Soomlased leidsid Balticconnectori kahjustatud koha, puruks on ka sidekaabel

{{1696937520000 | amCalendar}}
Balticconnector Eesti ja Soome vahel
Balticconnector Eesti ja Soome vahel Autor/allikas: Elering

Soome piirivalve leidis gaasitoru Balticconnectori lekkekoha ning uurimist juhtiva keskkriminaalpolitsei hinnangul on tegu tahtliku lõhkumisega. Lekkekoht asub Soome majandusvetes, samas on kahjustada saanud ka sidekaabel, mis asub tõenäoliselt Eesti majandusvetes.

Soome valitsuse teatel on nad leidnud lekkekoha. Lisaks on kahjustada saanud Soome ja Eesti vaheline sidekaabel. Leke on kohas, kus on tihe mereliiklus, mis raskendab uuringuid.

Soome algatas lekke põhjuste selgitamiseks uurimise, mida juhib keskkriminaalpolitsei.

Niinistö: võimalik, et kahjustuste põhjus tuli väljastpoolt

Soome president Sauli Niinistö ütles, et on tõenäoline, et nii gaasitoru kui ka sidekaabli kahjustused on väljaspoolse tegevuse tagajärg.

"Kahjustuste põhjus pole teada, uurimine jätkub Soome ja Eesti koostöös. Oleme ühenduses oma liitlaste ja partneritega. Rääkisin täna NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga. NATO on valmis aitama uuringutes," lausus Niinistö.

Orpo: enne järelduste tegemist tuleb asja põhjalikult uurida

Orpo ütles Soome parlamendis, et gaasitoru kahjustus asub Soome majandusvetes, sidekaabli kahjustus aga tõenäoliselt Eesti majandusvetes. Orpo märkis, et praeguste teadmiste järgi ei saanud leke juhtuda toru tavapärase kasutamise käigus ega rõhumuutustest.

Orpo lisas, et leke Soome gaasi varustuskindlusele suurt mõju ei avalda.

Pressikonverentsil ütles Orpo, et uurimine on veel väga varajases faasis, kuid Soome oli valmis, et midagi sellist võib ebakindlas poliitilises olukorras juhtuda. Orpo sõnul on informeeritud liitlasi nii Euroopa Liidus kui NATO-s.

Orpo sõnul oleks juhul, kui tegu on tõesti rünnakuga väljastpoolt, tegu äärmiselt tõsise juhtumiga, kuid just seetõttu ei tohi teha rutakaid järeldusi, vaid asja põhjalikult uurima.

Soome piirivalve asejuht Markku Hassinen ütles, et piirivalve alustas kohe peale lekke teate saamist tööd ning gaasitoru hakati millimeetrihaaval uurima ning kui lekkekoht leiti, oli selge, et tegu pole lihtsalt lekke, vaid kahjustusega. Hassineni sõnul tundub, et kahjustus on tehtud väljastpoolt.

Hassinen kinnitas üle varem öeldu, et viiteid plahvatusele praegu ei ole.

Soome politsei: tavaline inimene sellist kahju ei suudaks teha

Soome keskkriminaalpolitsei sõnul uuritakse gaasitoru juhtumit tahtliku kahjutekitamisena, kuid praegu on veel vara öelda, kas tegu on tahtliku teoga. Tegu on siiski niivõrd suure kahjustusega, et seda käsitletakse praegu tahtlikuna. "Kahjustus on nii suur, et see ei saanud kogemata tekkida," ütles keskkriminaalpolitsei vanemuurija Timo Kilpeläinen.

Kilpeläinen lisas, et sellise kahju tekitamine vajab oskusi ja vastavaid vahendeid, et tavaline inimene seda ei suudaks. Kuidas täpselt kahjustus tekkis, alles uuritakse.

Kui sidekaabli kahjustus asub Eesti majandusvetes, siis asuvad seda uurima Eesti võimud, kuid see toimub koostöös soomlastega, ütles Kilpeläinen.

Elisa teatas, et kahjustada saanud sidekaabel on varukaabel ning seetõttu mingeid häireid Soome ja muude riikide vahelistes teenustes ei ole. Rike avastati laupäeva ja pühapäeva vahelisel ööl ehk samal ajal, kui avastati rõhu langemine gaasitorus.

Meedia: Soome peab põhjuseks Venemaa sabotaaži

Ööl vastu pühapäeva hakkas merepõhjas lekkima Eesti ja Soome vaheline gaasitoru Balticconnector. Lekke tuvastamiseks teevad koostööd mõlema riigi süsteemihaldurid ja ka mereväed.

Soome välis- ja julgeolekupoliitilised allikad ütlesid Iltalehtile, et Soome valitsus peab võimalikuks, et tegemist oli Venemaa korraldatud sabotaažiga. 

Yle andmetel ei peeta olukorda Soomele ohtlikuks, samuti ei käsitleta seda sõjalise kriisina. Samuti ei peeta gaasitoru lekke põhjuseks plahvatust.

Soomlastel on Helsingin Sanomate andmetel praegu Soome lahel väljas patrull-laev ja miinitõrjealus, kuid mida alused seal teevad, pole merevägi öelnud.

Eesti merevägi asus oma tehnoloogiaga Paldiskis uuringutele esmaspäeva õhtul.

Ei Eesti ega Soome seismoloogid pole plahvatust Soome lahes tuvastanud.

Oma uurimist alustas ka Soome gaasivõrgu operaator Gasgrid, eesmärgiks leida kahjustuse koht ja suurus, et alustada koos Eleringiga selle remonti.

Stoltenberg: oleme valmis jagama infot taristu kahjudest

NATO jagab nende käes olevat infot Balticconnectori kahjustuste kohta ning on valmis oma liitlasi toetama, ütles teisipäeval alliansi peasekretär Jens Stoltenberg.

Rootsi välisminister Tobias Billström teatas, et Rootsi on valmis pakkuma Soomele ja Eestile kahjustuste likvideerimisel abi.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: