SpaceX suutis Starshipi kanderaketi tagasi stardiplatvormile maandada
USA multimiljardäri Elon Muski ettevõte SpaceX suutis esmakordselt ajaloos maandada Starshipi kanderaketi uuesti turvaliselt stardiplatvormile mehaaniliste käppade vahele, kust see seitse minutit varem oli õhku tõusnud, et Starshipi teine aste kosmosesse viia.
Kaheastmeline rakett startis kell 7.25 kohaliku aja (15.25 Eesti aja) järgi SpaceX-i kosmodroomilt Boca Chica Texase osariigis, saates raketi teise astme kosmosesse. Raketi esimene aste, kanderakett mis kannab nime Super Heavy, eraldus teisest astmest ligikaudu 70 kilomeetri kõrgusel, et alustada tagasipöördumist maale.
Super Heavy käivitas uuesti kolm oma 33 Raptori mootorist, et aeglustada laskumist tagasi SpaceX-i stardipaika, võttes sihiks stardiplatvormi ja 122-meetrise torni, kust ta oli õhku tõusnud. USA Vabadussammast kõrgem torn on varustatud kahe suure metallkäpaga ülaosas. Reaktiivmootorite mürinal langes 71 meetri kõrgune Super Heavy umbes kell 7.30 starditorni käppade haardesse, kirjeldas uudisteagentuuri Reuters ajakirjanik ning seda on näha ka Muski postitatud videos.
Elon Musk explains exactly how Space X's Mechazilla can catch the Super Heavy booster.
— Collin Rugg (@CollinRugg) October 13, 2024
On Sunday morning, Space X successfully caught a 20+ story tall rocket booster.
"This is a custom-built tower with arms that are designed to catch the largest flying and heaviest flying… pic.twitter.com/7rwHnXDk2d
Uudne püüdmis-meetod maandumisel tähistas järjekordset edusammu SpaceX-i katse-eksituse meetodil toimuvas arenduskampaanias luua täielikult korduvkasutatav rakett. Tegemist oli SpaceX-i esimene püüdmiskatsega, mis on ettevõtte juhi Muski sõnul on rakettide kosmosesse saatmise kulude vähendamisel võtmetähtsusega samm. Korduvkasutusega rakett oleks mõeldud järjest enama lasti viimiseks orbiidile, USA kosmoseagentuuri NASA astronautide toimetamiseks Kuule ja lõpuks ka Marsile jõudmiseks, mis on Muski lõppeesmärk.
SpaceX on pikka aega arendanud rakettide korduvkasutatavust, sealhulgas oma praegustes kasutatavates sõidukites Falcon 9 ja Falcon Heavy.
Raketi esimese astme kinnipüüdmise kasulikkus seisneb selles, et SpaceX võiks tulevikus asetada Starshipi kosmoselaeva tagasimaandunud raketi esimese astme peale ja kiiresti uuesti startida.
Samal ajal lendas Starshipi raketi teine aste ehk ülemine pool kosmosesse kiiruse umbes 27 400 kilomeetrit tunnis, jõudes 143 kilomeetri kaugusele Maast, suundus siis uuesti tagasi Maale ja kukkus planeeritult umbes 90 minutit hiljem Lääne-Austraalia lähedale India ookeani.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Reuters, The Wall Street Journal