Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi väljaütlemised tekitasid Lõuna-Koreas ja Jaapanis palju ärevust

USA ja Lõuna-Korea sõdurid ühisel õppusel.
USA ja Lõuna-Korea sõdurid ühisel õppusel. Autor/allikas: Ed Jones/AFP/Scanpix

Presidendikandidaat Donald Trumpi jutt, et USA ei peaks enam nii palju panustama Jaapani ja Lõuna-Korea julgeolekusse ning need riigid võiksid oma turvalisuse eest ise hoolitseda, sai Aasias palju vastukaja. Eriti palju kriitikat pälvisid Trumpi vihjed, et Lõuna-Korea ja Jaapan võiksid endale kas või ise tuumarelva hankida - peaasi, et USA ei peaks enam nende riikide kaitsmisele nii palju kulutama.

Nii Jaapani, Lõuna-Korea kui ka USA valitsusametnikud ruttasid kinnitama, et liitlassuhetes mingit muutust ei ole, kuid piirkonna ajalehtede juhtkirjades - väljaannete poliitilistest eelistustest hoolimata - mõisteti Trumpi väljaütlemised üksmeelselt hukka, vahendasid The Washington Post ja politifact.com.

"Meid hämmastavad juhtiva USA presidendikandidaadi niivõrd lühinägelikud seisukohad ja katsed läheneda äärmiselt kriitilistele küsimustele ainult kulusid arvesse võttes," nentis Lõuna-Korea juhtiv päevaleht JoongAng Ilbo.

Vasakpoolne ajaleht Hankyoreh kutsus president Park Geun-hye administratsiooni üles protesteerima. "Lõuna-Korea valitsus peab väljendama oma kindlat mittenõustumist Trumpi välispoliitilise plaaniga, mis seab ohtu kogu Korea poolsaare julgeoleku," märgiti juhtkirjas ja hoiatati, et Trumpi kommentaarid muudavad veelgi raskemaks püüdlused veenda Põhja-Koread tuumarelvastumisest loobuma.

Jaapanis on praegu 54 000 ja Lõuna-Koreas 28 500 USA sõdurit ning sealsed baasid on peamisteks tugipunktideks kogu USA kohaolekule Aasias. Eesmärgiks on hoida vaos ja heidutada nii Põhja-Koread kui ka mingil määral Hiina Rahvavabariiki. Trump aga väidab, et sõdurite hoidmine piirkonnas on liiga kallis ning nimetatud rikkad riigid peaksid ise oma julgeoleku eest maksma. Viimane argument on paraku aga juba sisuliselt vildakas, sest nii Jaapan kui ka Lõuna-Korea mõlemad maksavad Washingtonile USA sõdurite kohaloleku eest.

Näiteks Lõuna-Korea allkirjastab regulaarselt lepinguid, miks käsitlevad USA sõdurite riigis viibimise kulusid. Viimase lepingu kohaselt maksab Soul Washingtonile umbes 700 miljonit dollarit aastas ning summa suureneb vastavalt inflatsioonile ja muudele asjaoludele. Sarnaseid leppeid on USA sõlminud ka Tokyoga.

Ekspertide sõnul pole kuludele viitamine üleüldse mõistlik juba seetõttu, et üksuste Aasias hoidmine on ka USA enda huvides, sest kui piirkonnas sõjalist konflikti ei ennetata, läheks see USA jaoks lõppkokkuvõttes oluliselt kulukamaks. Samuti ei saa mingil juhul väita, et Jaapan ja Lõuna-Korea ainult USA panusele loodavad, sest mõlemad investeerivad oma kaitsevõimesse ka ise märkimisväärseid summasid.

Kõige rohkem ärevust tekitasid piirkonnas aga ikkagi Trumpi vihjed, et tema poolest võivad Jaapan ja Lõuna-Korea end kaitsmiseks ise tuumarelvi arendama hakata. Kuigi sellest on mõned poliitikud ja arvamusliidrid Soulis aastate jooksul rääkinud, pole tuumarelvastumisel seni mingit avalikkuse toetust olnud.

Lõuna-Korea kaitseministeeriumi pressiesindaja Moon Sang-gyun ütles, et Trumpi tuumarelvade vihjeid ta ei kommenteeri, küll aga kinnitas ta, et liit USA-ga on endiselt tugev.

Jaapani valitsuse kõneisik Yoshihide Suga omakorda rõhutas, et Jaapani poliitika, mille kohaselt tuumarelvi ei hangita, pole muutunud.

"Hoolimata sellest, kes saab USA presidendiks, on Jaapani välispoliitika nurgakiviks liit USA-ga, mis lähtub kahepoolsest julgeolekulepingust. Me lähtume endiselt ka kolmest põhimõttest, mille keelavad Jaapanil omada, arendada ja transportida tuumaarsenali," selgitas Suga.

Trump tegi oma avaldused samas intervjuus, kus ta rääkis vajadusest ka NATO-s osalemist kärpida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: