X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 656. päev: Venemaa alustas uut ulatuslikku pealetungi Avdijivkale

{{1702267380000 | amCalendar}}
Kohalik elanik oma maja rusude juures Kiievi oblastis.
Kohalik elanik oma maja rusude juures Kiievi oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Valentyn Ogirenko

Mõttekoja ISW sõnul teevad Ukraina väed edusamme Dnepri idakaldal. Ukraina armee teatel alustas Venemaa pühapäeval uut ulatuslikku pealetungi Avdijivkale. Ukraina president Volodõmõr Zelenski teeb visiidi Washingtoni, mille käigus kohtub ta USA president Joe Bideni ja vabariiklastega.

Oluline 11. detsembril kell 20.45:

- Kuleba: kui EL ei jõua Ukraina liikmesuses kokkuleppele, võivad tagajärjed olla laastavad;

- Ukraina: Venemaa alustas uut suurt pealetungi Avdijivkale;

- Okupeeritud Melitopolis oli kuulda plahvatusi;

- Briti luure: Ukraina väed suutsid osaliselt vabastada Stepove küla Avdijivka all;

- Venemaa kavatseb korraldada presidendivalimised ka okupeeritud Ukraina aladel;

- Ukraina peastaap: ööpäeva jooksul toimus pea 100 sõjalist kokkupõrget;

- Venemaa korraldas raketirünnaku Kiievile;

- ISW: Ukraina teeb edusamme Dnepri idakaldal;

- Zelenski teeb visiidi Washingtoni, kohtub Bideni ja vabariiklastega

- Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 1030 sõdurit ja 19 tanki.

 

Kuleba: kui EL ei jõua Ukraina liikmesuses kokkuleppele, võivad tagajärjed olla laastavad

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba hoiatas, et kui Euroopa Liit ei suuda sel nädalal toimuval Ülemkogul jõuda Ukrainaga liikmesuskõneluste avamiseks kokkuleppele, võivad sellel olla laastavad tagajärjed.

Kuleba sõnul eksivad need, kes usuvad, et kui Ukraina toetamine lõpetada, siis peatab ka Venemaa liider Vladimir Putin agressiooni.

"Ukraina saab Euroopa Liidu liikmeks. See on ainult aja ja hinna küsimus ning meie ülesanne on muuta see hind nii madalaks kui võimalik ja see aeg nii lühikeseks kui võimalik. Nii lühikeseks kui võimalik. Ja kui kuulete kurtmist, et Ukraina toetamiseks sõjas Venemaa vastu kulutatakse palju raha, siis pidage meeles, et suurimat hinda maksab Ukraina rahvas ja meie ei tohiks maksta veelgi kõrgemat hinda nende vigade eest, mida võidakse teha siin, Brüsselis või mõnes Euroopa pealinnas," rääkis Kuleba.

Ukraina armee: Venemaa alustas uut suurt pealetungi Avdijivkale

Vene jõud alustasid suurt uut rünnakut Ukraina linnale Avdijivkale, ütles Ukraina armee pressiesindaja Oleksandr Stupun esmaspäeval.

"Vaenlane alustas pühapäeval Avdijivkas ja Marjinka suunal soomusmasinate toel massiivset rünnakutegevust," ütles Stupun Ukraina televisioonile. Venemaa ei ole esialgu seda kommenteerinud.

Stupun ütles, et kuigi lahingud on olnud intensiivsed, on rindejoon Ida-Ukrainas viimastel nädalatel vaevu liikunud. Ta lisas, et viimase ööpäeva jooksul on olnud Avdijivka ümbruses teateid 610 suurtükirünnakust.

"Äge lahing jätkub. Meie võitlejad hoiavad kindlalt kaitset," ütles Stupun.

Donetski oblastis okupeeritud Donetski linnast loodes asuv Avdijivka on olnud viimasel ajal üks intensiivsemate lahingute keskpunkte. Venemaa püüab Avdijivkat ümber piirata. Linna on elama jäänud umbes 1500 inimest, enne sõda elas seal 32 000 inimest.

Okupeeritud Melitopolis oli kuulda plahvatusi

Zaporižžja oblastis asuvas Vene vägede poolt okupeeritud Melitopoli linnas oli päeva jooksul kuulda plahvatusi.

Lisaks kohalikele elanikele teatas sellest ka linna ametlik linnapea Ivan Fedorov.

Varem oli kuulda plahvatusi ka Berdjanskis.

Briti luure: Ukraina väed suutsid osaliselt vabastada Stepove küla Avdijivka all

Briti luure väitel on võimalik, et Ukraina üksused suutsid osaliselt vabastada Stepove küla Avdijivka lähistel.

Tegemist on piirkonnaga, kus Vene väed on rünnanud enim, püüdes piirata Avdijivka linna.

Briti luure teatel käib mõnnedel päevadel umbes 40 protsenti kõikidest sõjalistest rindekokkupõrgetest Ukraina ja Vene vägede vahel just Avdijivka lähedal. Venemaa kasutab rünnakutes peamiselt jalavägesid.

Venemaa kavatseb korraldada presidendivalimised ka okupeeritud Ukraina aladel

Kuigi Ukrainas käib sõjapidamine ning rahvusvaheline kogukond ei tunnusta okupeeritud Ukraina oblastite annekteerimist Venemaa poolt, kavatsevad Vene ametnikud korraldada Venemaa presidendivalimisi Ukraina okupeeritud aladel.

Vene riikliku uudisteagentuuri RIA teatel jõudsid Venemaa keskvalimiskomisjoni, kaitseministeeriumi ja kohalike okupatsioonivõimude esindajad järeldusele, et korraldada valimised Ukraina okupeeritud aladel on võimalik.

Keskvalimiskomisjoni juhi Ella Panfilova sõnul tuleb langetada lõpliku otsuse valimiste korraldamise kohta antud aladel 12. detsembrini.

Ukraina sõdurid õppustel Poolas. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/KUBA STEZYCKI

Ukraina peastaap: ööpäeva jooksul toimus pea 100 sõjalist kokkupõrget

Ukraina peastaabi andmetel toimus ööpäeva jooksul 98 sõjalist kokkupõrget Ukraina ja Vene vägede vahel.

Enim kokkupõrkeid leidis aset Avdijivka suunal: seal ründasid Vene väed 49 korda. Ukraina ametnike teatel suudeti tagasi tõrjuda kõik Vene rünnakud.

Samuti oli suur Vene vägede aktiivsus Marjinka ja Bahmuti suundadel. Marjinka lähedal toimus 18 Vene rünnakut ning Bahmuti lähedal 13 rünnakut.

Nii Avdijivka, Marjinka kui Bahmut asuvad Donetski oblastis.

Kupjanski piirkonnas tõrjusid Ukraina väed neli ja Zaporižžja kandis kolm Vene rünnakut.

Ukraina üksused ründasid Vene okupatsioonivägesid Melitopoli suunal. Lisaks hoiavad Ukraina väed oma positsioone Dnepri jõe idakaldal Hersoni oblastis.

Venemaa korraldas raketirünnaku Kiievile

Venemaa korraldas esmaspäeva varahommikul kell neli kohaliku aja järgi raketirünnaku Kiievi oblasti pihta.

Ukraina õhuväe pressiteate kohaselt lasi Ukraina õhutõrje alla kaheksa Vene raketti, mis sihtisid Kiievit. Ukraina võimude sõnul lasti alla kõik Vene raketid.

Alla lastud rakettide rusud tekitasid Ukraina pealinnas kahjustusi ning on teateid ka vigastatutest.

Samuti lasi Ukraina õhukaitse alla 18 ründedrooni Shahed-136, mis startisid Venemaa okupeeritud Krimmi territooriumilt.

ISW: Ukraina teeb edusamme Dnepri idakaldal

Mõttekoja ISW sõnul jätkavad Ukraina väed operatsioonide läbiviimist Dnepri jõe okupeeritud idakaldal Hersoni oblastis.

Ukraina peastaap pole palju uut infot toimuva kohta jaganud, piirdudes teatega, et Ukraina väed hoiavad oma positsioone Dnepri idakaldal.

Samas Vene sõjablogijad väidavad, et Ukraina vägede aktiivsus piirkonnas on tõusnud ning Ukraina üksused on teinud teatud edusamme.

Vene sõjablogijate sõnul jätkuvad ägedad lahingud Krõnkõ küla lähedal. Küla asub 30 kilomeetrit Hersoni linnast idas.

Samuti väidavad Vene allikad, et Ukraina üksused laiendasid oma kontrolli Velõkõi Potjomkinskõi saare üle. ISW hinnangul kontrollivad Ukraina väed kogu Dnepri jões Hersoni linnast edelas asuvat saart. Sõjategevus käib ka teistel Dnepri jõe saartel.

Zelenski teeb visiidi Washingtoni, kohtub Bideni ja vabariiklastega

Ukraina president Volodõmõr Zelenski suundub teisipäeval töövisiidile Washingtoni, et kohtuda president Joe Bideni ja ka kongressi vabariiklastega, et tagada toetuse jätkumine võitluses Venemaa vägede vastu.

Pärast Valge Maja teadet Zelenski eelseisvast visiidist ütles USA esindajatekoja uue vabariiklasest spiikri Mike Johnsoni abi, et Johnson kohtub samuti teisipäeval Ukraina liidriga.

Ühe senati ametniku teatel kutsusid ka demokraatidest enamuse liider Chuck Schumer ja vabariiklaste juht Mitch McConnell Zelenski rääkima kõigi senaatoritega teisipäeva hommikul.

Valge Maja pressisekretär Karine Jean-Pierre ütles avalduses, et Biden ja Zelenski "arutavad Ukraina pakilisi vajadusi" ning "USA jätkuva toetuse elulist tähtsust sellel kriitilisel hetkel".

Ukraina presidendikantselei märkis omakorda, et kohtumisel keskendutakse sellistele teemadele nagu "ühisprojektid relvastuse ja õhutõrjesüsteemidee tootmisel, samuti jõupingutuste koordineerimine meie riikide vahel tuleval aastal".

"Zelenski keskendub USA, Euroopa ja maailma ühtsuse tagamisele Ukraina toetamise ümber kaitsmaks teda Venemaa terrori eest ning tugevdamaks rahvusvahelist korda, mis põhineb reeglitel ja iga riigi suveräänsuse austamisel," edastas Kiiev.

Vabariiklastest senaatorid blokeerisid eelmisel nädalal Bideni taotletud 106 miljardi dollari suuruse julgeolekupaketi, mis sisaldas peamiselt abi Ukrainale ja Iisraelile, jätkates vaidlusi USA migratsioonipoliitika ja piirijulgeoleku üle.

See oli tagasilöök Bidenile, kes oli kutsunud kongressi rahaeraldust heaks kiitma, hoiatades, et Venemaa režiimi juht Vladimir Putin ei peatu võiduga Ukrainas ja võib isegi rünnata mõnda NATO riiki.

Valge Maja märkis, et Bideni kohtumine Zelenskiga leiab aset tähtsal hetkel, kuna Venemaa on taas hoogustamas raketi- ja droonirünnakuid Ukraina vastu.

Selle kuu alguses allkirjastas Putin ka otsuse suurendada Vene relvajõudude isikkoosseisu 15 protsendi ehk umbes 170 000 inimese võrra.

USA välisminister Antony Blinken rõhutas pühapäeval, et "Ukraina on teinud erakordset tööd" enda kaitsmisel.

"Praegu on tõesti aeg samme astuda, sest kui me seda ei tee, siis teame mis juhtub. Putin saab karistamatult edasi liikuda ja me teame, et ta ei peatu Ukrainas," ütles ta.

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 1030 sõdurit ja 19 tanki

Ukraina relvajõudude pühapäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 339 850 (võrdlus eelmise päevaga +1030);

- tankid 5655 (+19);

- jalaväe lahingumasinad 10 560 (+31);

- suurtükisüsteemid 8070 (+6);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 919 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 605 (+0);

- lennukid 324 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6154 (+18);

- tiibraketid 1586 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 10 636 (+13);

- laevad / paadid 22 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1168 (+6).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Merili Nael

Allikas: BNS/Ukrainska Pravda/Unian/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: