Rohelised ja RÜE usuvad, et oleksid riigikokku suutnud pääseda täisnimekirjaga

Foto: ERR

Eestimaa Roheliste ja Rahva Ühtsuse erakonna liidrid arvavad, et parteid oleksid suutnud riigikokku pääseda siis, kui nad oleksid valimistele läinud täisnimekirjaga. Iseseisvuspartei esimees, kes ametist lahkub, peab vähese häälesaagi üheks põhjuseks elektroonilisi "valimisvõltsinguid".

Riigikogu valimiskünnist ei ületanud neli erakonda ning üksikkandidaadid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Erakond Eestimaa Rohelised tegi riigikogust välja jäänud erakondade seas parima tulemuse. Roheliste poolt hääletas umbes 5200 valijat. 5 protsendi valimiskünnis, mis vajalik riigikokku pääsemiseks, oli aga ligi 29 000 häält.

Eestimaa Roheliste Erakonna esimees Aleksander Laane ütleb, et rohelistel puudus raha kampaania tegemiseks ja ka täisnimekirja eest kautsjoni tasumiseks. "Ei olnud seda 44 000 kuskilt võtta. Pidime hakkama saama 14-ga, mis tähendab 40 inimest," nentis Aleksander Laane.

Kuu aja pärast on rohelistel üldkogu, kus arutatakse erakonna tulevikku. "Inimesed ütlevad, et tahaksid erakonda astuda ja meid kuidagipidi toetada. Ja nad on rõõmsad, et me ikka veel alles oleme," lausus Laane.

Kristiina Ojulandi juhitav Rahva Ühtsuse Erakond sai valijatelt 2300 häält. Ka Ojuland ütleb, et täisnimekirja kautsjonirahast jäi puudu. Meedias hakati samuti vaid rääkima täisnimekirjaga valimistele läinud uutest erakondadest.

"Inimestel tõenäoliselt võiski jääda mulje, et ongi kaks suurt erakonda, on EKRE ja EVA, kes on alternatiivsed võimalused nendele vanadele erakondadele," märkis RÜE esimees Kristiina Ojuland.

Valimistulemusi arutab RÜE nädala pärast erakonna volikogul.

"Ma arvan, et need valimised, mis siin kahe ja poole aasta pärast on tulemas, on kohalikud valimised. Aga elame, näeme. Ega praegu ka koalitsioon ei ole veel koos, et mine tea, võib-olla tulevad ka vahepeal veel erakorralised valimised," lisas Ojuland.

Iseseisvusparteile anti üle Eesti veidi üle 1000 hääle. Kokku tuleb Iseseisvuspartei üldkoosolek, et valida erakonnale uued juhid. Senine esimees Vello Leito oma kohal ei jätka.

"Ma ei astu tagasi, ma ei kandideeri. Sellepärast, et alati üldkoosolekul on koht vaba, vabaneb automaatselt. Ma nüüd lähen mingiks ajaks teadusesse. See tähendab, et tahan ära kaitsta teadustedoktori kraadi geopoliitika valdkonnas," rääkis Leito.

Erakonna esimees Vello Leito nimetab Iseseisvuspartei vähese häälesaagi üheks põhjuseks "valimisvõltsinguid".

Iseseisvusparteil on kavas moodustada mittetulundusühing, kes hakkab taotlema elektroonilise hääletuse tulemuste tühistamist ning uute valimiste korraldamist.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: