Hartman andis 15 miljonit Haapsalu raudtee ehitusega jätkamiseks

Veel enne töö lõpetamist regionaal- ja põllumajandusministrina eraldas sotsiaaldemokraat Piret Hartman oma ministeeriumi eelarvest 15 miljonit eurot Rohuküla suunas raudtee pikendamise järgmise etapi ehitustööga alustamiseks. Rahandusminister Jürgen Ligi (RE) sõnul oli Hartmani tegu ebaseaduslik.
"Raudtee on meie ühistranspordi selgroog, seega on selle liini väljaehitamine väga oluline," ütles Hartman. "Tegemist on olulise osaga ühistranspordireformist!" Hartman lisas, et selle raha eest saaks raudteed edasi ehitada seitse kilomeetrit. Pole siiski välistatud, et uus minister Hartmani otsuse tagasi keerab.
Uue etapi ehitus oleks osa Rohukülani ulatuva raudtee taastamisest. Tallinnast läbi Haapsalu Rohuküla sadamasse viiva raudtee taastamise ettevalmistustööd on täielikult tehtud kuni Ristini ja ehitusload on väljastatud kõikidele lõikudele kuni Rohukülani.
Haapsalu-suunaline reisirongiliiklus lõppes 1995. aasta 22. septembril ja 2004. aastal võeti rööpad üles. 2019. aastal taastati kunagise Haapsalu raudtee Riisipere-Turba lõik.
Peaminister Kristen Michal ütles mullu sügisel, et praeguses kehvas rahalises olukorras on riigil Haapsalu raudteele raske raha leida.
Esmaspäeval otsustas Reformierakond sotsiaaldemokraadid valitsusest välja heita ja jätkata valitsemist erakonnaga Eesti 200. Sotsidest ministrite ametist vabastamise dokumendid viib ta presidendile teisipäeva hommikul.
Ligi: minister tegi katse kõrvaldada 15 miljonit
Reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et Hartmani tegu oli ebaseaduslik ja jääb lõpule viimata.
"Avaldan lootust, et lahkuvate ministritega ei lähe ministeeriumidest kaotsi muud vara, sest põllumajandusminister on teinud täna katse kõrvaldada 15 miljonit ja sellega ka uhkustanud. Kuna juba on kuulda juubeldajaid, ütlen ära, et see katse oli ebaseaduslik ja jääb lõpetamata," kirjutas Ligi sotsiaalmeedias.
"Riigieelarve ja muud regulatsioonid ütlevad täpselt ära raha kasutuse otstarbe ja otsustajate pädevuse piirid. Ainuüksi poliitiline kultuur ei luba selliseid otsuseid teha lahkujal, aga praegu ületas ta volitusi ka juriidiliselt," lisas rahandusminister.
Ligi rõhutas, et ebaseaduslikku otsust ei ole olemas ja seetõttu ei ole midagi ka tühistada.
"Kostunud lootus, et "Reformierakond" ei julge otsust muuta, on asjatu. Esiteks teevad siin otsused valitsus ja riigikogu, mitte ükski partei. Teiseks, ebaseaduslikku otsust ei eksisteeri, mistõttu teda ei saa ka tühistada. Ka sotside soovide suhtes on seadused ülemad ja nende meelelahutuslikud eesmärgid siin ei täitu," kirjutas Ligi.
Hartman: pole siin midagi ebaseaduslikku
Teisipäeva hommikul ministriametist vabastatud Hartman vastas Ligi kriitikale, et rahaeraldis tuli ühistranspordi reformiks ette nähtud investeeringute eelarvest.
"Antud otsuse tegemisel on eeskujuks võetud 2024. aastal kliimaminister Kristen Michal poolt raha eraldamine liikuvusreformi vahenditest. Kuivõrd Eesti Raudtee on kliimaministeeriumi haldusala ettevõte, eraldati ka raha kliimaministeeriumile, just sinna, kus selle summa kasutamine sellisel kujul õige on," teatas Hartman sotsiaaldemokraatliku erakonna pressiesindaja vahendusel.
Eksministri sõnul lähtub investeering kehtivast transpordi ja liikuvuse programmist ja riigi eelarvestrateegia lisas määratud otstarbest ja vastavale programmile määratud vastutaja pädevusest. "Nii et midagi ebaseaduslikku siin ei ole. Jääb üle vaid loota, et Reformierakond seekord ei tõmba maha investeeringut, mis otseselt toetab nii regionaalarengut, majanduse arengut kui ka kaitsevõimet."
Toimetaja: Mirjam Mäekivi