X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 607. päev: Venemaa suunab lisaüksusi Avdijivka alla suurtele kaotustele vaatamata

{{1698029880000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelased Donetski piirkonnas
Ukraina sõjaväelased Donetski piirkonnas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

ISW teatel suunab Venemaa lisaüksusi Avdijivka alla suurtele kaotustele vaatamata. Mitmes Ukraina oblastis käivitus Vene drooniohu tõttu õhuhäire ning Odessas oli kuulda plahvatusi. Zelenski lubas vastata Venemaa igasugusele terrorile.

Oluline 23. oktoobril kell 21.49:

- Ukraina kindralstaap: Venemaa alustas suurt rünnakut tervel idarindel;

- Ukraina õhuvägi hävitas 14 ründedrooni ja ühe raketi;

 - ISW: Venemaa suunab lisaüksusi Avdijivka alla suurtele kaotustele vaatamata;

- Odessas oli kuulda plahvatusi Vene droonirünnaku järel;

- Zelenski: Ukraina vastab Venemaa igasugusele terrorile;

- Zelenski sõnul on Ukraina positsioonid Avdijivka ümber kaitstud;

- Zelenski tänas Katari abi eest.

Ukraina kindralstaap: Venemaa alustas suurt rünnakut tervel idarindel

Vene väed alustasid suuri rünnakuid idarinde mitmes sektoris, kaasaarvatud Avdijivka, Kupjanski, Lõmani, Bahmuti ja Marinka suunas, teatas Ukraina kindralstaap.

Pühapäeva jooksul toimus kõigil rinnetel üle 90 kokkupõrke. Viimastel päevadel on toimunud tavapäratult palju kokkupõrkeid, mõnel päeval kaks korda rohkem kui oktoobri keskel ehk nädal tagasi.

Vene väed üritavad endiselt ümber piirata Avdijivka linna, kandes samas suuri kaotusi, teatas Ukraina kindralstaap. Linna sõjaaegne juht Vitali Barabaši sõnul pommitavad venelased ägedalt tähtsat ühendusteed linnaga, mis muudab keeruliseks nii tsiviilisikute evakuatsiooni kui ka humanitaarabi saatmise.

Vene väed tegid mitmeid rünnakuid Lõmani-Kreminna-Kupjanski liini, märkis kindralstaap. Väidetavalt üritavad Vene väed lõigata ära ligipääsu Marijinka linnale Donetski oblastis.

Ukraina maavägede pressiesindaja Volodõmõr Fitio sõnul pole Vene vägedel samas idarindel strateegilist edu olnud ning ukrainlaste kaitseliinid peavad.

"Praegu pole venelased taktikaliselt midagi uut proovinud, aga nad toovad reserve üle Venemaa ja üritavad meie kaitseliinidest läbi murda," lisas Fitio.

Briti luure: Venemaa kulutab üha enam raha Ukraina sõja tarbeks

Üha suurem osa Venemaa riigieelarvest läheb Ukraina sõja kulude katteks, seisab Briti kaitseministeerium esmaspäevases luureülevaates.

Vene kaitsekulud kasvavad järgmise aasta eelarves hinnanguliselt 68 protsenti ja tõusevad umbes kuue protsendini sisemajanduse koguproduktist. Kulutused haridusele või tervishoiule ei kasva, mis inflatsiooni tõttu tähendab tegelikult kärbet.

Rohkem raha on vaja ka sõjas hukkunute peredele makstavatele hüvitistele ja haavatute tervishoiule. Üle poole raskelt haavatud sõdureid, kes vajavad pikaajalist arstiabi, on kaotanud jäsemed. Tõenäoliselt vajavad nad tuge kogu ülejäänud elu.

Sõjaliste kulutuste kasv suurendab ühtlasi inflatsioonisurvet Venemaal, prognoosib Briti kaitseministeerium.

Ukraina õhuvägi hävitas 14 ründedrooni ja ühe raketi

Ukraina õhuvägi teatas kõikide Vene vägede poolt Ukraina pihta lastud droonide ja rakettide alla laskmisest.

Kokku lasti maha 13 ründedrooni Shahed-136, veel ühe teadmata tüüpi drooni ja ühe raketi.

Ühe tabatud drooni jäänused kukkusid Odessas sadama territooriumile ning põhjustasid tulekahju. Tulekahjus keegi kannatada ei saanud.

ISW: Venemaa suunab lisaüksusi Avdijivka alla suurtele kaotustele vaatamata

Mõttekoja ISW hinnangul suunab Venemaa sõjaväeline juhtkond lisaüksusi Avdijivka rindele, kuigi seni Vene kaotused seal on olnud suured. Samuti toob ISW välja, et Vene rünnakud Avdijivka all on 19. ja 20. oktoobril ebaõnnestunud.

ISW toetub oma analüüsis mitme Vene sõjablogija väitele, et viimastel päevadel pole Avdijivka rindel suuri muutusi toimunud. Mõttekoja hinnangul viitab see pausile Vene rünnakutes pärast seda, kui 19. ja 20. oktoobril aset leidnud rünnakutes kandsid Vene väed suuri kaotusi.

Veel ühe Vene sõjablogija sõnul on Vene vägedel raskusi Ukraina miiniväljade ületamisega. ISW märgib, et ka Ukrainal on varem olnud probleeme Vene miiniväljade ületamisega Lõuna-Ukrainas. Pole teada, kas Vene väed suudavad oma taktikaid olukorraga kohanemiseks muuta nagu on teinud Ukraina üksused.

Ukraina allikate sõnul aga jätkab Venemaa uute üksuste suunamist Avdijivka rindele. Ukraina Tavria grupi vägede pressiesindaja Oleksandr Štupuni teatel suunab Venemaa uusi mobiliseeritutest koosnevaid üksuseid Avdijivka alla otse Vene territooriumilt.

Ukraina sõdur valvab Venemaa rünnakus kahjustatud hoonet Avdijivkas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Yevhen Titov

Zelenski nimetas SBU uue ülemuurija

Ukraina president Volodõmõr Zelenski nimetas Ukraina julgeolekuteenistuse juurdluspeavalitsuse juhiks Andri Švetsi, kes on osakonda juhtinud kohusetäitjana alates 2019. aastast.

Vastav 23. oktoobri seadlus avaldati esmaspäeval Ukraina riigipea veebilehel.

Avalike allikate andmetel on Švets varem töötanud prokuratuuris, riigi fiskaalteenistuses ja justiitsministeeriumis, kus ta juhtis uurimisüksusi üle 10 aasta. Ta määrati SBU juurdluspeavalitsuse juhataja kohusetäitjaks 22. novembril 2019.

Zelenski vallandas ka SBU asejuhi Anatoli Sandurski. Vastav seadlus ilmus esmaspäeval presidendi veebilehele.

"Vallandada Anatoli Sandurski Ukraina julgeolekuteenistuse juhi asetäitja kohalt," seisab dokumendi tekstis.

Odessas oli kuulda plahvatusi Vene droonirünnaku järel

Vene droonirünnakud algasid pühapäeva õhtul. Esimesteks oblastiteks, kus käivitus õhuhäire, olid Tšernihivi ja Sumõ oblast Ukraina põhjaosas.

Kella ühe paiku hakkas õhuhäire töötama Lõuna-Ukraina oblastites. Odessa ja Kirovohradi oblastis oli õhuhäire põhjuseks droonirünnaku oht, Dnipropetrovski ja Zaporižžja oblastis hoiatasid võimud Vene raketirünnaku eest.

Sotsiaalmeedias leviva info järgi oli kuulda Odessas ka plahvatusi.

Hiljem käivitus õhuhäire Kiievi, Vinnõtsja, Hmelnõtskõi ja Žõtomõri oblastis Vene drooniohu tõttu.

Zelenski: Ukraina vastab Venemaa igasugusele terrorile

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pühapäeval, et Ukraina vastab Venemaale Harkivi oblastis postiterminali ründamise ja selle terrori igasuguste ilmingute eest, vahendas uudisteagentuur UNIAN.

"Kindlasti reageerime Venemaa igale selle terrori ilmingule. Ja ka sellele õhulöögile. Terroristid ei murra Ukraina tahet kaitsta oma rahvast, oma riiki ja oma iseseisvust. Inimeste tahet töötada oma riigi nimel. Oma Ukraina nimel. Valmisolek võidelda selle nimel, et mitte kunagi Moskvas poleks reaalset põhjust loota, et Ukraina kunagi murdub. Ukraina ei murdu. Ta jääb püsima. Ta peab vastu," ütles president.

Riigipea rõhutas, et vaatamata kõigele tõrjub Ukraina oma maalt välja Vene kurjuse.

"Peamine on aga rinne, meie kaitse. Kõigi nende tegevus, kes on praegu lahingus, lahingupostidel, positsioonidel. Iga päev vajame Ukraina jaoks tulemust - vastu pidada. Lüüa tagasi Venemaa kallaletungid, hävitada okupandid, liikuda edasi. Kasvõi kilomeeter või kasvõi 500 meetrit, aga iga päev edasi, et Ukraina positsioone parandada ja okupantidele survet avaldada. See annab riigile jõudu ja motiveerib kogu maailma meid aitama. Ja see tõestab, et Vene terror ei tööta," seletas Zelenski.

Ukrainas Harkivi oblastis hukkus laupäeval Vene vägede raketirünnakus postiterminalile vähemalt kuus ja sai viga 14 inimest, teatasid kohalikud ametnikud.

"Kõik kuus hukkunut ja 14 kannatanut okupantide rünnakus olid firma töötajad, kes viibisid postiterminalis," edastas Harkivi oblasti kuberner Oleh Sinehubov.

Zelenski sõnul on Ukraina positsioonid Avdijivka ümber kaitstud

Ukraina positsioonid Donetski oblasti idaosas rindelinna Avdijivka ümber on kaitstud, kinnitas pühapäeval oma igaõhtuses pöördumises rahva poole Ukraina president Volodõmõr Zelenski, kelle sõnu vahendas uudisteagentuur UNIAN.

"Avdijivka ja Marjinka piirkonnas käivad praegu eriti karmid lahingud. Venelaste arvukad rünnakud. Aga meie positsioonid on kaitstud," sõnas riigipea.

Hiiglasliku tehase ümber ehitatud Avdijivkas elas enne sõda umbes 30 000 inimest. Umbes 1600 inimest elab kohalike võimude andmetel endiselt pommivarjenditeks muudetud keldrites.

Kesklinn on Venemaa igapäevaste suurtükirünnakute ja kuudepikkuse õhupommitamiskampaania tõttu täielikult hävitatud.

Zelenski tänas Katarit abi eest

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tunnustas pühapäeval telefonivestluses Katari emiiri Tamim bin Hamad Al-Thani riigi olulise vahendajarolli eest ebaseaduslikult Venemaale küüditatud Ukraina laste tagasisaatmisel, vahendas uudisteagentuur UNIAN.

"Oleme saanud dokumenteerida, et on peaaegu 20 000 röövitud last. See on kohutav arv, kuid tegelik on veelgi suurem. Seetõttu peame seda teed jätkama. Oleme valmis edasiseks koordineerimiseks ja koostööks," ütles president.

Katari esindajad olid enne seda teatanud riigi vahendatud mehhanismi raames nelja Ukraina lapse koju naasmisest.

Zelenski tänas lisaks Katarit 100 miljoni dollari väärtuses humanitaarabi andmise eest, mille eesmärk on tugevdada energiasektorit, aga ka varustuse hankimine haiglatele.

Ühtlasi märkis Ukraina president Pärsia lahe riikide osalemise olulisust Ukraina rahuvalemi elluviimisel ja tänas Katarit augustis Saudi Araabias toimunud riikliku julgeoleku nõunike konsultatsioonidel osalemise eest. Samuti avaldas riigipea tänu selle eest, et Katari delegatsioon kavatseb osaleda järgmisel nädalal Maltal toimuval kohtumisel.

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 870 sõdurit

Ukraina relvajõudude teisipäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:      

- elavjõud umbes 294 700 (võrdlus eelmise päevaga +870);

- tankid 5093 (+12);

- jalaväe lahingumasinad 9653 (+22);

- suurtükisüsteemid 7057 (+25);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 825 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 551 (+2);

- lennukid 320 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 5345 (+6);

- tiibraketid 1536 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 9419 (+15);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 998 (+7).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BNS/Unian/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: