Diplomaat: tundub, et brutaalsus on Hamasile eesmärk omaette

Foto: ERR

Hamasi seekordne rünnak Iisraeli pihta on olnud põhimõtteliselt erinev varasematest – kui varem on Hamas näidanud palestiinlasi ohvrina, siis seekord filmitakse iisraeli pantvangide võtmist ning eesmärk tundub olevat võimalikult palju valu tekitada, ütles välisministeeriumi ametnik Marin Mõttus, kes on varasemalt töötanud ajutise asjurina Tel Avivis ja ka suursaadikuna Iraanis.

Hamasi rünnaku üks eesmärk võib olla Iisraeli ja Saudi Araabia diplomaatiliste suhete paranemisele piduri tõmbamine, rääkis välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonna peadirektor Mõttus esmaspäeval "Välisilmale".

"Iisraeli ja Saudi Araabia diplomaatiliste suhete sisseseadmine oleks muutus, mis muudaks Lähis-Ida dünaamikat väga põhimõtteliselt ja positiivses suunas ning selle rünnaku üks eesmärk on kindlasti see, et panna Saudi Araabia olukorda, kus ta enam ei saa edasi minna selle protsessiga, kus panused on kõrged ja mis kindlasti tooks õnnestumise korral kaasa diplomaatilise võidu nii Iisraelile kui ka Ameerika Ühendriikidele. Ning Saudi Araabia loodab saada sealt julgeolekugarantiisid ning on avaldanud ka soovi, et USA aitaks neil rajada tsiviilotstarbelise tuumaprogrammi," rääkis Mõttus.

Mõttuse hinnangul arvestab Hamas sellega, et nende enda vägivaldne rünnak oli lühike, kuid Iisraeli vastuoperatsioon kestab ilmselt suhteliselt kaua, mis tähendab, et see paneb Iisraeli rahvusvahelise kriitika alla.

"Nende lootus on selle peale, et need õudused võib-olla unustatakse selle käigus, kui kõik maailma uudistekanalid näitavad Gazas varisevaid maju," lisas ta.

Mõttuse hinnangul on see, kuidas Hamas rünnakut maailmale näitab, põhimõtteliselt erinev sellest, mida nad on varem teinud.

"Kui seni on ilmselgelt olnud eesmärk näidata palestiinlasi pidevalt ohvrina, Iisraeli jõhkra apartheidi režiimi ohvrina, siis sedakorda me ju näeme pantvangide võtmist, kõige selle filmimist, Iisraeli pantvangide ja tapetute filmimist alandavates olukordades, alasti. /.../ Mulle tundub, et nende eesmärk on tekitada võimalikult palju valu, füüsilist, emotsionaalset, moraalselt alandada, solvata. See on selline eesmärk, mis tekitab kõhedust, sunnib tõmbama paralleele ühe teise käimas oleva sõjaga. On selline tunne, et see brutaalsus on nagu eesmärk omaette," rääkis Mõttus.

Tema hinnangul kestab praegu sõda rohkem kui nädala.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Välisilm", intervjueeris Astrid Kannel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: