Iisrael kuulutas Hamasi õhurünnaku tõttu välja sõjaseisukorra

{{1696668540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/APA/ZUMA Press/Bashar Taleb

Vastuseks Hamasi laupäevahommikustele rünnakutele, kuulutas Iisrael välja sõjaseisukorra. Iisrael jätkab Gazas asuvate sihtmärkide ründamist.

Iisraelis on Hamasi laupäevases üllatusrünnakus hukkunute arv tõusnud üle 200, teatas riigi kaitsevägi, süüdistades Palestiina võitlejaid kodudesse tungimises ja "tsiviilelanike massimõrvas".

"Terroristid märatsesid ja tungisid kodudesse, tappes tsiviilelanikke," teatas sõjavägi, täpsustades, et koidikul alanud rünnakus on surma saanud üle 250 ja haavata üle 1000 inimese.

Iisraeli sõjaväe teatel on Hamasi käes pantvangis "märkimisväärne arv" Iisraeli tsiviilisikuid ja sõdureid. Vangistatud on lapsi, naisi, vanureid ja puudega inimesi. Osad neist arvatakse olevat surnud, ütles sõjaväe pressiesindaja.

Iisraeli õhurünnakutes on omakorda hukkunud vähemalt 230 palestiinlast ja viga saanud 1000, vahendas Reuters Gaza allikaid.

Netanyahu: me oleme sõjas

"Terroristid on Gaza sektorist Iisraeli territooriumile imbunud," ütles sõjaväe pressiesindaja avalduses, lisades, et Gaza sektorit ümbritseva piirkonna elanikel on käsk jääda oma kodudesse.

"Iisraeli kaitsejõud kaitsevad Iisraeli tsiviilisikuid ja terroriorganisatsioon Hamas maksab oma tegude eest ränka hinda," teatas sõjaväe esindaja. "Me oleme sõjas ja me võidame selle sõja," ütles Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.

BBC kirjutas, et kümned islamistliku rühmituse Hamas relvastatud mehed on üllatusrünnaku käigus sisenenud Lõuna-Iisraeli ja on praegu vabaduses. Iisraeli väljaanne Haaretz kirjutas, et Iisraeli politsei hinnangul on riigis 60 rühmituse liiget.

Suits tõusmas Gaza sektorist Iisraeli vasturünnakute järel. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mohammed Salem

Hommikul varem lasti Iisraeli suunas välja kümneid rakette, mis käivitasid õhurünnakusireene üle riigi. Iisrael on andnud rünnakuid ka sihtmärkide pihta Gazas.

Rünnaku eest võttis vastutuse Palestiina rühmitus Hamas, kelle relvastatud tiib teatas, et saatis 20 minutiga välja 5000 raketti.

Hamasi juht Ismail Haniyeh ütles laupäeval, et Gazat valitsev palestiina rühmitus on pärast üllatusrünnakut Iisraelile suure võidu lävel.

"Me oleme Gaza rindel suure võidu ja selge vallutuse lävel," ütles Haniyeh pöördumises Hamasi telekanalil Al-Aqsa.

"Intifadade (ülestõusude) ja revolutsioonide tsükkel meie maa vabastamiseks ja okupatsioonijõudude vanglates virelevate vangide vabastamiseks tuleb lõpuni viia."

Minister: Iisrael lõpetab Gaza varustamise elektriga

Iisrael andis laupäeval oma riiklikule elektrifirmale korralduse peatada Gaza sektori varustamine, ütles riigi energiaminister.

"Ma allkirjastasin määruse andmaks Israel Electric Companyle korraldus peatada Gaza varustamine elektriga," ütles energiaminister Israel Katz avalduses.

Hamasi rünnak Iisraelile laupäeval. Purustused Ashkeloni linnas. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Ohad Zwigenberg

Mihkelson: rünnak on seotud Venemaa huvidega

Riigikogu liige Marko Mihkelson (Reformierakond) nentis, et tegemist on pretsedenditu olukorraga.

"Hamasi rünnaku ajastus ja põhjused on seotud Venemaa ja Iraani huvidega. Hamasi toetavad teatavasti mõlemad riigid. Hamasi liidrid on viimase 12 kuu jooksul kahel korral käinud Moskvas konsultatsioonidel ja on täiesti ilmne, et Venemaal on laiem huvi regioonis pingete tekitamisega tõmmata tähelepanu nii Ukrainalt kui ka teisest küljest muuta keerulisemaks Iisraeli lähenemine Saudi-Araabiale," sõnas Mihkelson.

"Vaenutegevus jääb kestma aktiivses faasis pikemaks ajaks. Hamasi terroristid on võtnud pantvangi Iisraeli sõdureid ja ka Iisrael on alustanud Gaza sektoris õhurünnakutega. Konflikt võib kesta tundidest päevadeni või nädalateni," sõnas Mihkelson.

Mihkelson lisas, et Venemaa on pikema traditsiooni kohaselt kasutanud Palestiina terroriste ja palestiinlasi regionaalse ja rahvusvahelise julgeoleku destabiliseerimiseks. "Arvestades suuremat rahvusvahelist konteksti, siis see pretsedenditu sündmus aitab ainult kaasa seni kehtinud rahvusvahelise korralduse lagunemisele," sõnas Mihkelson.

Lääneriigid on Hamasi rünnakud hukka mõistnud

Iisraeli lipp projitseerituna Brandenburgi väravale. Autor/allikas: SCANPIX/DPA/Fabian Sommer

NATO mõistab hukka Gazat valitseva Hamasi rünnakud alliansi partneri Iisraeli vastu, vahendas BNS NATO kõneisikut.

"Meie mõtted on ohvrite ja kõigi sellest mõjutatud inimestega. Terrorism on oht vabadele ühiskondadele ja Iisraelil on õigus end kaitsta," ütles NATO pressiesindaja Dylan White.

Samuti on Hamasi tegevuse hukka mõistnud Ameerika Ühendriigid.

"Ühendriigid mõistavad ühemõtteliselt hukka Hamasi terroristide provotseerimata rünnakud Iisraeli tsiviilelanike vastu," ütles riikliku julgeoleku nõukogu eestkõneleja Adrienne Watson avalduses ja lisas, et terrorismile ei ole kunagi õigustust.

Avalduse kohaselt vestles Valge Maja julgeolekunõunik Jake Sullivan Iisraeli julgeolekunõuniku Tzachi Hanegbiga ja hoiab operatsiooni käigus Iisraeliga tihedat sidet.

"Seisame kindlalt Iisraeli valitsuse ja rahva kõrval ning avaldame kaastunnet neis rünnakutes elu kaotanud iisraellastele," lisas Watson.

Palestiina mässulised korraldasid laupäeval rünnaku Iisraelile õhust, maalt ja merelt.

Rünnaku mõistis hukka ka Euroopa Liit, nõudes vägivalla kohest lõpetamist.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et mõistab Hamasi terrorirünnakud Iisraelile ühemõtteliselt hukka. "See on terrorism selle põlastusväärseimal kujul," lisas ta ning rõhutas, et Iisraelil on õigus ennast kaitsta.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell mõistis hukka Iisraeli tsiviilelanike pantvangi võtmise, mis rikub rahvusvahelist õigust.

Suured lennufirmad tühistavad lende Tel Avivi

Paljud suured lennufirmad tühistasid sel nädalavahetusel kümneid lende Tel Avivi pärast seda, kui Palestiina rühmitus Hamas korraldas ulatusliku üllatusrünnaku Iisraeli vastu, vahendas BNS.

Teiste seas jätsid lennud Tel Avivi Ben Gurioni lennujaama ära American Airlines, Air France, Lufthansa, Emirates, Ryanair ja Aegan Airlines.

Kommertslennuühendusi Eilatiga, Iisraeli teise rahvusvahelise lennujaama ja turismisihtkohaga Punasel merel ei ole peatatud.

"Arvestades praegust julgeolekuolukorda Tel Avivis, tühistab Lufthansa kõik Tel Avivi suunduvad ja sealt väljuvad lennud kuni esmaspäevani (kaasa arvatud), ütles Saksa lennufirma pressiesindaja AFP-le.

Lennufirma jälgib pidevalt julgeolekuolukorda Iisraelis, lisas ta.

Air France teatas, et peatas Tel Avivi lennud "kuni edasiste teadaanneteni".

Air France-KLM kontserni odavlennufirma Transavia tühistas laupäeva õhtul ka lennu Pariisist Tel Avivi.

Varssavis teatas Poola lennufirma LOT samuti, et tühistas laupäeval lennu Tel Avivi.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: The Guardian, BBC, Haaretz, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: