Biden ja Xi leppisid kokku sõjaliste sidekanalite taasavamises

{{1700109540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Ding Lin

USA president Joe Biden ütles kolmapäeval, et kõnelustel Hiina presidendi Xi Jinpingiga pingete vähendamiseks kahe riigi vahel saavutati tõelist edu. Xi ja Biden leppisid muu hulgas kokku kõrgete sõjaväelaste vaheliste kõneluste taasalustamises.

"Ma hindan tänast vestlust president Xi Jinpingiga, sest minu arvates on ülimalt tähtis, et me mõistaksime üksteist selgelt. Täna tegime tõelisi edusamme" ütles Biden. 

Hiina riigimeedia teatas neljapäeva hommikul, et Xi ja Biden leppisid muu hulgas kokku kõrgete sõjaväelaste vaheliste kõneluste taasalustamises.

Riigipead lubasid astuda samme, et taastada sõjavägede suhtluskanalid, mis lõigati läbi möödunud aastal, kui toonane USA esindajatekoja juht Nancy Pelosi külastas Taiwani. Pärast seda on USA ja Hiina sõjaväelennukid sattunud Lõuna-Hiina mere kohal mitu korda ohtlikesse olukordadesse.

"Valearvestus võib tähendada õnnetust. Seega taastame otsese, avatud ja selge suhtluse. Tõsine valearvestus võib tekitada tõsiseid probleeme sellise riigiga nagu Hiina," sõnas Biden.

Xinhua andmetel hoiatas Xi ühtlasi Bidenit, et USA sanktsioonid ja muud meetmed Hiina ettevõtete vastu kahjustavad Pekingi õigustatud huve.

"USA meetmed Hiina vastu seoses ekspordikontrolli, investeeringute kontrolli ja ühepoolsete sanktsioonidega kahjustavad tõsiselt Hiina õigustatud huve," ütles Xi Bidenile.

Biden ja Xi arutasid ka Taiwani küsimust. Biden palus  Xi Jinpingil kolmapäevastel kõnelustel austada eelseisvaid valimisi Taiwanis.

"Ma kordasin üle, mida nii mina presidendina kui ka eelnevad presidendid on öelnud: säilitame nn ühe Hiina poliitilise kokkuleppe. Ma ei kavatse seda muuta," ütles Biden.

Xi kutsus USA presidenti omakorda üles lõpetama Taiwani relvastamine ja toonitas, et Hiina taasühendamine isevalitseva saarega on peatamatu.

Tegemist oli Bideni ja Xi esimese näost näkku kohtumisega aasta jooksul, mil kahe suurriigi suhted olid aina pingestumas. USA president on varem öelnud, et kohtumine on võimalus seada kahe riigi suhted õigetele rööbastele.

Biden keskendus kohtumisel ka USA fentanüülikriisile, millega võitlemiseks soovitakse Hiina abi. Uue plaani järgi üritavad hiinlased piirata kemikaalide eksporti, mida kasutatakse fentanüüli tootmiseks.

"Hiina tunneb kaasa ameeriklastele, eriti noortele, kes on fentanüüli küüsi langenud. Otsustasime president Bideniga luua töögrupi, et narkootikumide levikut kontrollida. See tihedam koostöö peaks aitama USA-l sõltuvusega võidelda," ütles Xi.

Lisaks lubasid riigid võidelda kliimamuutusega ja teha tihedamat koostööd tehisintellekti vallas.

Bideni sõnul peab ta Hiina juhti endiselt diktaatoriks

Biden ütles kolmapäeval pärast tippkohtumist Xi Jinpingiga, et peab Hiina presidenti endiselt diktaatoriks.

Aasta alguses tekitas Biden sama võrdlusega Pekingis suurt pahameelt.

"No vaadake, ta on, ma mõtlen, et ta on diktaator selles mõttes, et ta on tüüp, kes juhib riiki, kommunistlikku riiki, mis põhineb meie omast täiesti erineval valitsemisvormil," ütles Biden pressikonverentsi lõpus, kui ajakirjanik küsis, kas ta kasutaks endiselt seda terminit Xi kirjeldamiseks.

Xi Jinping on Hiina kommunistliku partei peasekretär.  Xi on samuti president, kuid kommunistlikus režiimis on see kolmandajärguline ametikoht. Xi domineerib Hiina valitsemist selliselt, mida pole ükski juht pärast kommunistliku Hiina rajajat Mao Zedongi teinud.

Toimetaja: Karl Kivil, Maria-Ann Rohemäe, Merili Nael

Allikas: BNS/CNN/"Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: