olid välja tulistatud okupeeritud Krimmist.

Ohvrid said vigastada klaasikildudega, kuid neile osutati arstiabi, ütles Kiper.

Ukraina: talv ei takista vastupealetungi

Sõjauuringute Instituudi ISW andmetel jätkasid Kiievi väed edukaid pealetunge umbes kaheksa kilomeetrit Bahmutist kagus Andriivka lähedal.

5. oktoobril postitatud geolokatsiooniga kaadrid näitavad, et Ukraina väed on liikunud Robotõne ja Verbove vahelise puupiiri poole Zaporižžja oblastis, umbes kuus kilomeetrit Robotõnest kagus.

Ida vägede rühmituse pressiesindaja ütles, et Ukraina väed valmistuvad pealetungioperatsioonideks kogu sügis-talvisel perioodil. Ta rõhutas, et kuigi varustusvajadus suureneb ning vihmased ja udused olud võivad droonide ning taktikaliste ja sõjaliste lennumasinate kasutamise keeruliseks muuta, jätkavad Ukraina väed võitlust läbi talve.

Pressiesindaja avaldus toetab ISW pikaajalist hinnangut, et ilm ei takista kummalgi poolel 2023.–2024. aasta talve jooksul rünnakuoperatsioone läbi viimast, kui nad on hästi varustatud ja otsustavad seda teha, nagu eelmisel talvel.

ISW märgib, et Ukraina pealetungi tempot "mõõdetakse suures osas lääne väikerelvade ja laskemoona ning mittesurmavate tarnetega Ukrainale" – mitte ainult talviste ilmastikutingimuste või konkreetse relvasüsteemiga.

Mediazona: paari nädalaga on hukkunud vähemalt 1250 Vene sõdurit

Venemaa sõltumatu meediaväljaanne Mediazona kinnitas koos BBC Venemaaga tehtud uuringus 33 904 Venemaa sõduri nimed, kes on hukkunud alates Venemaa täiemahulise sissetungi algusest Ukrainasse 2022. aasta veebruaris.

Pärast Mediazona viimast raportit 22. septembril on hukkunute nimekirja lisatud ligi 1250 Vene sõduri nimed.

Väljaanne märgib, et venelastest hukkunute arv on tõenäoliselt tunduvalt suurem, kuna nende seni kontrollitud teave pärineb avalikest allikatest, sealhulgas sugulaste postitustest sotsiaalmeedias, kohalikelt uudistelt ja kohalikelt võimudelt saadud kinnitustelt. Mediazone'i ja Meduza ühisuurimuse hinnangul suri mai lõpuks Venemaa sõda Ukrainas 47 000 alla 50-aastast venelast.

Alates Venemaa täieliku sissetungi algusest on Ukrainas lahingutes hukkunud üle 2500 ohvitseri, kellest 303 on kolonelleitnandi või kõrgema auastmega. Seevastu äsja värvatud Vene sõdurite seas on hukkunuid üle 3900.

Enamik hukkunutest on pärit Krasnodari, Sverdlovski, Baškiiria, Tšeljabinski ja Moskva piirkondadest ning Burjaatia vabariigist.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: The Kyiv Independent, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: