TS Laevade müügitulu kasvas mullu 37 miljoni euroni

TS Laevade reisiparvlaevad tegid möödunud aastal mandri ja suursaarte vahel ligi 23 000 reisi ehk 0,6 protsenti rohkem kui aasta varem. Piletimüügitulu ulatus 14,7 miljoni euroni, samas kui riigi dotatsioon oli 20,6 miljonit eurot.
Tallinna Sadama tütarettevõtte TS Laevad müügitulu oli 2022. aastal 34,8 miljonit eurot, kuid see kasvas mullu 36,6 miljoni euroni, selgub Tallinna Sadama auditeerimata majandusaasta aruandest. TS Laevade korrigeeritud kulumieelne ärikasum EBITDA oli 15,3 miljonit eurot, korrigeeritud EBITDA marginaal 41,8 protsenti ja ärikasum 9,7 miljonit eurot.
"Reisiparvlaevade segmendi müügitulu kasvas nii lepinguliste tasumäärade indekseerimise mõjul kui ka tulenevalt suuremast reiside arvust," teatas Tallinna Sadam.
Parvlaevade kütusekulu mullu vähenes, sest kütuse hind langes ja kulu reisi kohta oli tänu pehmele talvele väiksem. Samas kasvasid remondikulud, mille üks põhjuseid oli eelnenud aasta madalam kulubaas, aga lisaks soetati aasta teises pooles laevadele tööks vajalikke varuosi.
Reise oli kokku 22 972 ning kokkuleppel riigi kui teenuse tellijaga tehti juunist oktoobrini tagavaralaevaga 484 lisareisi.
Mullu sõitis Saaremaa ja Hiiumaa liinidel TS Laevade parvlaevaga 2,4 miljonit reisijat, mida on viie protsendi võrra rohkem kui aasta varem. Üle kolme protsendi võrra kasvas ka veetud sõidukite arv, ulatudes 1,1 miljonini.
Suursaarte liinidel kehtestab piletihinna riik ning sellelt makstavat dotatsiooni indekseeritakse. Piletimüügitulu teenisid ettevõtte parvlaevad 14,7 miljonit eurot ja riik maksis dotatsiooniks 20,6 miljonit eurot.
Tähtsamateks investeeringuteks olid parvlaevade puhul peamasinate jahutite vahetus ja kriitiliste seadmete soetus, et tagada praamiliikluse tõrgeteta toimimine.
Praegu TS Laevade teenindada olevate Virtsu-Kuivastu ja Rohuküla-Heltermaa parvlaevaliinide vedaja leidmiseks seitsmeks aastaks alates 2026. aasta sügisest kuni 2033. aasta sügiseni on praegu käimas riigihange, mille tähtaega pikendati 5. märtsini.
Hanketingimustes oli muu hulgas ka nõue, et kasumimarginaal kogu lepingu täitmise perioodi jooksul võib olla kuni kaheksa protsenti, oodatud on võistlevad pakkumused. Hankeperioodi lõpus, 2033. aastal, plaanib riik tuua liinile uued, keskkonnasäästlikud laevad.
Eelmise aasta lõpu seisuga oli Tallinna Sadamal kaks sajaprotsendilise omandusega tütarettevõtet – OÜ TS Shipping ja OÜ TS Laevad ning üks 51-protsendilise omandusega sidusettevõte – AS Green Marine.
ASi Tallinna Sadam enamusaktsionär on Eesti Vabariik, mille osalus on kliimaministeeriumi kaudu 67,03 protsenti.
Toimetaja: Karin Koppel