Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nõunik: Vene eriüksused on Krimmist õppinud

Kremlit toetavad relvastatud mehed ja kohalik politseinik Donetskis.
Kremlit toetavad relvastatud mehed ja kohalik politseinik Donetskis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Presidendi julgeolekunõunik Merle Maigre sõnul on Ida-Ukrainas toimuv selgelt sõjaline operatsioon, kusjuures Vene eriüksused on Krimmis toimunust õppinud ja on nüüd nutikamad.

"Minu jaoks on üllatav Vene eriüksuste tegevus, mis on kuu aja tagusest tegevusest Krimmis nii palju õppinud, et on kavalam ja nutikam praegu Ida-Ukrainas," ütles Maigre Vikerraadio saates "Uudis+".

Tema sõnul on eelmisel nädalal Luganskis, Harkivis, Donetskis alanud ja möödunud nädalavahetusel jätkunud väiksemate linnade ülevõtmine Donetski oblastis üheselt mittekonventsionaalne sõjaline operatsioon.

Ta tõdes, et kogu skeem on samas sarnane Krimmis olnule. "Vene eriüksuslased tulevad kiirelt sisse, jagavad rahvale relvad laiali ja siis kaovad pildilt ning ei jää meediapilti nii palju kui Krimmis," selgitas Maigre.

"Edasi tegutsevad kohapeal separatistid, kuid ei ole täpselt selge, kes nad on - kas Donetski oblasti kinnimakstud inimesed või Krimmist toodud kasakad või hoopis mingid muud inimesed," lisas ta.

Nõuniku sõnul ei ole Vene eriüksused küll väga palju enam meediapilti jäänud, kuid see ei tähenda, et nad ei ole seal tegutsenud.

Ukraina sõduritel pole motivatsiooni

Ukraina sõjavägi reageeris sündmustele aeglaselt ning alles sel nädalal alustati nn terrorismivastast operatsiooni. 

Maigre sõnul on see selge näide sõjaväest, mis on olnud aastaid alarahastatud ja seega praeguse seisuga suhteliselt viletsas olukorras. "Neil ei ole piisavalt varustust ning neil ilmselgelt on puudu motivatsioonist ja kohati ka lojaalsusest," märkis ta.

Maigre hinnangul on aga sel nädalal liikvele läinud sõdurid justkui tangide vahele võetud. "Ühelt poolt vaatab neil Ida-Ukraina ja Venemaa piirilt vastu massilised piiri taha koondunud Vene konventsionaalsed relvajõud, kes on vajadusel valmis sealt üle Ukraina poole sõitma. Teiselt poolt, nende selja taga on suurtes linnades Vene-meelsed separatistid ja ka kohalik elanikkond, kes on siiani üsna passiivne olnud," selgitas nõunik.

Ta lisas, et kuigi Ukraina praegusele võimule lojaalseid üksusi siiski on, ei ole neid piisavalt, sest Ukrainal pole piisavalt raha. Samas ei ole sõjavägi huvitatud ka konfliktist kohalike elanikega ning üritavad kokkupõrkeid vältida.

Inimesed tahavad rahu

Ida-Ukrainas ei tegutse võimu vastu mitte ainult nn rohelised mehikesed Venemaalt või kinnimakstud meeleavaldajad, oma pahameelt on väljendanud ka näiteks kaevurid, kes pole mitu kuud palka saanud. Samuti on mitmel inimesel sugulased pärit Venemaalt, mistõttu nad näevad, et Venemaa poole hoidmine on parem kui Euroopa poole hoidmine.

Maigre tõdes, et inimeste esmased valikud on väga lihtsad. aga poliitilised ideoloogiad ei too neile toitu lauale.

Ta lisas, et ka Ukraina sõjavägi pole hästi varustatud ja sealgi võib olla motivatsioonipuudus seotud sellega, et neil on täitmata elementaarsed vajadused.

Maigre arvates tahavad ukrainlased tegelikult ainult rahu ja stabiilsust. "Kui neile on televiisorist jäänud mulje, et rahu ja stabiilsus tuleb pigem Venemaalt, siis nad loomulikult eelistavad seda," märkis ta.

Donetskis on tema sõnul aga praegu selles mõttes kaos, et olukorda ei kontrolli seal täielikult Kiievi keskvalitsus ja vale on öelda ka, et seda kontrollib Kreml. "Inimesed tahavad palka, nad ei taha ideoloogilisi pooli valida," sõnas nõunik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: