Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eurobaromeeter: eestlaste usaldus EL-i vastu on tõusnud

Tunded Euroopa Liidu vastu, kõikide riikide keskmine.
Tunded Euroopa Liidu vastu, kõikide riikide keskmine. Autor/allikas: Allikas: Euroopa Komisjon
Värskelt avaldatud eurobaromeetri uuringu järgi on usaldus Euroopa Liidu vastu Eestis kõigi liikmesriikide seas kõige kõrgem. Poole aasta taguse ajaga võrreldes on eestlaste usaldus kasvanud kümme protsenti.
Kokku usaldab Euroopa Liitu 56 protsenti Eesti elanikest.

Euroopas keskmiselt on alates 2011. aastast langenud nende arv, kes suhtuvad Euroopa Liitu pigem positiivselt. Käesoleva aasta novembris oli neid küsitletutest 31 protsenti. Negatiivselt suhtus liitu 28 protsenti, neutraalselt 39 protsenti.

Novembris läbi viidud küsitluse järgi on Eestis liidu liikmesriikidest kõige vähem - 46 protsenti - neid, kes leiavad, et kokkuhoiumeetmetes on süüdi Euroopa Liit.

76 protsenti Eesti elanikest nõustub väitega, et liidust on abi oma kodanike kaitsmisel. Euroopa Liidu võimesse parandada inimeste elukvaliteeti usub 61 protsenti küsitletutest.

Samuti on Eesti üks tugevamaid euro toetajaid. Ühtse valuuta ja rahaliidu poolt on 76 protsenti küsitletutest. Võrreldes maikuuga on euro toetajate osakaal kolm protsenti tõusnud.

Vaid kolmes riigis (Luksemburg, Sloveenia ja Slovakkia) on toetus eurole veel kõrgem. ELi keskmine toetusprotsent on 52 protsenti.

Toetus valitsusele tõusis kaks protsenti

Eesti elanike usaldus valitsuse vastu on madalam kui usaldus Euroopa Liidu vastu. Uuringu kohaselt usaldab oma valitsust 38 protsenti Eesti elanikest. Võrreldes maikuus toimunud samalaadse küsitlusega on usaldus kaks protsendipunkti tõusnud.

Valdavalt umbusklikult suhtub oma valitsusesse 58 protsenti Eesti elanikest.

Euroopa Liidu riikide seas on Eesti valitsus usaldusnäitaja poolest 8. kohal. Kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide keskmine valitsuse usaldusnäitaja on 23 protsenti.

Kõige rohkem usaldavad oma valitsust rootslased, luksemburglased, soomlased ja austerlased, kõige vähem hispaanlased ja kreeklased.

Eesti elanike usaldus parlamendi vastu on tõusnud kevadiselt 30 protsendilt 35 protsendini.

Eurobaromeetri küsitlus viidi läbi 2013. aasta novembris. Silmast silma intervjuudega küsitleti Eestis tuhandet inimest.

Uuringuga tutvu lähemalt siit.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: