X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Hiina algatas juurdluse EL-i päritolu alkoholi suhtes

Prantsuse konjak Remy Martin.
Prantsuse konjak Remy Martin. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/BENOIT TESSIER

Kolm kuud pärast seda, kui Euroopa Komisjon hakkas uurima Hiina elektriautode importi, otsustas Peking algatada juurdluse Euroopa Liidus toodetud alkoholi suhtes.

Hiina võimude väitel esinevad kahtlustused, et Euroopa tootjad tegelevad oma toodete dumpinguga ehk kauba kunstlikult madala hinnaga müümisega Hiina turul. Ametlikuks juurdluse algatamise põhjuseks on Hiina Alkoholitootjate Liidu kaebus.

Kuigi Hiina kaubandusministeerium pole nimetanud konkreetseid riike või tootjaid, kelle suhtes juurdlus algatatakse, on sihikul enamasti Prantsuse päritolu toodang.

Nii kirjeldab ministeerium juurdluse all olevaid tooteid kui veini destilleerimisel toodetud alkohoolseid jooke. Seega satuks uurimise alla konjak, armanjakk ja teised Prantsuse brändide kaubamärgid.

Samal ajal ei rakenduks võimalikud sanktsioonid esialgu Iiri viski või Ida-Euroopa puuviljanapside ehk nalivkade suhtes, sest neid ei toodeta veinist.

Politico hinnangul on tegemist Hiina vastumeetmega EL-i kolm kuud tagasi alanud juurdlusele Hiina elektriautode impordi suhtes. Euroopa Komisjoni sõnul on Hiina subsiidiumid elektriautode tootjatele ebaõiglased ning Hiina sõidukeid müüakse Euroopas omahinnast odavamalt.

Peking eitab EL-i süüdistusi ning väidab, et Hiina elektriautode ja -akude toodang kasvab tänu aastakümneid kestnud innovatsiooni edendamisele ja soodsale ligipääsule kodumaisele toormele.

Hiina on juba varem ähvardanud EL-i tagajärgedega elektriautode juurdluse käivitamise puhul. Pekingi uurimise poolvarjatud keskendumine Prantsuse toodangule võib olla tingitud soovist karistada Pariisi.

Prantsuse president Emmanuel Macron on olnud üks Euroopa Komisjoni juurdluse algatamise suurimaid toetajaid. Ühtlasi toetab Prantsusmaa rahaliselt ka omaenda kodumaist elektrisõidukite tootmist.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: