X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA vetostas ÜRO Gaza relvarahu resolutsiooni

{{1702104360000 | amCalendar}}
Rünnakus purustatud maja Gaza keskosas reedel
Rünnakus purustatud maja Gaza keskosas reedel Autor/allikas: SCANPIX/EPA/MOHAMMED SABER

USA trotsis araabia liitlaste ja ÜRO peasekretäri üleskutseid toetada kohest humanitaarrelvarahu Gazas, öeldes julgeolekunõukogule, et see külvaks lihtsalt järgmise sõja seemneid. Iisraeli teatel jätkuvad laupäeval Gazas rängad lahingud.

USA pani reede hilisõhtul veto ÜRO resolutsioonile, milles nõuti relvarahu, hoolimata António Guterrese dramaatilisest hoiatusest, et ühiskonnakorraldus Gazas on lagunemas ja suureneb oht massiliseks väljarändeks Egiptusesse, millel on ülejäänud piirkonnale veel ebaselged tagajärjed.

15-liikmelises nõukogus toimunud hääletusel oli 13 häält ühe vastu, Ühendkuningriik jäi erapooletuks.

USA-d julgeolekunõukogus esindanud Robert Wood ütles, et USA ei loobu oma eesmärgist kõrvaldada Hamas, selgitades, et Ameerika soovib lõhkuda lakkamatu vägivalla ringi, et ajalugu ei korduks. Ta ütles, et praegune relvarahu külvaks ainult seemneid järgmiseks sõjaks, sest Hamas ei soovi näha püsivat rahu. "Meie eesmärk ei peaks olema peatada sõda tänaseks, vaid peatada sõda igaveseks," sõnas Wood.

Araabia Ühendemiraatide asesuursaadik Mohamed Abushahab hoiatas pärast hääletust, et Julgeolekunõukogu isoleerub ja taganeb oma mandaadist tagada rahvusvaheline rahu ja julgeolek.

"Mis on sõnum, mida me palestiinlastele saadame, kui me ei suuda ühineda üleskutsega peatada Gaza halastamatu pommitamine?" küsis Abushahab. "Ja mis on sõnum, mida saadame üle maailma tsiviilisikutele, kes võivad sattuda sarnastesse olukordadesse?"

Inimõiguste organisatsioon Human Rights Watch ütles, et USA riskib sõjakuritegudes osalemisega, jätkates Iisraelile relvade tarnimist, olukorras, kus Iisrael paneb Gazas toime palestiinlaste tsiviilelanikkonna kollektiivset karistamist. Organisatsioon Piirideta Arstid teatas, et julgeolekunõukogu tegevusetus tegi selle tapmises kaasosaliseks.

Gazas toimuvad rasked lahingud, teatas Iisrael

Iisraeli kaitsejõud teatasid laupäeval, et Gaza põhjaosas käivad tugevad lahingud nii õhus kui ka maapinnal.

Iisraeli teatel võitlesid Kafiri brigaadi lahingumeeskonna võitlejad ja tapsid Shejaiya naabruses asuva kooli piirkonnas vastaseid. Iisraeli väed leidsid hiljem klassiruumidest hulga Kalašnikovi relvi, granaate ja laskemoona.

Langevarjurite brigaadi lahingumeeskonna soomusjõud hävitasid Shejaiya naabruses asuva šahti, mis oli osa ulatuslikust maa-alusest marsruudist, teatas Iisrael, kusjuures jõud leidsid ka teise šahti, mis sisaldas relvi ja lifti.

Beit Hanouni piirkonnas ründasid 5. brigaadi lahingumeeskonna võitlejad vastaseid, kes väidetavalt tulistasid nende pihta UNRWA mošeest ja koolist.

Iisraeli rünnak Gaza lõunaosas asuvale Khan Younise linnale tappis kuus inimest ja veel viis inimest sai surma teises rünnakus Rafahis, vahendas The Guardian laupäeval Hamasi juhitava tervishoiuministeeriumi teadet.

See viib Iisraeli rünnakutes Gazale hukkunute arvu 17 487 inimeseni, kelleks on peamiselt naised ja lapsed.

Netanyahu tervitas USA seisukohta

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles pühapäeval, et riik jätkab oma õiglast sõda palestiina äärmusrühmituse Hamas hävitamiseks Gaza sektoris, avaldades USA-le tunnustust relvarahuresolutsiooni blokeerimise eest ÜRO Julgeolekunõukogus.

"Ma hindan väga õiget seisukohta, mille USA võttis ÜRO Julgeolekunõukogus... Iisrael jätkab meie õiglast sõda Hamasi hävitamiseks ja saavutab ülejäänud sõja eesmärgid," ütles ta videopöördumises.

Kaitseväe peastaabi ülem Herzi Halevi ütles omakorda, et Iisraelil on vaja avaldada suuremat survet oma sõjalises kampaanias Gaza sektoris.

"Iga päev näeme rohkem ja rohkem terroriste tapetuna, rohkem ja rohkem terroriste haavatuna, ning viimastel päevadel oleme näinud terroriste alla andmas - see on märk, et nende võrgustik laguneb, märk sellest, et me peame tugevamalt peale suruma," ütles Halevi tseremoonial Jeruusalemma vanalinnas.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: The Guardian, Reuters, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: