Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Porošenko: nii nagu tõime tagasi Savtšenko, toome tagasi ka Donbassi ja Krimmi

Savtšenko Porošenko juures võitluskaaslastega kohtumas.
Savtšenko Porošenko juures võitluskaaslastega kohtumas. Autor/allikas: Genya Savilov/AFP/Scanpix

Täna kodumaale naasnud Nadia Savtšenko läks lennujaamast otse president Petro Porošenko juurde, kus anti ka ühine pressikonverents. Porošenko andis Savtšenkole üle Ukraina kangelase kuldtähe ja märkis, et nii, nagu saadi tagasi Savtšenko, saadakse tulevikus tagasi ka Donbass ja Krimm. Savtsenko aga kutsus oma pöördumises venemaalasi üles "põlvilt püsti tõusma".

Porošenko nimetas Savtšenkot Ukraina uhkuse ja mittealistumise sümboliks, vahendas Unian.

"Nii nagu me tõime tagasi Nadia, toome me Ukraina suveräniteedi alla tagasi ka Donbassi ja Krimmi," teatas president.

Samuti lubas Porošenko, et pingutused teiste Venemaal vanglas viibivate ukrainlaste vabastamise nimel jätkuvad.

Savtšenko ütles presskonverentsil, et Venemaa elanikud ei peaks kartma ning tõusma julgelt põlvilt.

"Ma tahan teile öelda... Esiteks tervitada venemaalasi ja öelda, et midagi pole vaja karta, vaid tuleb tõusta põlvilt. Ma saan aru, et tegu pole riigiga, kus oleks põlvilt tõusta kerge, kuid kui nad tahavad elada üksmeeles nii nagu meie, tuleb neil põlvilt tõusta," rääkis Savtšenko.

Õhuväelane ja rahvasaadik lubas, et hakkab tegutsema selle nimel, et viimanegi vangi võetud ukrainlane pääseks vabadusse ja et Ukraina oleks tugev ning et tema rahvast ei unustataks.

Vangidevahetust oodati juba pikemat aega

Täna leidis aset kauaoodatud vahetus Ukraina ja Venemaa vahel.

Ukraina president Petro Porošenko andis armu kahele Donbassis vangi langenud ja terrorismis süüdi mõistetud Vene sõjaväeluurajale - Jevgeni Jerofejevile ja Aleksandr Aleksandrovile. Venemaa president Vladimir Putin omakorda andis armu Ukraina õhuväelasele ja rahvasaadikule Nadia Savtšenkole.

Kuigi erinevates meediaväljaannetes räägiti vahetusest juba alates hommikust, kinnitasid Porosenko administratsioon ja Kreml selle toimumist alles pärastlõunal. Savtšenko toodi Ukraina presidendi ametilennukiga Doni-äärsest Rostovist Borõspoli lennuväljale, Aleksandrov ja Jerofejev aga toodi Putini ametilennukiga Kiievist Vnukovo lennuväljale. Väidetavalt tõusid lennukid õhku täpselt samal ajal.

Vahetuse täpsemad detailid pole hetkel veel selged - nimelt on Savtšenko varem korduvalt teatanud, et Putinilt ei kavatse ta armu paluda. Seda rõhutas täna Kiievis ka tema õde Vira Savtšenko. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul andis president Putin Savtšenkole armu, sest sellise sammu astumist palusid temalt hukkunud ajakirjanike lähedased.

Venemaa ajaleht Kommersant kirjutas, et lõplik kokkulepe, mille kohaselt vahetatakse Savtšenko kahe Vene sõjaväeluuraja vastu, saavutati alles eile toimunud telefonikonverentsil. Läbirääkimised leidsid aset nn Normandia formaadis ehk Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa osalusel. Kokkuleppe sõlmisid Porošenko ja Putin isiklikult.

Homme peaksid Kiievis Savtšenkoga kohtuma ka tuntud Vene advokaadid Mark Feigin ja Nikolai Polozov, kes õhuväelast Venemaa kohtus esindasid.

Sellest, et Savtšenko võidakse Vene eriväelaste vastu välja vahetada, on meedias räägitud juba pikemat aega. Sellekohase ettepaneku tegi president Porošenko kohe pärast seda, kui Vene kohus Rostovi oblasti Donetski kohus 22. märtsil Savtšenko süüdi mõistis ja talle 22 aastat vabadusekaotust määras.

Savtšenkot süüdistati kahe Vene ajakirjaniku surmas

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: