Vilistlased kritiseerivad USA ülikoolide hambutust Hamasi hukkamõistmisel

USA ülikoolidest on saanud poliitiline lahinguväli ning mitu tippülikooli ei mõistnud kohe selgesõnaliselt hukka terroriorganisatsiooni Hamas rünnakut Iisraeli vastu. Paljud rikkad vilistlased hoiatasid antisemitismi tõusu eest ning vähendavad oma koduülikoolide rahastamist.
Ärimees ja Pennsylvania ülikooli vilistlane David Magerman viibis Iisraelis, kui terroriorganisatsioon Hamas alustas rünnakut Iisraeli vastu. Tema koduülikool avaldas mõni päev hiljem avalduse, milles nimetas rünnakut õudseks. Ülikool ei mõistnud siiski Hamasi tegevust selgelt hukka ning see vihastas Magermani, vahendas The Wall Street Journal.
Magerman on Pennsylvania ülikoolile annetanud miljoneid dollareid. Nüüd katkestas ta ülikooliga sidemed, kuna teda ei rahuldanud selline kahemõtteline avaldus. Sellised tippülikoolid nagu Harvard ja Pennsylvania seisavad nüüd silmitsi vilistlaste survega. Vilistlased leiavad, et nende koduülikoolid ei tegutsenud pärast terrorirünnakuid piisavalt kiiresti ja jõuliselt.
Mõned vilistlased ütlesid, et Hamasiga seotud sündmused oli viimane piisk karikasse. Vilistlased on juba aastaid pettunud ülikoolides, kuna nendes asutustes levib uusvasakpoolne ideoloogia. Paljud vilistlased plaanivad nüüd koolide rahastamise üldse lõpetada.
Harvardi ülikoolis tegutsev Palestiina-meelne grupp ning veel 30 rühmitust kirjutasid alla avaldusele, milles väideti, et "vägivallas on süüdi Iisraeli apartheidirežiim." Ülikoolide juhid, sealhulgas selle uus president Claudine Gay kirjutasid 9. oktoobril, et on sügavalt mures Hamasi rünnaku pärast ja sellest tingitud hävingust. Gay avaldus sai kriitikat, kuna ülikooli juhtkond ei distantseerinud end üliõpilasrühmade seisukohast ega mõistnud Hamasi selgelt hukka.
10. oktoobril saatis Gay siiski uue kirja, milles mõistis selgelt hukka Hamasi poolt toime pandud terroristlikud kuriteod. Gay ütles, et need tudengite rühmitused ei räägi Harvardi nimel.
Esmaspäeval avaldas rühm kuulsaid vilistlasi kirja, milles kritiseeriti Harvardi juhtkonda. Vilistlaste rühma kuuluvad ka poliitik Mitt Romney ja investorid Seth Klarman ja Bill Helman. Kirjas leidsid vilistlased, et Harvardi keskkond muutub juudi üliõpilaste jaoks üha vaenulikumaks. Vilistlased tegid ettepaneku, et kool peaks tagama, et tudengid õpiksid allikakriitikat. "Kardame, et ajalugu hakkab korduma," seisis kirjas.
Viimaste aastate jooksul on tekkinud vilistlaste rühmitusi, kes muretsevad, et uusvasakpoolne grupimõtlemine on vallutanud ülikoolid. Ülikoolide rahastajad ütlesid, et ei taha kellegile oma maailmavaadet peale suruda, kuid soovivad, et tudengid saaksid pidada dialoogi.
Toimetaja: Karl Kivil