Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Välisilm": Venemaa püüab Litvinenko-raportit naeruvääristada, samal ajal aga avaldatakse juhtumi kohta uusi üksikasju

Foto: Kazbek Basayev/Reuters/Scanpix

Venemaal ja maailmas annab taas elavat kõneainet kümne aasta tagune eks-KGB agendi ja president Putini terava kriitiku Aleksandr Litvinenko mürgitamine Londonis, mille kohta Briti võimud läinud nädalal oma uurimisraporti avaldasid. Moskva nimetab selles olevaid süüdistusi - ennekõike president Putini isiklikku väidetavat seost mõrvaga - täiesti absurdseteks, vahendas ETV saade "Välisilm".

Kohe, kui britid möödunud neljapäeval Aleksander Litvinenko mõrva juurdluse tulemused avaldasid, hakkas Moskva meediamasinavärk otsekui tulekahju kustutama, püüdes Briti uurijate tegevuse objektiivsuse küsimärgi alla seada ja seda naeruvääristada.

"Jääb mulje, et kellelgi on ainus kavatsus - jätkata Venemaa vastase hüsteeria õhutamist. Seda nad teevad korraldades taolist ajupesu. Inimesed vaatavad venelaste poole õudusega. Kahepoolsed suhted kannatavad. Briti rahva huvid kannatavad. Ärge unustage, et selle kummalise juurdluse eest maksid Briti maksumaksjad. Minu arvates ei ole tõde kunagi välja selgitatud," rääkis Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

"Sel oli ainus ja kohe algusest selge eesmärk - demoniseerida Venemaad, riigi ametlikke esindajaid, riigi juhtkonda," lisas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Moskva pahameelt võib mõista, sest Litvinenko tapmisega seostatakse ka president Vladimir Putinit isiklikult.

"Ma jõudsin järeldusele, et FSB operatsioon härra Litvinenko tapmiseks toimus FSB juhi ja ka president Putini teadmisel," rõhutas Briti uurimisgrupi juht, kohtunik Robert Owen raportit tutvustades.

Londonis on aga viimastel päevadel avaldatud uusi üksikasju selle mõrva kohta.

Näiteks, et selle sooritajad Andrei Lugovoi, kes on nüüd riigiduuma saadik, ja Dmitri Kovtun, tulid pärast Litvineko surma, mis saabus kolm nädalat pärast seda, kui talle radioaktiivse polooniumiga mürgitatud teed anti, Suurbritannia Moskva saatkonda, et oma süütust kaitsta. Nende lahkumise järel tehtud turvakontrolli käigus avastati toolidelt, kus nad istusid, ja laualt, kuhu käsi toetasid, ja isegi turvapääslast, kuhu nad oma mobiiltelefonid jätsid, polooniumi.

Brittide enam kui 300-leheküljeline raport Litvineko kaasuses aga suuri muudatusi kaasa ei too. Venemaa on järjekindlalt keeldunud Lugovoid ja Kovtuni Ühendkuningriigile välja andmast. Lisaks on Lugovoil ka duumaliikmena saadikupuutumatus ning ette näidata ka president Putini poolt talle antud orden kodumaale osutatud teenete eest.

Läinud nädalal kommenteeris ta Briti raportit kui selget temavastast vendetat, mille eesmärk on mõrva tegelikke põhjuseid varjata. Mis need põhjused on, ta ei täpsustanud.

"Minuvastased süüdistused on absurdsed. Täna avalikustatud juurdluse tulemused kinnitavad Londoni selget Venemaa-vastast positsiooni, tunnel-mõtlemist ja brittide soovimatust Litvinenko mõrva tegelikud põhjused välja selgitada," rääkis Lugovoi.

Rahvusvaheliselt tekitas Londonis avaldatud raport mitmeid reaktsioone, mis Venemaad ja ta juhtkonda kindlasti heas valguses ei näita.

"See raport kinnitab seda, et praegu Venemaal valitsev poliitiline kliima paistab ulatuvat vahel ka riigi piiride taha. Nagu näeme, on Vene valitsuse kriitikud ja oponendid ähvarduste, hirmutamise ja vahel ka mõrva ohvriteks," nentis Valge maja pressisekretär Josh Earnest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: