Reinsalu heidab Michalile ette Kasemetsa riigisekretäriks nimetamist
Opositsioonierakonna Isamaa esimees Urmas Reinsalu esimees heidab peaminister Kristen Michalile (RE) ette riigisekretäri töökoha loomist kliimaministeeriumi kantslerile Keit Kasemetsale. Reinsalu sõnul ei toeta ta riigisekretäri ametikoha politiseerimist.
"See on halb poliitika, mida peaminister teeb. Riigisekretär on olnud apoliitiline kõrgem riigiametnik," kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias.
"Taimar Peterkopi volitusi pikendati teatavasti detsembrist 2023 veel viieks aastaks, seda põhjendati toona ka järjepidevuse vajadusega keerulises julgeolekuolukorras. Suvel 2024 teatas ootamatult riigisekretär, et lahkub aasta lõpul enne volituste lõppu ametist. Samal ajal hakkas Keit Kasemets Kristen Michali kutsel osalema koalitsiooniläbirääkimistel, võttes selleks ajaks enda sõnul puhkuse. Pärast seda algatas koalitsioon valitsuse seaduse muudatuse, et juriidilist kõrgharidust mitteomav Keit Kasemets saaks riigisekretäriks," meenutas Reinsalu.
"Ajakirjandus käsitles seda juba möödunud suvel, siis koalitsiooni esindajad panid tuima ja kinnitasid, et muudatus pole seaduse tegemine ühe inimese järgi ja nemad ei tea Keit Kasemetsa võimalikust kandidatuurist midagi. Nüüd on selgunud, et see oli vale," lisas ta.
Reinsalu sõnul loob juhtum kaks halba pretsedenti. "Peaministri käitumisstiil politiseerib Eesti riigisekretäri positsiooni. Teiseks, oleme tagasi ajas, kus ühe inimese pärast muudetakse seadusi," sõnas Reinsalu.
"Mul on Keit Kasemetsast kahju olukorra tõttu, millesse peaminister ta asetanud on," ütles Reinsalu.
Reinsalu märkis, et riigi usaldusväärsust ei ole kriitilisel ajal kohane selliste sammudega habrastada.
"Üldpilt näeb välja halb: ametis olevale riigisekretärile tegi uus valitsusjuht ettepaneku ametist lahkuda, kuid seda ajalise viitega, et jõuaks uue kandidaadi jaoks seadust muuta. Samal ajal nõudis peaminister, et uus kandidaat osaleks koalitsiooniläbirääkimistel tänase valitsuse poliitilise agenda kokkuleppimisel.
Just valitsuse tegevuse üle peabki juriidilist järelevalvet riigisekretär teostama.
See on nihilistlik käitumine," rääkis Reinsalu.
Kriitiline oli ka teise opositsioonierakonna Keskerakonna liige, eurosaadik Jaak Madison.
"Poliitiline korruptsioon Eesti moodi - kui peaministril vaja semu saada õigele ametikohale (riigisekretäriks), siis eelnevalt muuda seadust ning võta sealt maha nõue omada juriidilist kõrgharidust (sest kui semu on ikka riigisekretäriks, siis mis ta ikka juurast teadma peab) ning seejärel pane ta ametisse. Postsovietism," kirjutas Madison sotsiaalmeedias.
Kovalenko-Kõlvart: Reformierakond teeb Keit Kasemetsaga Ungarit
Reformierakonna ettepanekul muudetud seadus, mille tulemusel saab Keit Kasemetsast riigisekretär, on ohtlik pretsedent ja paneb aluse uuele poliitilisele kultuurile, lausus riigikogu õiguskomisjoni aseesimees Anastassia Kovalenko-Kõlvart (Keskerakond).
"Reformierakond lasi muuta seadust ainult selleks, et teha Keit Kasemetsast, kellel puudub vastav haridus, riigisekretär ja politiseerida tippametikoht. Peaminister Kristen Michali väide, et riigisekretär pole enam jurist, vaid manager, ei pea paika, sest selles osas pole mingit seadusemuudatust tehtud. Jätkuvalt seisab seaduses, et riigisekretäri roll on eelnõude põhiseaduslikkuse kontroll. Peaministri jutt on silmakirjalik, ta lihtsalt soovis panna riigisekretäriks inimese, kes aitas teda ka koalitsioonikõnelustel," lausus Kovalenko-Kõlvart.
Kovalenko-Kõlvarti sõnul on Eestis seni kehtinud põhimõte, et tippametikohad on apoliitilised, kuid Reformierakonna initsiatiivil on tänane valitsus seda tendentsi murdmas.
"Ametkonna roll on muuhulgas tasakaalustada poliitikat – tagada stabiilsus, järjepidevus riigi juhtimises ja kriitiline mõtlemine ning julgus seda kriitikat avaldada. Täna kahjuks seda järjepidevust soovitakse lammutada. Ungari on viimastel aastatel teinud ridamisi seadusemuudatusi, kus on kohandatud riigiteenistusse nõuded vastavalt valitseva partei soovidele. Ja mis on selle tulemus? Selle tulemusena on ühiskonna usaldus riigi institutsioonide vastu langenud drastiliselt," ütles ta.
2018. aasta detsembrist riigisekretärina töötanud Taimar Peterkop lahkub alates veebruarist ametist. Peaminister Kristen Michal lubas teha ettepaneku asuda riigisekretäri ametikohale Keit Kasemetsale.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming