Sõja 608. päev: Kiiev: Venemaa kaotas Tauria suunal päevaga 406 meest

{{1698117300000 | amCalendar}}
Kiievi iseseisvusväljakul mälestatakse sõjas langenud sõdureid
Kiievi iseseisvusväljakul mälestatakse sõjas langenud sõdureid Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ROMAN PILIPEY

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi esindaja Andri Jussovi sõnul on Venemaal üle 400 000 sõduri Ukrainas. Mõttekoja ISW hinnangul on Venemaal piisavalt laskemoona sõjapidamiseks järgmise aasta jooksul, kuigi Kreml ei saa enam endale lubada kulutada laskemoona sama intensiivselt kui varem. Ukraina välisministri sõnul Ukraina on teadlik lääne partnerite laskemoona tootmisvõimest.

Oluline 24. oktoobril kell 20.39:

- Vene rünnakutes Hersoni oblastis hukkus kaks inimest;

- Kuleba: oleme teadlikud lääne partnerite laskemoona tootmisvõimekusest;

- Sevastopolis oli kuulda öösel plahvatusi;

- ISW: kodumaine tootmine ja Põhja-Korea tarned tagavad Venemaale piisava laskemoona järgmiseks aastaks;

- Venemaa hakkas värbama naisi palgasõduriteks;

- Ukraina luure: Ukrainas on rohkem kui 400 000 Vene sõdurit;

- Zelenski sõnul peab maailma tähelepanu jääma Ukrainale.

Kiiev: venelased kaotasid Ukrainas Tauria piirkonnas päevaga 406 meest

Venelased ei loobu katsetest piirata ümber Avdijivkat, Ukraina sõdurid hoiavad aga rinnet ja tekitavad vaenlasele olulisi kaotusi, edastas teisipäeval Tauria väerühma pressikeskus.

Vaenlase pealetung Keramika, Stepne, Avdijivka ja Tonenke piirkonnas ebaõnnestus – ukrainlased tõrjusid üle 10 vaenlase rünnaku.

Ukraina relvajõud ütlesid, et sissetungijad viisid Marjinka suunal läbi ebaõnnestunud rünnakuoperatsioonid Marjinka ja Pobeda kandis – Ukraina sõdurid tõrjusid umbes 15 rünnakut.

Ka Šahtarski ja Zaporižžja suunal nagu ka Donetski oblastis Novomihhailovka lähedal ja Mala Tokmatškast kagus tõrjuti kõik vaenlase rünnakud.

Kokku andis vaenlane 21 õhulööki, korraldas 28 lahingukokkupõrget ja 923 suurtükilööki. Tauria väerühma raketi- ja suurtükiüksused täitsid ise ööpäevaga 1336 tuleülesannet.

"Vaenlase kogukaotused ulatusid 406 inimeseni. Alistus kuus sissetungijat. Hävitati 35 ühikut vaenlase sõjatehnikat, sealhulgas kolm tanki, kolm soomukit, kolm suurtükki, üks raketiheitja, seitse drooni, tosin autot ja neli eritehnikaühikut. Hävitati ka kaks vaenlase laskemoonaladu. Tosin sissetungijate relva- ja sõjatehnikaühikut sai kahjustada," teatas pressikeskus.

Kiiev: Avdijivkasse on jäänud umbes tuhat elanikku

Ukraina asepeaminister Irina Vereštšuk ütles teisipäeval, et Avdijivkasse on jäänud umbes tuhat elanikku. Vene väed jätkavad Avdijivka pommitamist ning üritavad linna ümber piirata, vahendas The Kyiv Independent. 

"Avdijivka, praegu elab seal meie andmetel veel umbes tuhat inimest," rääkis Vereštšuk. 

Vereštšuk kutsus Avdijivka inimesi üles linnast lahkuma. Vereštšuk ütles, et kõik lapsed on linnast evakueeritud. 

Kiiev teatas, et Ukraina väed jätkavad Avdijivka kaitsmist ning tekitavad vastasele suuri kaotusi. 

Vene rünnakutes Hersoni oblastis hukkus kaks inimest

Ukraina teatas kahe inimese hukkumisest Vene tulistamiste tõttu Hersonis. Üks hukkunutest on 12-aastane laps.

Samuti ründas Venemaa Ukrainat öösel kuue Shahed-136 ründedrooniga. Ukraina väitel tulistati kõik kuus drooni alla. Õhuhäire töötas Hmelnõtskõ, Mõkolajivi ja Vinnõtsja oblastis, kuid vigastatutest andmeid pole.

Scholz: toetus Iisraelile ei mõjuta Ukraina abi

Kantsler Olaf Scholz kinnitas teisipäeval, et Saksamaa jätkab Ukrainale sõjas Venemaa vastu abi andmist, ehkki toetab Iisraeli konfliktis Palestiina äärmusrühmitusega Hamas.

"Me toetame Ukrainat majanduslikult, rahaliselt, humanitaarabiga ja ka relvadega. Seda toetust ei mõjuta fakt, et oleme alates 7. oktoobri kohutavatest hommikutundidest loomulikult koondanud suurima kaastunde ja murega tähelepanu Iisraelile ja Lähis-Idale," ütles Scholz.

Kuleba: oleme teadlikud lääne partnerite laskemoona tootmisvõimest

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles Ukraina kanalite tele-eetris, et Ukraina on teadlik sellest, kui palju mürske on Ukraina liitlased võimelised tootma nii järgmisel kuul kui ka aasta pärast.

Ta lisas, et laskemoona varustuse probleem on igakülgselt läbi töötatud ning arvutused Ukraina vägede katkematuks laskemoonaga varustamiseks on tehtud.

Euroopa integratsiooni teemal ütles Kuleba, et Ukraina on teinud kõik, mis vaja, Euroopa Liiduga liitumise läbirääkimiste alustamiseks. Seetõttu on Ukraina välisminister kindel, et Euroopa Komisjon annab loa liitumisläbirääkimiste alustamiseks juba selle aasta lõpuks.

Sevastopolis oli kuulda öösel plahvatusi

Sevastopolis oli kuulda öösel plahvatusi ja tulistamist, kirjutavad kohalikud elanikud sotsiaalmeedias.

Venemaa okupatsioonivõimude ametisse määratud Sevastopoli kuberner Mihhail Razvozžajev teatas, et tegemist oli Ukraina veealuste droonide rünnakuga.

Hiljem teatas Vene kaitseministeerium, et Krimmi lähedal märgati ja tabati kolm Ukraina veealust drooni.

Samuti kirjutati sotsiaalmeedias, et Vene õhukaitse Krimmis püüdis alla tulistada Ukraina drooni.

ISW: kodumaine tootmine ja Põhja-Korea tarned tagavad Venemaale piisavalt laskemoona järgmiseks aastaks

Mõttekoja ISW hinnangul on Venemaal piisavalt laskemoona sõjapidamiseks järgmise aasta jooksul, kuigi Kreml ei saa enam endale lubada kulutada laskemoona sama intensiivselt kui varem.

ISW toob välja kaitseväe luurekeskuse ülema Ants Kiviselja sõnu, et Venemaal on veel neli miljonit mürsku, mida saab kasutada aasta aega madala intensiivsusega sõjategevuseks. Lisaks on Põhja-Korea tarninud 300 000 kuni 500 000 mürsku Venemaale, millest piisab ühe kuu sõjategevuseks. Samuti on oodata edasisi Põhja-Korea tarneid Venemaale.

Ukraina sõjaanalüütiku Petro Tšernõki sõnul kasutab Venemaa 10 000 kuni 15 000 mürsku päevas, mis on mitu korda vähem kui laskemoona kasutus eelmise aasta suvel.

ISW hinnangul on Venemaa võimeline jätkama sellise intensiivsusega sõjategevust tänu olemasolevatele varudele, kodumaisele tootmisele ja Põhja-Korea tarnetele. Samas kui Venemaa sooviks teha suuremaid ründeoperatsioone, tekiks Kremlil puudus laskemoonast.

Ukraina sõdur laeb miinipildujasse mürsku, Donetski rinne, oktoober 2023 Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Stringer

Venemaa hakkas värbama naisi palgasõduriteks

Vene opositsioonilised väljaanded Meduza ja iStories vahendavad, et Vene kaitseministeeriumi alluvuses olev erasõjafirma Redut hakkas värbama naisi palgasõduriteks.

Vabatahtlikest naistega sõlmitakse leping pooleks aastaks, seejärel saadetakse naised väljaõppeks okupeeritud Donetskisse.

Väidetavalt soovib Vene kaitseministeerium luua naissoost snaiprite ja ründedroonide operaatorite üksused.

Ukraina luure: Ukrainas on rohkem kui 400 000 Vene sõdurit

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi esindaja Andri Jussovi sõnul on Venemaal üle 400 000 sõduri Ukrainas, mis on piisav kogus Vene ründeoperatsioonideks.

Samuti lisas Jussov, et Ukrainas asub lõviosa kogu Venemaa sõjavarustusest ning uus ja ladudest pärit vana varustus jõuab kogu aeg rindele.

Jussov märkis, et Venemaal on suve algusest saadik toimunud lisamobilisatsioon.

Zelenski sõnul peab maailma tähelepanu jääma Ukrainale

Ukraina president Volodõmõr Zelenski rõhutas esmaspäeval Krimmi platvormi tippkohtumisega seoses, et maailma tähelepanu Ukrainale peab jääma, vahendas uudisteagentuur UNIAN.

Zelenski rääkis teemal oma igaõhtuses videosõnumis.

"Eelkõige on homme Krimmi platvorm. Säilitada tuleb maailma tähelepanu Ukrainale, vabaduse kaitsele ja rahvusvahelisele õigusele ning me teeme selle nimel kõik," toonitas riigipea.

Zelenski sõnul võtab Tšehhis toimuvast Krimmi platvormi teisest parlamentaarsest tippkohtumisest osa ligi 70 parlamendidelegatsiooni üle maailma.

"Oluline aspekt on Euroopa ja Euro-Atlandi integratsiooni toetamine ning riikide kaasamine Ukraina rahuvalemi toetamisse," sõnas president.

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 810 sõdurit

Ukraina relvajõudude teisipäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:      

- elavjõud umbes 295 510 (võrdlus eelmise päevaga +810);

- tankid 5105 (+12);

- jalaväe lahingumasinad 9669 (+16);

- suurtükisüsteemid 7081 (+24);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 828 (+3);

- õhutõrjesüsteemid 552 (+1);

- lennukid 320 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 5363 (+18);

- tiibraketid 1537 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 9447 (+28);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1006 (+8).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Unian/Ukrainska Pravda/Meduza/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: