Võtmelahingud Gaza suurima haigla juures toovad kaasa tsiviilohvreid

{{1699768740000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP Photo/Leo Correa

Iisraeli sõjavägi teatas, et on valmis evakueerima imikud ja teisi patsiente Gaza suurimast haiglast, kus Palestiina ametnike sõnul suri kolm vastsündinut ja kümned olid ohus, kuna haiglas pole elektrit, vahendas Reuters. Iisraeli meedia on teatanud võimalikust pantvangitehingust.

Oluline 12. novembril kell 22.54:

- Iisraeli kaitsevägi avas Al Shifa haigla lähedal evakuatsioonikoridori;

- Iisrael: Iisraeli kaitsevägi tegutseb Shati põgenikelaagris;

- ÜRO esindus Gazas sai raketitabamuse;

- Maailma Terviseorganisatsioon on mures lahingute tõttu Al Shifa haiglasse jäänud inimeste ohutuse pärast;

-  Iisraeli meedia: edusammud pantvangide vabastamise kokkuleppes.

Netanyahu rääkis NBC-le võimalikust pantvangitehingust

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles pühapäeval USA meediale, et Gaza sektoris hoitavate pantvangide vabastamises võib jõuda kokkuleppele, kuid keeldus üksikasju avaldamast, kartes võimalikku plaani nurjata.

"Kuulsime, et seda- või teistlaadi tehing on tulemas ja siis selgus, et see kõik oli nonsenss. Kuid samal hetkel, kui maismaaoperatsiooni alustasime, hakkasid asjad muutuma," rääkis Netanyahu NBC Newsile. 

Küsimusele, kas kokkulepe enamate Hamasi pantvangide vabastamiseks on võimalik, vastas Netanyahu: "Võib olla."

Kuid peaminister ei täpsustanud plaani sisu. "Ma arvan, et mida vähem ma sellest räägin, seda rohkem ma suurendan tõenäosust, et see realiseerub," ütles ta.

Netanyahu lükkas kindlalt tagasi üleskutsed sõlmida Gazas relvarahu ilma pantvange vabastamata.

Mitmetes esinemistes USA pühapäevastes vestlussaadetes püüdis ta selgitada, et Iisrael teeb kõik endast oleneva, et päästa või tagada vangistuses viibijate vabastamine.

CNN-i küsimusele, kas ta nõustub USA seisukohaga, et pantvangide ohutuks vabastamiseks on vaja pikemat pausi Gaza lahingutes, vastas Netanyahu: "Me ei ole sellega nõus. Peame oma pantvangid välja saama."

Palestiina ametnik Gazas aga süüdistas Netanyahut  tegevusetuses.

"Netanyahu vastutab mitme vangi vabastamise eelkokkuleppe viibimise ja takistuste eest," ütles anonüümsust palunud ametnik AFP-le.

"Ta ei ole huvitatud nende elusana leidmisest," ütles allikas. "Ta muretseb ainult oma poliitilise tuleviku pärast."

Valge Maja riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby ütles MSNBC-le, et potentsiaalse pantvangilepingu üle on peetud "aktiivseid läbirääkimisi ja vestlusi piirkonna kolleegidega".

Organisatsioonid kutsusid peatama rünnakuid Gaza meditsiiniasutustele

Unicefi, ÜRO Rahvastikufondi ja Maailma Terviseorganisatsiooni piirkondlikud esindajad tegid pühapäeval avalduse, mis kutsub üles "viivitamatule tegutsemisele peatamaks rünnakud tervishoiule Gazas".

Kolme organisatsiooni esindajate sõnul on rünnakutes haiglatele palju hukkunuid, kelle seas on ka lapsed ning vaenutegevus Gaza põhjaosas takistab tervishoiutöötajate turvalist ligipääsu vigastatutele ja teistele patsientidele.

"Rünnakud meditsiiniasutuste ja tsiviilisikute vastu ei ole vastuvõetavad ja rikuvad rahvusvahelist humanitaarõigust ja konventsioone. Neid ei saa heaks kiita. Õigust meditsiiniabile, eriti kriisiajal, ei tohiks kunagi piirata," seisab avalduses.

Pärast kahepäevast pausi jätkus evakueerimine Gazast Egiptusse

Gaza sektorist evakueeriti pühapäeval Egiptusesse kümneid välismaalasi ja topeltkodakondsusega isikuid ning mitu haavatud palestiinlast, vahendas BNS.

Egiptuse poolel asuvasse Rafah'sse saabusid viiskümmend topeltkodakondset koos seitsme haavatud palestiinlasega, teatas Egiptuse luureteenistustele lähedane väljaanne AlQahera News.

Valdav enamus Gaza 2,4 miljonist elanikust ei suuda põgeneda sõja eest, mis puhkes enklaavis võimul oleva Hamasi ja Iisraeli vahel 7. oktoobril.

Hamasi valitsuse piiriteenistus Gazas kutsus laupäeva hilisõhtul üles "kõiki välispassi omanikke ja evakueerimisnimekirjas olevaid inimesi" minema Gaza sektori lõunatipus asuvasse terminali, mis viib Egiptuse Siinai poolsaarele.

Alates 1. novembrist on kümneid haavatud palestiinlasi evakueeritud Egiptuse haiglatesse ning Rafah' kaudu on lahkunud ka sajad topeltkodakondsed ja välismaalased, sealhulgas ameeriklased, prantslased, venelased ja poolakad.

Ainus Gaza piiriületuspunkt, mida Iisrael ei kontrolli, suleti reedeks ja laupäevaks.

Läbi aegade veriseim Gaza sõda puhkes pärast seda, kui Hamasi võitlejad tungisid 7. oktoobril Iisraeli , tappes umbes 1400 inimest, peamiselt tsiviilisikuid, ja võttes Iisraeli viimaste andmete kohaselt pantvangi umbes 240 inimest.

Vangide hulgas on Iisraeli meedia teatel vähemalt 30 last.

Hamasi juhitava Gaza tervishoiuministeeriumi andmete kohaselt on Iisraeli vasturünnakutes hukkunud üle 11 000 inimese. 

Iisraeli kaitsevägi avas Al Shifa haigla lähedal evakuatsioonikoridori

Iisraeli kaitsejõud teatasid pühapäeval, et Gaza elanikele on avatud seitsmetunnine aken evakueerimiseks lõunasse mööda Salah Al-Deeni tänavat. Sama teed on viimastel päevadel põgenemiseks kasutanud kümned tuhanded inimesed.

Koridor on avatud kella 9-16 kohaliku aja järgi, et elanikud saaksid liikuda Wadi Gazast kaugemale lõunasse. Gaza suurimast Al Shifa meditsiinikompleksist avatakse eneseevakuatsioonikoridor.

ÜRO humanitaarasjade koordineerimise büroo teatas, et laupäeval jätkus kümnete tuhandete riigisiseselt ümberasustatud inimeste põgenemine põhjast lõunasse Iisraeli sõjaväe avatud koridori kaudu. ÜRO hoiatas, et sajad tuhanded inimesed, kes jäävad põhja, on hädas ellujäämiseks hädavajalike asjade, näiteks puhta joogivee, hankimisega.

Iisrael: Iisraeli kaitsevägi tegutseb Shati põgenikelaagris

Iisraeli väed tegutsevad Shati põgenikelaagris piki Gaza linna rannikut, ütles Iisraeli kaitsevägi pühapäeval, lisades, et nad on mitmes eri lahingus tapnud arvukalt terroriste, vahendas The Washington Post.

WhatsAppi kaudu saadetud avalduses teatas Iisraeli kaitseväe esindaja, et armee tuvastas piirkonnas viibinud tsiviilisikud ja tegeles nende evakueerimisega, kui väed sattusid tule alla. "Evakuatsioonitee kaitsmiseks vastas Iisraeli kaitsevägi terroristidele kergerelvade tule ja tankidega," kirjutas kaitseväe esindaja. Washington Post ei ole saanud väiteid iseseisvalt kontrollida.

Gaza põgenikelaagrid, millest paljudes, sealhulgas Shatis, elab kümneid tuhandeid inimesi, asutati 1948. aastal, et majutada Araabia-Iisraeli sõja ajal põgenenud või kodudest lahkuma sunnitud palestiinlasi.

ÜRO esindus Gazas sai raketitabamuse

ÜRO Gazas asuv esindus sai raketilöögi, ütles ÜRO arenguprogrammi administraator Achim Steiner laupäeval, lisades, et on teateid hukkunutest ja vigastatutest seal varjupaika otsinud inimeste hulgas.

"See on lubamatu," kirjutas Steiner sotsiaalmeediaplatvormil X. "Tsiviilisikuid, tsiviilinfrastruktuuri ja ÜRO rajatiste puutumatust tuleb alati kaitsta."

Iisraeli kaitsejõududelt ei õnnestunud The Washington Postil kohe kommentaari saamiseks ühendust saada.

CNN: pole kindel, kas patsientide evakuatsioon toimub

Laupäevaõhtusel briifingul ütles Iisraeli relvajõudude esindaja Daniel Hagari, et haigla töötajad palusid abi imikute täielikuks üleviimiseks Al Shifast turvalisemasse haiglasse. "Me pakume vajalikku abi," lisas Hagari. Pühapäeval kella 9 seisuga oli ebaselge, kas imikute evakueerimine aset leiab, vahendas CNN.

Al Shifa haigla personal viis imikud öösel kompleksi teise osasse pärast seda, kui vastsündinute osakonnas lisahapnikuvarud lõppesid.

Olukord al-Shifa haiglakompleksis on "katastroofiline", kuna meditsiinitöötajad ei ole enam võimelised osutama elupäästvat ravi sõjategevuse keskel, ütles Gaza tervishoiuministeeriumi pressiesindaja Ashraf al-Qudra pühapäeval Al Jazeerale.

"Al Shifa meditsiinikompleks on muudetud avatud sõjatsooniks," ütles ta, süüdistades Iisraeli sõjaväge selles, et nad on sihikule võtnud "kõik, mis läheduses liigub", vahendas The Washington Post Al Jazeerat.

Laupäeval ütles Hamasi kontrolli all oleva Gaza tervishoiuministeeriumi peadirektor Munir Al-Bursh CNN-ile, et Iisraeli väed piirasid laupäeval Al Shifat igas suunas, ohustades seal viibijate tervist ja turvalisust. Töötajate sõnul on nad Iisraeli vägede piiramisrõngas ega saa haiglast lahkuda, kuid Iisraeli sõjaväe pressiesindaja on seda eitanud.

Iisraeli sõjaväe esindaja ütles CNN-ile, et osaleb Al Shifa ümbruses Hamasi vastu pidevas intensiivses võitluses, kuid keeldus kommenteerimast oma vägede lähedust haiglale, kuna sõjategevus oli endiselt pooleli. Iisrael on süüdistanud Hamasi haiglatesse varjumises. Al Shifa arstid ja mässuline rühmitus eitavad seda.

Maailma Terviseorganisatsioon väljendas suurt muret kõigi lahingute tõttu Al Shifa haiglasse jäänud inimeste ohutuse pärast ja teatas, et on kaotanud side oma sealsete kontaktidega.

Humanitaarolukorra halvenemise tõttu avatakse pärast reedest sulgemist uuesti Egiptuse piiriületuspunkt välispassi omanikele, teatas Gaza piiriamet.

Palestiinlased evakueeruvad lahingute eest Gaza lõunaossa laupäeval 11. novembril. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/HAITHAM IMAD

Iisraeli-Hamasi ägedad lahingud jätkuvad

Reuters vahendas pühapäeval Hamasi teadet, et see on viimase 48 tunni jooksul hävitanud täielikult või osaliselt enam kui 160 Iisraeli sõjalist sihtmärki Gazas, sealhulgas rohkem kui 25 sõidukit. Iisraeli sõjaväe pressiesindaja ütles, et Hamas on kaotanud kontrolli Gaza põhjaosa üle.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu teatas laupäeva hilisõhtul toimunud pressikonverentsil veel viie Iisraeli sõduri hukkumisest Gazas. Iisraeli sõjaväe teatel on pärast maapealsete operatsioonide algust seal hukkunud 46 inimest.

Iisrael teatas, et Gazast tulistatakse endiselt rakette Lõuna-Iisraeli poole, kus eelmisel kuul hukkus umbes 1200 inimest ja Hamas võttis üle 200 pantvangi.

Palestiina ametnikud ütlesid reedel, et alates 7. oktoobrist on õhu- ja suurtükiväe rünnakutes hukkunud 11 078 Gaza elanikku, kellest veidi vähem kui pooled on lapsed.

Teated võimaliku pantvangitehingu kohta

Iisraeli kolm suurt teleuudistekanalit teatasid anonüümsetele allikatele toetudes, et Hamasi pantvangide vabastamise kokkuleppe saavutamisel on tehtud mõningaid edusamme.

Netanyahu ütles, et ei aruta ühegi võimaliku tehingu üksikasju, mis kanali N12 Newsi andmetel hõlmaks 50–100 naise, lapse ja vanuri järkjärgulist vabastamist kolme- kuni viiepäevase lahingupausi ajal.

Raportite kohaselt vabastab Iisrael naised ja alaealised palestiinlastest vangid ning kaalub kütuse lubamist Gazasse, jättes samas endale õiguse jätkata võitlust.

Tel Avivis liitusid tuhanded inimesed pantvangide perede toetamise meeleavaldusega.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: Reuters, The Guardian, CNN, Washington Post

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: