Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump võttis oma meeskonda Janukovitši endise nõuniku

Donald Trump Louisiana kampaaniaüritusel
Donald Trump Louisiana kampaaniaüritusel Autor/allikas: Jonathan Bachman/Reuters/Scanpix

Vabariiklaste ridades USA presidendiks pürgiv Donald Trump on enda meeskonda palganud kogenud poliitstrateegi, et valmistuda paremini juulis toimuvaks parteikongressiks.

Hetkel on suur tõenäosus, et Trumpil ei õnnestu juuliks koguda vajalikku 1237 delegaati, millega ta saaks automaatselt vabariiklaste presidendikandidaadiks. See omakorda tähendab seda, et presidendikandidaati hakatakse valima Clevelandis aset leidval parteikongressil ning see on koht, kus partei juhid üritavad problemaatilisest kandidaadist vabaneda, kirjutas The New York Times.

Just seetõttu pöördus Trump nüüd pikaaegse kogemusega poliitstrateegi Paul J. Manaforti poole. 66-aastane Manafort on erinevalt paljudest oma kaasaegsetest kolleegidest võtnud osa ka sellistest võitluslikest parteikongressidest (contested convention), kus on sisuliselt otsustatud presidendikandidaadi nimi. Sellist kogemust omavad väga vähesed nõunikud, sest viimasel ajal on partei presidendikandidaadi nimi olnud selge juba enne parteikongressi ja kongress on kujutanud endast vaid vormistamist.

Noore mehena võttis Manafort osa 1976. aasta parteikongressist, kus ta aitas presidendiametis oleval Gerald Fordil napilt võita Ronald Reaganit. Pärast seda pole vabariiklaste seas enam tekkinud olukorda, kus presidendikandidaat selgitatakse välja alles parteikongressi käigus.

1980. aastal osales Manafort juba Reagani valimiskampaanias. Samuti mängis ta olulist rolli 1988. aastal (presidendikandidaadiks ja hiljem presidendiks valiti George H. W. Bush) ja 1996. aastal (kandidaadiks sai Bob Dole).

Viimasel ajal on Manafort aga tegutsenud peamiselt välismaal rahvusvahelise poliitika nõunikuna, näiteks nõustas ta Ukraina endist presidenti Viktor Janukovitšit, kes hiljem 2014. aasta Maidani sündmuste käigus võimult minema kihutati.

Analüütikute sõnul näitab Manaforti palkamine, et Trumpi meeskond on hakanud tõsiselt valmistuma parteikongressiks ja asunud tõhusamalt tegutsema valdkonnas, mida vastased peavad Trumpi peamiseks nõrkuseks.

Näiteks eelmisel nädalal kirjutas ajaleht The Wall Street Journal, et kuigi Louisiana osariigis tuli eelvalimistel võitjaks Trump ja Texase senaator Ted Cruz jäi teiseks, on Cruzil õnnestunud seal delegaate valida taktikaliselt palju kavalamalt ning see annab vähemalt selle osariigi puhul parteikongressil eelise hoopis Cruzile. Kui Trumpi peaks tabama veel selliseid tagasilööke, võib tema olukord päris keeruliseks muutuda, ning see on ka põhjus, miks ta Manaforti abi vajab.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: