Läänemets: Venemaa lasi Eesti piirile sisenemisõiguseta Somaalia kodanikud

{{1700132400000 | amCalendar}}
Valitsuse pressikonverents
Valitsuse pressikonverents Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Venemaalt on kasvanud rändesurve Soome piirile, neljapäeval soovis Venemaalt ka Eestisse tulla kaheksa sisenemisõiguseta Somaalia kodanikku, ütles siseminister Lauri Läänemets (SDE).

"Läinud aastatel oleme näinud orkestreeritud põgenikesurvet Poola, Leedu, Läti piiridel. Sellel nädalal teatas PPA, et Estpol 8, mis on praegu Lätis abis, lõpetab seal tegevuse ära, sest olukord on läinud rahulikumaks ja meie tuge pole nii palju vaja," ütles Läänemets valitsuse pressikonverentsil.

Sarnane surve on aga tekkinud Venemaalt Soome piirile. "Piiripunktidesse saadetakse põgenikke, kellel puudub õigus Schengeni alale sisenemiseks. See tähendab, et Venemaa ei tohiks tohiks läbi lasta inimesi, kellel pole ei viisat ega ühtegi muud õiguslikku alust Euroopasse sisenemiseks," rääkis siseminister.

Venemaa laseb aga inimesed oma poolelt läbi ning nad esitavad rahvusvahelise kaitse taotluse, mida tuleb menetlema asuda.

"Eesti on ilmselgelt ülivalvas olnud. Täna hommikul kella kaheksa ja poole kümne vahel üritas Narvast Eestisse siseneda kaheksa Somaalia kodanikku. Schengeni viisa või elamisloa puudumise tõttu koostati neile piiril väljastatud sisenemiskeeld ning suunati tagasi Vene Föderatsiooni poolele," ütles Läänemets.

Läänemetsa sõnul on võimalikke isikuid nähtud teisel pool Vene piiri piiripunktide juures veel, kuid mitte väga suurel arvul. "Ehk midagi seal toimub. Praeguse seisuga olukord edasi arenenud ei ole, PPA tegeleb mõjusalt igasuguste väiksemategi rändesurve ilmingutega, et välistada olukorra arenemine," ütles ta.

"Vaevalt, et need Somaalia kodanikud ise selle kõige peale tulid. Nagu ma ütlesin, ilma vastavate õigusteta ei tohiks nad Vene piiri pealt läbi saada. Ehk sõnum, mille me saadame – Eesti kaudu Euroopa Liitu niimoodi siseneda ei saa," rääkis Läänemets.

Siseministri sõnul koordineerib Eesti oma tegevusi ka Soomega, mis on kaalunud lõunapoolsete piiripunktide sulgemist.

Minister: Venemaa eesmärk on ühiskonda destabiliseerida

"Me saame seda nimetada hübriidrünnakuks juba. See on väga teadlikult tehtud, et inimesed tulevad meile, hakkavad varjupaika ja rahvusvahelist kaitset taotlema ja me peame hakkama neid majutama ja vastu võtma," ütles Läänemets "Aktuaalsele kaamerale".

Läänemetsa sõnul võib vastuseks olla mõne piiripunkti sulgemine.

"Selge on see, et nii nagu Soome poole peal, tehti nüüd esimene samm Eesti poole peal. Kogu selle tegevuse eesmärk on ühiskonda destabiliseerida ja tekitada inimestel muret ja hirmu ja vähendada usaldusväärsust valitsuse ja riiklike institutsioonide vastu. Aga me ei jäta seda niisama, me tegutseme otsustavalt," ütles Läänemets.

Siseminister märkis, et seni ei ole Venemaa selliseid operatsioone läbi rohelise piiri teinud ja see on käinud läbi Valgevene.

"Aga kui Venemaa peaks sedasama tegema meie rohelisel piiril, siis see on põhjus, miks me oleme käinud abis Poolas, Lätis Leedus piiril. Eesti PPA ametnikud on seal käinud abis piiriületusi tõrjumas, et saada kogemus. Me oleme harjutanud, me oleme õppinud oma reservide kohapealt. Valmistume järjest rohkem, et kui tõesti midagi sellist peaks aset leidma, siis me suudaks otsustavalt reageerida," sõnas minister.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: intervjueeris Konstantin Sviridovski

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: