Narva linnapea Jaan Tootsi umbusaldamine kukkus läbi
Keskerakonna liikmest Narva linnapea Jaan Tootsi võimult tõrjumine kukkus läbi, kuna umbusaldusavaldus linnapeale ei kogunud laupäeval toimunud Narva linnavolikogu istungil piisavalt hääli.
Umbusaldamise poolt hääletas 15 ja vastu oli kolm volikogu liiget. Narva linnavolikogus on 31 liiget, umbusalduse avaldamiseks oleks vaja olnud vähemalt 16 poolthäält.
Varasemalt olid 21. novembril volikogu 17 liiget, kes kuuluvad sotsiaaldemokraadi Katri Raiki juhitavasse fraktsiooni Respekt ja parteitu Mihhail Stalnuhhini fraktsiooni Narva 2.0, esitanud Tootsile umbusaldusavalduse.
ERR-ile teadaolevalt puudus laupäeval hääletuselt fraktsiooni Respekt aseesimees Vladimir Žavoronkov ning hääletamata jätsid fraktsiooni Narva 2.0 liikmed Aleksei Mägi, Vadim Orlov ja Jelena Kavrus.
Narva volikogu päevakorras oli laupäeval ka umbusalduse avaldamine Narva linnavolikogu aseesimehele Natalia Umarovale, mis samuti läbi ei läinud.
Toots pidas enne umbusaldushääletust kõne nii eesti kui vene keeles, milles rääkis linnavalitsuses tehtust.
Hiljem valis volikogu 16 poolthäälega volikogu teiseks aseesimeheks Marina Šurupova.
Volikogu otsustas ka häältega 22 poolt ja kolm vastu mitte sõlmida haridus- ja teadusministeeriumi pakutud hariduslepet, leides, et see tooks linnaeelarvesse täiendava kulu. Hariduslepe kehtestaks õpetajate karjäärimudeli ning võtab sihiks saavutada õpetajatele senisest väiksem kontakttundide arv.
Raik: see on Narva poliitika
Kuna Tootsi umbusaldamine ei läinud läbi, siis Katri Raik fraktsioonist Respekt seekord Narva linnapeaks ei saa ja koalitsiooni jätkumine on küsimärgi all.
"Selge on see, et see praegune konstruktsioon, kus on justkui 16 inimest ja 15 häält, ei ole jätkusuutlik. Ma lihtsalt ei tea täpselt, mis tuleb edasi. Pettunud pole selle kohta õige sõna, see on Narva poliitika. Ma arvan, et ülejäänud Eesti küsib, mis teil seal Narvas toimub, kas te ise saate aru? Ei, ei saa. Tõesti, minul ei ole praegu mitte mingisugust plaani edasiseks. Küll soovin ma Jaan Tootsile jõudu ja edu tema töö jätkamisel," rääkis Raik.
Uut võimuliitu hakkab tegema Keskerakonna fraktsioon
Keskerakondlaste leeris on aga pidu. Narva volikogu Keskerakonna fraktsioonis on 10 liiget ja nemad hakkavad nüüd enda ümber uut võimuliitu koguma.
"Meie eesmärk on saavutatud, Jaan Toots jätkab linnapeana ja see on kõige tähtsam. Aga nüüd hakkame tööd tegema selleks, et luua uut koalitsiooni, kindlat koalitsiooni, kus vähemalt 18-19 inimest, kellega võiksime järgmised 10 kuud koos tööd teha," ütles Keskerakonna fraktsiooni juht Aleksei Jevgrafov.
Keskerakondlase Jaan Tootsi umbusldamist toetas neli Stalnuhhini fraktsiooni kuuluvat keskerakondlast. Erakonna põhikirja järgi ootab neid parteist väljaheitmine, kuid Narva volikogus on suhtumine leebem.
"Ma võiksin öelda niimoodi, et ma võin nendega koostööd teha, aga ma ei ole kindel, kas nemad jätkavad erakonnas või mitte," ütles Jevgrafov. Laupäeval selgus samas, et neli Tootsi umbusaldamise poolt hääletanud varasemat keskerakondlast on erakonnast nüüdseks lahkunud.
Fraktsiooni Narva 2.0 esimees Mihhail Stalnuhhin linnapea umbusalduse läbikukkumist "Aktuaalsele kaamerale" kommenteerida ei soovinud.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Jüri Nikolajev