2017. aasta kohalikud valimised: erakonnad võtavad hoogu
Erakonnad on hakanud valmistuma kohalikeks valimisteks. Mitmete poliitiliste allikate andmetel on kõige enam asjaga jõudnud tegeleda Reformierakond, teised alles puhkavad presidendivalimiste kampaaniast ning Keskerakond on hõivatud sisevalimistega.
ERR saatis päringu kõikide riigikogus esidatud erakondadele, küsides samu küsimusi, paari erakonna puhul erinevate nüanssidega. Näiteks Keskerakonnalt ei saa küsida, kas nad teeksid Keskerakonnaga Tallinnas koostööd. Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Reformierakond eelistasid vastata üsna lakooniliselt, koondades oma vastused mõnda lõiku kokku. Avaldame vastused muutmata kujul.
Keskerakond
Vastab erakonna peasekretär Jaak Aab
1. Mis on Keskerakonna plaanid, mitmes omavalitsuses on soov minna välja oma nimekirjaga?
Keskerakond on kohalikel valimistel juba traditsiooniliselt kõige tugevam erakond, mis tähendab, et me ei lase kindlasti latti alla ka 2017. aasta kohalikel valimistel. Seoses käimasoleva haldusreformi ning omavalitsuste kaebusega riigikohtusse on hetkel seis veel veidi segane, sest vähem kui aasta enne valimisi pole teada kui palju omavalitsusi alles jääb ning millised valimisringkonnad moodustuvad.
Töötame selle nimel, et Keskerakonna nimekiri oleks väljas võimalikult paljudes omavalitsustes üle Eesti. 2013. aastal panime välja 192 nimekirja, mis oli parlamendierakondadest parim tulemus. Sama sihi oleme seadnud ka järgmisteks kohalikeks valimisteks.
2. Millistes omavalitsustes peate võimule pääsemist üsna kindlaks?
Loomulikult tahame säilitada kõik oma senised positsioonid, kuid eesmärgiks on parandada tulemust üle Eesti.
3. Kes on kandidaadid Tallinna linnapea kohale?
Keskerakonna kandidaadid omavalitsusjuhtide kohtadele on traditsiooniliselt kinnitanud valimiskonverents ning nii on see ka 2017. aasta valimiste eel. Meie pink on pikk ning saame välja pakkuda väärikad kandidaadid Tallinnast Tartuni, Saaremaast Ida-Virumaani.
4. Mis erakondadega olete valmis Tallinnas võimul olema?
Eelkõige läheme küsima pealinlastelt taas absoluutset usaldust linna juhtimiseks. Juba neli järjestikust valimisperioodi oleme selle saavutanud, ja ma ei näe põhjust, miks see ei võiks viiendat korda teoks saada.
Mis puudutab aga põhimõttelist küsimust koostööst, siis Keskerakond on valmis koostööks kõiki erakondadega, kes saavad tallinlastelt mandaadi linnavolikogusse ning kellega koostööd tehes on meil võimalik seista oma valijate huvide eest.
5. Kui suur on hinnanguliselt kampaania eelarve?
Seda on täna veel väga keeruline öelda. Tõenäoliselt jääb see samasse suurusjärku, mis 2013. aastal või on pigem sellest veidi väiksem.
6. Milline on erakonna valimisplatvorm ja põhiteesid?
Keskerakonna valimisplatvormid on kohalikel valimistel alati keskendunud omavalitsuste tugevdamisele ning omavalitsuste kodanikukeskseks muutmisele. Tõenäoliselt saab oluliseks osaks platvormist ka haldusreformi küsimus ning seeläbi küsimused omavalitsuste tulubaasist, riigi ja KOV-ide vahelisest ülesannete jaotusest jne. Ja kindlasti riigi keskvõimu dialoogist ja usaldusest omavalitsuste suhtes, mis praegu jätab soovida.
Keskerakonna eesmärk on see, et kohalik omavalitsused üle Eesti suudaksid seista oma elanike huvide eest ning pakkuda heal tasemel avalikke teenuseid.
Mõtete kogumine meie valimisplatvormi koostamiseks juba käib ning õige pea hakkame selle kallal tõsisemalt tööle.
Reformierakond
Vastab erakonna peasekretär Reimo Nebokat
Reformierakonna eesmärk on nendel valimistel saavutada parim tulemus. Erakond saab olema esindatud igas omavalitsuses. Piirkondades käib inimestega suhtlemine ja ideede kogumine. Heaks näiteks on Tallinna organisatsioon, kus valimisprogrammi koostamist juhib Yoko Alender ning meeskonnas pannakse kirja Tallinna visiooni.
Võimule pääsemine ei saa olla eesmärk omaette. See on vahend viimaks ellu ideid, mis inimestele kõige enam korda lähevad. Vallavanema- ja linnapeakandidaadid ning koostööküsimused otsustab piirkond ise.
Valimiskampaania täpne maht on alles planeerimisel, kuid eelduslikult jääb see eelmise korraga võrreldes samasse suurusjärku.
Isamaa ja Res Publica Liit
Vastab peasekretär Kert Karus
1. Mis on IRL-i plaanid, mitmes omavalitsuses on soov minna välja oma nimekirjaga?
Nii paljudes kui võimalik.
2. Millistes omavalitsustes peate võimule pääsemist üsna kindlaks?
Omavalitsuse juhtivaks jõuks saamine ei sõltu vaid heast valimistulemusest, vaid tihtipeale ka poliitilisest koostööst ehk koalitsiooni moodustamisest. Seega muutujaid on mitmeid ning seetõttu on ka prognoosida väga keeruline. Samuti aasta enne valimisi laskmata karu nahka jagama hakata meedias ei ole kindlasti kohane.
3. Kes on kandidaadid Tallinna linnapea kohale?
Täna pole veel aeg, et avalikkuses žongleerida erinevate nimedega.
4. Kas Tallinnas olete valmis koostööks Keskerakonnaga?
Edgar Savisaare persoon on olnud suureks takistuseks tegemaks koostööd Keskerakonnaga, kuid veelgi suuremaks takistuseks on nende erakonna teatud tõekspidamised. Alustades "jokitamisest" ja korruptiivsetest toimetamistest pealinnas ja lõpetades eksklusiivsest koostööprotokollist Putini partei "Ühtse Venemaaga". Seega koostöö eelduseks Jüri Ratase juhitava Keskerakonnaga on nende osade väärtusmallide ümbervaatamine.
5. Kui suur on hinnanguliselt kampaania eelarve?
Täna on vara anda hinnanguid, kuid peasekretärina olen võtnud orientiiriks, et kampaaniajärgselt poleks erakonnal suuri võlgasid.
6. Milline on erakonna valimisplatvorm ja põhiteesid?
Valimisplatvormid koostatakse kohapealsetes omavalitsuses IRL-i inimeste poolt, kes soovivad aidata kaasa kodukoha arengule. Tänasel päeval keskendub enamus meie omavalitsustegelasi valdade liitumistele, sest see kujundab Eesti elu mitte vaid valimistsükli jagu, vaid järgmiseks 25 aastaks.
Sotsiaaldemokraatlik erakond
Vastab peasekretär Kristen Kanarik
Sotsid panustavad sellesse, et kohalikel valimistel oleks võimalikult paljudel inimestel võimalik valida enda esindajaks ka sotsiaaldemokraate. Samuti panustame sellesse, et kõik inimesed, kes meiega ühiseid väärtusi omavad, saaksid ka võimaluse koos meiega kandideerida.
Oleme erakonnana silma paistnud meelekindlusega ja tegudega, et vähendada üle-eestiliselt ebavõrdsust, anda kõikidele võimalus elada avatud Eestis ja maailmas ning panustanud sellesse, et liiguksime majandusstagnatsioonist 21. sajandi majanduse suunas. Kindlasti saavad need põhitõed kajastatud ka meie valimisplatvormis.
Samas on veel vara rääkida lõplikust valimisprogrammist, sest see peab olema koostatud kõikide erakonnaliikmetega ühiselt ning austades kohalikku demokraatiat, peab iga kogukonna programm kajastama just kohalikke vajadusi. Eesti linnade ja valdade juhtide kandidaatidest on hetkeseisuga veel vara rääkida, kuid selgelt esitame nendele kohtadele väga tugevad ja väärikad kandidaadid.
Tulevaste kohaliku omavalitsuste koalitsioonivõimalused otsustavad lõplikult siiski valijad ning võimalik koostöö oleneb alati sellest, kas võimaliku partneriga on võimalik leida tugevat ühisosa või mitte.
Konservatiivne Rahvuserakond
Vastab riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme
1. Mis on EKRE plaanid, mitmes omavalitsuses on soov minna välja oma nimekirjaga?
Kindlaid numbreid on võimatu öelda, sest me ei tea ju isegi seda, mitu omavalitsust meil aasta pärast on. Meil on üldine suund, et suuremates kohtades tahame välja minna erakonna nimekirjadega, väiksemates kohtades võivad meie inimesed osaleda valimisliitudes, kui nii on otstarbekam.
2. Millistes omavalitsustes peate võimule pääsemist üsna kindlaks?
Seda ei saa kindlasti praegu keegi ennustada. See sõltub ju nii meie enda valimisedust kui ka sellest, milliseks kujuneb teiste jõudude suurus ühes või teises volikogus ehk milliseid koalitsioone annab üldse teha. Loomulikult on meil olemas teatud kohad, kus ootused on kõrgemad ja kohad, millele erakond pöörab suuremat tähelepanu, aga tulemust selle põhjal ennustada ei saa.
3. Kes on kandidaadid Tallinna linnapea kohale?
Seda pole veel otsustatud. Variante on mitu, kõik on erakonna seest.
4. Kas Tallinnas olete valmis koostööks Keskerakonnaga?
See, mis saab Keskerakonnast, saab valimisteks kindlasti selgemaks. Kindel on see, et täpselt nii, nagu riigis on vaja võimu juures värskeid tuuli, on seda vaja ka Tallinnas. Ma välistan koostöö Keskerakonna venemeelse tiivaga.
5. Kui suur on hinnanguliselt kampaania eelarve?
Seda infot me enne valimisi ei avalda.
6. Milline on erakonna valimisplatvorm ja põhiteesid?
Kuna tegemist on kohalike valimistega, siis loomulikult on valimisplatvorme kümneid erinevaid - iga omavalitsuse jaoks ju kohalikku elu arvestav. Meie üldine sõnum on aga selge: Eesti poliitika vajab tuulutamist ja kohalikul tasandil. Sisse töötanud ja paika loksunud korruptsioonihõngulised ringkäenduse skeemid tuleb purustada ja see on võimalik ainult täiesti uute inimeste valimisega volikogudesse.
Vabaerakond
Vastab erakonna esimees Andres Herkel
1. Miks Vabaerakond ei lähe omavalitsustes välja oma nimekirjaga?
Vabaerakond on eeskujulikus rahalises seisus – meil pole võlgnevusi, reserv kasvab. Meil on mitmel pool Eestis toimivad piirkonnad ja toetajad, kes on valmis Vabaerakonna väärtuste nimel töötama. Üks võimalus on esitada oma nimekirju, kuid me ei tee seda. Me ei pea õigeks kohaliku elu parteistamist, nagu kartellierakonnad on seda teinud.
Sellest ka meie kampaania „Vaba Värgi“ kasuks. Teisisõnu, tahame näha sõltumatuid ja tugevaid omavalitsusi, kus kohalikel inimestel on hea elada ja nad ise teevad otsuseid, mitte ei sõltu valitsuspartei suunistest. Kartellierakondade domineerimine on toonud riigi tasemel mõtteseisaku ning soodustab poliitilist ja muud korruptsiooni. Me ei ole nõus, et see kõik laieneb ka omavalitsustele. Kohalik poliitika on midagi muud - näiteks teed, haridus, heakord ja sotsiaalteenused, mitte erakondadevaheline ideoloogiavõitlus. Tahame oma eeskujuga selle sõnumi kõigini viia.
2. Millistes omavalitsustes peate võimule pääsemist tõenäoliseks?
Vabaerakonna liikmed moodustavad valimisliite koos teiste kohalike aktivistide ja poliitikutega. Nii toetame ka kohalikes kogukondades tegutsevaid eestvedajaid. Eesmärgiks on aidata kaasa valimisliitude edule üle Eesti. Meie inimesed kandideerivad seal, kus vähegi võimalik. Kaetud on kindlasti suuremad omavalitsused.
3. Kes on kandidaadid Tallinna linnapea kohale?
Selle otsuse teeb valimisliit, kui aeg nii kaugele jõuab. Peame endiselt mõistlikuks, et poliitilise linnapeana tegutseb pigem volikogu esimees ning linnaaparaati juhib linnadirektor, kelle ametiaeg ei pea sõltuma volikogu koalitsiooni elueast. Nii tõuseks valitud rahvaesinduse poliitiline kaal. Tallinna suurim häda on rahvaesinduse ehk volikogu kui sellise marginaliseerumine.
4. Kas Tallinnas olete valmis koostööks Keskerakonnaga? Kas Tallinnas panete välja oma nimekirja?
Otsus minna üle-Eesti valimisliitudega on tehtud erakonna esinduskogus ehk n-ö parlamendis, kuhu kuuluvad piirkondade, toimkondade, juhatuse ja fraktsiooni esindajad. See organ on suure demokraatliku mandaadiga ja tema otsus on meie sisekokkulepe. Keskerakonnaga on koostöö võimalik siis, kui ta on teinud läbi puhastuse ja kui uued liidrid annavad selge lubaduse, et erakond ei toeta korruptiivset poliitilist kultuuri.
5. Kui suur on hinnanguliselt kampaania eelarve?
Esiteks kehtib meil säästva erakonna põhimõte. Teiseks ei saagi erakond teha omal kulul konkreetsete valimisliitude kampaaniat. Küll aga oleme me alustanud inimeste teavitamist Vabaerakonna põhimõtetest kohaliku elu ja vabade kogukondade kohta. Tahame ka seekord tõestada, et selline teavitustöö pole kuigi kallis ja enamus erakondi lihtsalt põletab riigilt saadud raha läbi reklaamimasina.
6. Milline on erakonna valimisplatvorm ja põhiteesid?
Meie platvormi lähtekoht on kohaliku omavalitsuse autonoomia ja tegusad vastutustundlikud kogukonnad üle Eesti. Võim peab olema detsentraliseeritud, kus see on vähegi võimalik, omavalitsused ei vaja ülevalt tulevat ettehoolet. Haldusreform on võtnud varjatud eesmärgiks koondada võim ja ressursid nii, et suurerakondadel oleks lihtsam neid hõivata.
Meie peame sellist haldusreformi Eesti Vabariigi põhiseaduse mõtte väänamiseks ja kohalike inimeste huvide eiramiseks. Me näeme ka vajadust Tallinna detsentraliseerimiseks ning paremaks sidustamiseks ümberkaudsete valdadega. Igas omavalitsuses eraldi, kus Vabaerakonna liikmed kandideerivad, on vastava platvormi koostamine kohaliku valimisliidu asi ja meil pole kavatsust sellesse keskelt sekkuda. Küll on meil terviklik arusaam sellest, kuidas Eesti arenema peaks ja neid seisukohti me vaka all ei hoia.
Toimetaja: Indrek Kuus