Optimism USA-Hiina läbirääkimiste ümber pani nafta hinna kerkima

Teisipäeval hakkasid nafta hinnad tõusma. Tõusu soodustasid investorite ootused USA ja Hiina kaubandusläbirääkimistele ja Saudi Araabia kavatsus vähendada toornafta tarnimist Hiinale.
Brenti toornafta futuuride hind tõusis teisipäeva hommikul 34 sendi ehk 0,5 protsendi võrra 67,38 dollarini barreli kohta. USA West Texas Intermediate toornafta hind tõusis 33 sendi ehk 0,5 protsendi võrra 65,62 dollarini.
Päev varem, esmaspäeval tõusis Brent 67,19 dollarini, mis oli kõrgeim hind alates 28. aprillist.
Hinnatõusu soodustas väljavaade võimalikust kaubanduslepingust USA ja Hiina vahel.
Esmaspäeval Londonis alanud USA ja Hiina kaubandusläbirääkimised peaksid teisipäeval jätkuma. Riikide tippametnikud püüavad leevendada pingeid, mis on laienenud tollidest edasi Hiina kehtestatud haruldaste muldmetallide ekspordi piiranguteni.
"Nende kaubandusläbirääkimiste ümber valitseb optimism, turg ootab, mida see kaasa toob, ja see toetab hindu," ütles Onyx Capital Groupi uuringute juht Harry Tchilinguirian.
Goldman Sachsi analüütikute sõnul on hinnad taastunud, kuna nõudlusega seotud mured on tänu Washingtoni ja Pekingi vahelistele kaubandusläbirääkimistele ning soodsale USA tööhõivearuandele vaibunud.
USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et kõnelused Hiinaga lähevad hästi ja ta saab oma Londoni meeskonnalt "ainult häid teateid".
USA ja Hiina vaheline kaubandusleping võib toetada maailmamajanduse väljavaateid ja suurendada nõudlust tooraine, sealhulgas nafta järele, kirjutab Reuters.
Samuti saadab Saudi Araabia riiklik naftafirma Saudi Aramco juulis Hiinasse umbes 47 miljonit barrelit naftat, mis on miljon barrelit vähem kui juunis, teatas väljaanne.
Naftakartell OPEC+, mis pumpab umbes poole maailma naftast ning kuhu kuuluvad OPEC-i liikmed ja liitlased, näiteks Venemaa, esitas plaani suurendada juulis tootmist 411 000 barreli võrra päevas, et tagasi võita turuosa ja karistada ületootjaid.
Reutersi andmed näitavad, et OPEC-i naftatoodang suurenes mais. Kasv oli aga piiratud, kuna Iraak pumpas varasema ületootmise kompenseerimiseks alla eesmärgi ning Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid tegid lubatust väiksemaid tootmissuurendamisi.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: Reuters