X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eestisse jõudsid õlalt lastavad lühimaa õhutõrjesüsteemid Piorun

Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) andis kaitseväele üle Poola lühimaa õhutõrjesüsteemid Piorun ehk eesti keeles välk. Lühimaa õhutõrje võimearendus maksis koos käibemaksuga 103 miljonit eurot.

Poolas väljatöötatud Piorun õhutõrje relvasüsteem võeti relvastusse 2019. aastal. See suudab sihtmärke tabada kuni kaheksa kilomeetri kauguselt ning võimaldab üksustel tegutseda ööpäevaringselt.

Süsteem on kasutusel nii Poolas kui ka Ukrainas, kus see on oma töökindlust hästi tõestanud.

"Tegemist on õlaltlastava õhutõrjeraketiga, mis on soojusjuhitav lase ja unusta põhimõttega. Sihtimiseks on mehaanilised sihikud ja optiline sihik. Termo võimaldab pimedas ja halva nähtavusega opereerimise. Patarei aktiveerimisel liiguvad jahutavad gaasid raketi sisse, jahutavad selle maha, mis võimaldab leida sihtmärgi soojusallika," rääkis Eesti diviisi õhukaitsejaoskonna ülem kolonelleitnant Tanel Lelov.

RKIK-i teatel on uut süsteemi lihtne kasutusele võtta ja nende opereerimine on jõukohane pärast mõnetunnist väljaõpet. Süsteemi hakkab kasutama Eesti kaitseväe eraldi sõjaaja üksus, mis tegutseb diviisi otsealluvuses ja koolitatakse välja reservväelaste baasil.

"Piorun õhutõrjeraketid võimaldavad täiendavat õhukaitset lisaks manööverüksustele ka objektidele, mis ei ole rindejoone vahetus läheduses, vaid paiknevad kaugemal tagalas, ent on Eesti kaitse seisukohalt olulised," ütles Lelov.

"Ukrainas on antud raketid osutunud efektiivseks enamike õhus lendavate ründevahendite hävitamisel ja kindlasti arvestatakse sealseid kasutamise põhimõtteid Eesti üksuste väljaõpetamisel ning süsteemi kasutamisel,"  lisas Lelov.

Tegu on esimese Eesti ja Poola kaitsealase ühishankega. Hanke eeliseks oli RKIK-i teatel kiire tarne ning suhteliselt odav hind võrreldes hävitatava sihtmärgiga, määravaks sai Poola relvasüsteemide tehniline sobivus.

"Eesti on üks esimesi riike, kes ostis selle süsteemi. Lisaks Ukrainale, kus seda kasutatakse lahinguväljal. Seal on relv tõestanud oma võimekust kaitsta õhuruumi madalaimat kihti," rääkis Poola kaitseatašee kolonel Roman Piediuk.

Raamleping sõlmiti RKIK-i ja Poola kaitsetehnoloogiaettevõtte Mesko vahel 2022. aasta sügisel, relvasüsteemi tarned Eestisse algasid aastavahetusel.

"Olenemata üldisest julgeoleku olukorrast, suurest nõudlusest ja komponentide puudusest on Mesko suutnud oma lepingulisi kohustusi täita ning tarned on olnud õigeaegsed, mis näitab Poola riigi ja meie lepingupartneri ülimat pühendumist," sõnas RKIK-i relvastuskategooria juht Ramil Lipp.

103 miljonit ostuks eraldas valitsus 2022. aasta märtsis, relvad tarniti eelmise aasta lõpus. Eestis on varasemast ajast kasutusel ka prantsuse lühimaa õhutõrjesüsteemid Mistral, mille laskeulatus on 10 km.

Toimetaja: Vahur Lauri, Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: