X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Zelenski Vilniuses: Leedu lubas Kiievile veel 200 miljoni eest sõjalist abi

{{1704879960000 | amCalendar}}
Ukraina president Volodõmõr Zelenski Vilniuse lennuväljal.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski Vilniuse lennuväljal. Autor/allikas: LRT/J. STACEVICIUS

Ukraina president Volodõmõr Zelenski saabus Leetu kolmapäeva hommikul. Presidendi visiidist ei teatatud ette julgeolekukaalutlustel. Leedu president Gitanas Nauseda ütles, et Vilnius jätkab ka edaspidi Kiievi toetamist ning kuulutas välja 200 miljoni euro suuruse sõjalise abi Ukrainale.

Olulised Leedus toimuvad sündmused kolmapäeval:

- Zelenski saabus kolmapäeva hommikul Leetu;

- Leedu lubas Kiievile veel 200 miljoni eest sõjalist abi;

- Zelenski: Ukraina tõestas, et Venemaad on võimalik peatada

- Zelenski: survet Ukrainale sõja külmutamiseks esialgu veel ei ole;

Zelenski saabus kolmapäeva hommikul Leetu

Zelenski lennuk saabus Vilniuse lennujaama umbes kell 10.30, teda tervitas lennuväljal Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.

Vilniuses kohtus Zelenski Leedu presidendi Gitanas Nausedaga.

Zelenski pidas Daukanta väljakul leedukatele ka kõne

Zelenski ütles, et koos muudame ajalugu paremaks ning tuleb ka päev pärast Putinit. "See on meie kõigi turvalisuse ja vabaduse päev," rääkis Zelenski. 

Väljak oli rahvast paksult täis, inimesed võtsid Zelenski soojalt vastu. 

Leedu lubas Kiievile veel 200 miljoni eest sõjalist abi

Nauseda ütles, et Vilnius jätkab ka edaspidi Kiievi toetamist ning kuulutas välja 200 miljoni euro suuruse sõjalise abi Ukrainale. 

"Me kiitsime riigikaitsenõukogus heaks 200 miljoni euro suuruse Ukraina pikaajalise sõjalise abistamise paketi," ütles Nauseda.

Nauseda ütles, et Leedu saadab veebruaris Ukrainasse jalaväe soomusmasinad M577.

"Me saadame laskemoona, generaatoreid, detonaatorisüsteeme Ukrainale uuesti jaanuaris ning M577 jalaväe soomusmasinaid veebruaris, ja me õpetame välja Ukraina sõjaväelasi," rääkis Nauseda.

Zelenski: Ukraina tõestas, et Venemaad on võimalik peatada

Ukraina on tõestanud, et Venemaad on võimalik peatada ja nüüd peab ta temalt rahu kätte saama, ütles Zelenski kolmapäeval Vilniuses.

"Me oleme tõestanud, et Venemaad on võimalik peatada, et heidutus on võimalik. Nüüd me peame Venemaalt rahu kätte saama, sellise rahu, mida meie tahame – õiglase –, ja oma rahvale julgeoleku saama. Julgeoleku, mida me vajame," ütles Zelenski.

See aasta on paljuski otsustav, lisas Zelenski.

Zelenski: survet Ukrainale sõja külmutamiseks esialgu veel ei ole

Zelenskõi ütles kolmapäeval Vilniuses, et esialgu ei tunne ta oma partnerite survet sõja külmutamiseks.

"Kõigepealt, meie partnerid ei avalda mingit survet. Mis puutub meie kaitse lõpetamist. Ma ei ütleks lahingutegevuse lõpetamist. See on siiski meie kaitse," ütles Zelenskõi pressikonverentsil.

"Selles mõttes, konflikti külmutamise osas mingit survet ei ole. Veel mitte. On mitmesuguseid hääli, olen neid meedias kuulnud, lugenud ja tean neid. On mitmesuguseid hääli ja mõni arutelu. Arvan, et partnerid ei ole veel valmis andma meile ametlikult märku. Vähemalt isiklikult ma neid kuulnud ei ole," ütles Ukraina riigipea.

Zelenski tegi esimese aasta välisvisiidi Leetu

Zelenski visiidi eesmärk on tänada Leedut diplomaatilise, moraalse, rahalise ja sõjalise abi eest Ukrainale, mis kaitseb ennast Vene agressioonisõja eest.

Hiljem suundub Zelenski Lätti ja Eestisse. Ukraina president kavatseb arutada Balti riikide juhtidega rahvusvahelist abi Kiievile ning Ukraina edasist integratsiooni Euroopa Liidu ja NATO-ga.

Tegemist on juba teise Zelenski visiidiga Leetu pärast Venemaa täiemahulise sissetungi algust Ukrainasse veebruaris 2022. Lõppenud aasta juulis külastas Zelenski Vilniust, kui linnas toimus NATO tippkohtumine.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski koos Leedu välisministri Gabrielius Landsbergisega. Autor/allikas: LRT/J. STACEVICIUS

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LRT/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: