X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tallinna volikogu Eesti 200 fraktsioon: Keskerakonnata võimuliit on võimalik

Joel Jesse.
Joel Jesse. Autor/allikas: Eesti 200

Tallinna volikogu sotsiaaldemokraadid peaksid mugavustsoonist välja tulema, sest võimalik on moodustada linnas võimuliit ilma Keskerakonnata, ütles Eesti 200 fraktsiooni juht Joel Jesse.

Jesse ütles, et pealinna valitsemine ilma Keskerakonnata pole olnud kunagi nii realistlik kui praegu. Tema hinnangul annab Keskerakonna lagunemine sotsiaaldemokraatidele võimaluse kindlustada paari mandaadi võrra oma positsiooni Tallinna linnajuhtimises ja kaubelda välja mõned sümboolsed võidud, kuid see ei too Tallinna jaoks vajalikku muutust.

"Praeguses olukorras tundub, et kõik on võimalik. Viiest erakonnast koosneva "kambaka" ainsaks võiduks oleks Tallinna linnaasutuste ja linnameedia depolitiseerimine ja vabastamine tsentristide võimuhaardest. Juba see on meeletu võit ja viimase kahe kümnendi paradigma muutus. Kuid viie erakonna maailmavaateline erinevus välistaks võimalust juhtida Tallinna läänelikult ja inimkeskselt. Päris muutused saavad toimuda alles 2025. aastal peale valimisi. Alternatiivina nelja erakonna liit EKRE-ta annaks võimaluse ka mõneks sisukaks reformiks," kommenteeris Jesse.

"Kui Keskerakonnas jätkub pereheitmine ning nende positsioon nõrgeneb veelgi, siis peaksid sotsiaaldemokraadid tulema linnavõimu ja ametikohtade mugavustsoonist välja. Mõtlema, kuidas tuua päriselt muutus pealinna juhtimisse. Tiksumine järgmiste valimisteni ei ole enam põhjendatud," ütles Jesse.

"Eesti 200 leiab, et uue võimaliku võimuliidu miinimumprogrammiks on linnaasutuste depolitiseerimine ja puhastamine keskpartei hõngust. See võimuliit peaks hakkama laduma vundamenti päris muutusteks, mis saavad toimuda peale 2025. aasta kohalikke valimisi. Tallinnast peab saama inimkeskne linn, lääneliku linnaruumi ja reformitud transpordivõrguga. Haridus peab saama senisest rohkem tähelepanu. Tallinn kui jõukaim omavalitsus peab investeerima rohkem koolidesse ja õpetajatesse hariduskriisi leevendamiseks ning eestikeelsele haridusele ülemineku kindlustamiseks. Seni linnavõim lükkas vastutust riigi peale ning käitus pealtvaatajana. Sel nädalal avanes võimalus astuda tõsised sammud selle visiooni suunas. Oleks äärmiselt kahetsusväärne, kui muutuste toomine jääks pelgalt sotside mugavuse taha, jätkata nii nagu on ja kindlustada mõnevõrra oma võimupositsiooni," lisas ta.

Kuigi Keskerakonnast lahkujatega nõrgeneb ka Keskerakonna jõupositsioon Tallinna volikogus, pole sotsiaaldemokraatidel (SDE) plaanis pealinna võimuliidust lahkuda, ütles reedel SDE Tallinna volikogu fraktsiooni juht Jevgeni Ossinovski.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: