Eksperdid: USA abipakett aitab Ukrainal rinnet stabiliseerida

Eksperdid ütlesid ajalehele The Telegraph, et USA uus abipakett aitab Ukrainal rinnet stabiliseerida, kuid samas hoiatasid, et sõja võitmiseks ei pruugi sellest abist piisata.
Hiljuti kiitis USA esindajatekoda heaks 60,8 miljardi dollari suuruse abi andmise Ukrainale. Teisipäeval peaks selle abi heaks kiitma ka senat ning Pentagoni teatel võib USA relvaabi jõuda Ukrainasse väga kiiresti.
USA abi tuleb aga suure hilinemisega, Ukraina on juba kaotanud elusid ja territooriumi. Abi võib aidata ukrainlastel Venemaa pealetung tagasi lüüa, kuid sellest ei pruugi piisata sõja võitmiseks, vahendas The Telegraph.
"See võidab Ukrainale aega kuni USA valimisteni novembris, võib-olla aasta. See võimaldab neil end kaitsta, kuid põhiprobleem pole kuhugi kadunud. Ukraina peab elama peost suhu," ütles Briti endine sõjaväeatašee Moskvas ja Kiievis John Foreman.
Pakett võimaldab USA-l jätkata relvatarneid Ukrainale. Kiiev vajab hädasti juurde laskemoona ja õhutõrjerakette.
"Me eeldame, et prioriteediks on laskemoon, samuti õhutõrjesüsteemid ja raketid," ütles Briti mõttekoja Royal United Services Institute (RUSI) sõjateaduste juht Matthew Savill.
Kiievis tegutsev Briti kaitseanalüütik Jimmy Rushton nõustus Savilli hinnanguga. "Raketid õhutõrjesüsteemidele ja suurtükimürsud, selles järjekorras," ütles Rushton.
Moskva kasutab ära lünka Ukraina abistamises ning ründab Ukraina energiataristut ja suuremaid linnu. Rindel on Ukraina ohvitserid tuvastanud kriitilised lõigud, mis vajavad kiiresti tugevdamist. Nende lõikude hulka kuulub Tšassiv Jar, mis kaitseb teeb Slovjanskisse ja Kramatorskisse. Sõjauuringute Instituut (ISW) hindab, et Ukraina armeed võivad lähinädalate jooksul oodata uued tagasilöögid, enne kui rinne stabiliseerub.
Sõda võib kesta veel aastaid, kuid abipaketi andmist edasi lükanud poliitilised pinged pole USA-s kuhugi kadunud. Kui Donald Trump võidab USA-s presidendivalimised, võib see jääda viimaseks abipaketiks. Kui Euroopa riigid ei suuda järgmise poole aasta jooksul seda tühimikku täita, võib USA uus pakett lihtsalt Ukraina lüüsaamist edasi lükata. Kui aga Ameerika ei lange isolatsionismi ning Euroopa riigid suurendavad relvade tootmist, võib viimane USA abipakett osutuda pöördepunktiks
"See on 1941. aasta moment. Aastatel 1940, 1941 polnud muud kui lüüasaamine. Tasakaal liitlaste kasuks nihkus 1941. aastal, kuid selle mõju oli tunda alles 1942. aastal, El-Alameini lahingus. Ukrainlased peavad jääma sõtta, kuni mõõn möödub," ütles Londoni ülikooli kuningliku kolledži sõjauuringute professor Michael Clarke.
Toimetaja: Karl Kivil