Erakondade reitingud: EKRE tõusis teiseks, Reformierakonna toetus langes

EKRE tõusis populaarsuselt teiseks erakonnaks pärast Isamaad, Reformierakonna toetus on aga langenud rekordmadalale, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat küsitlusest.
Liidrikohal oleva Isamaa toetus nädalaga ei muutunud. Nädalaga ühe protsendipunkti võrra toetust kasvatanud EKRE tõusis reitingutabelis teisele kohale. Kolmandaks langenud Reformierakond kaotas nädalaga oma toetusest 1,1 protsendipunkti. Peaministripartei toetus on nüüd madalaimal tasemele alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.
Viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 30,5 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 17,7 protsenti ja Reformierakonda 16 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.
Esikolmikule järgnevad Keskerakond (14 protsenti) ja SDE (11,3 protsenti) ning parlamendierakondadest kõige madalama toetusega on Eesti 200 (2,8 protsenti).

Koalitsioonierakondi toetab kokku 30,1 protsenti ning opositsioonierakondi 62,2 protsenti vastajatest. Koalitsioonierakondade summaarne toetus ei ole alates 2019. aasta algusest kordagi nii madal olnud.
Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder ütles Postimehele, et kõige olulisemate muutustena paistavad sel nädalal silma Reformierakonna toetuse pärast ajutist pausi jätkuv langustrend ning EKRE jätkuv kasvutrend.
"Reformierakonna nelja nädala keskmine toetus on aga sel nädalal kukkunud 16 protsendini ning erakonna nädalane toetus on lausa 13,4 protsenti. Nii madalal tasemel pole oravate nelja nädala keskmine toetus Norstati reitingutes varem olnud. Samuti pole ka Reformierakonna nädalane toetus Norstati reitingutes nii madal varem olnud. Peaministrierakond pole seega ikka veel välja saanud sellest toetuskriisist, kuhu nad pärast 2023. aasta valimisi langesid, ning ei ole ka märke olukorra paranemisest," rääkis Mölder.
MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 3. veebruarist 2. märtsini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.
Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad (30,5 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,75 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,63 protsenti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov