Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Brüsselis: EL suurendab panust julgeolekusse, kuid vähendab tõukefondide raha

Foto: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Brüsselis jõuti neljapäeva varahommikul kokkuleppele Euroopa Liidu järgmise aasta eelarves. Võrreldes tänavusega suunatakse rohkem raha julgeolekumeetmetesse, samas vähendatakse tõukefondide raha.

Euroopa Parlamendi, Komisjoni ja liikmesriikide eelarvevaidlused päädivad enamasti kokkuleppega detsembris, kui kõigil on piltlikult öeldes selg vastu seina. Eesistujal Slovakkial õnnestus neljapäeva varahommikul see tava murda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on kokkulepe EL-i 2017. aasta eelarves. Selleks kulus üle 18 tunni intensiivseid kõnelusi, see oli raske maraton, aga edukas," ütles Slovakkia rahandusministeeriumi riigisekretär Ivan Lesay.

"Meil oli kõrge siht ja seetõttu polnud läbirääkimised lihtsad," kinnitas Euroopa Komisjoni asepresident Kristalina Georgieva.

Euroopa Liidu järgmise aasta eelarve kohustused ulatuvad pea 158 miljardi euroni. Väljamaksete reale kirjutati 134,5 miljardit. Järgmise aasta eelarves on võrreldes tänavusega 11 protsenti vähem vahendeid struktuurifondides.

Seevastu tõuseb neljandiku võrra julgeolekumeetmete rahastamine.

"Lõplik kokkulepe peegeldab ilmekalt EL-i peamisi prioriteete: ränne, julgeolek ja investeeringud töökohtade ja majanduskasvu loomiseks," ütles selgitas Lesay.

Euroopa Komisjon rõhutas, et järgmise aasta eelarve soodustab majanduskasvu - 21 miljardit eurot on ette nähtud Horisont 2020, Erasmus+ ja Euroopa Ühendamise Rahastu finantseerimiseks.

Ametist lahkuv Georgieva tõi esile kaks uut algatust, mis on suunatud noortele. "Neist esimene on Euroopa solidaarsuskorpuse loomine. Teine on pilootprojekt, mis lubaks noortel rohkem reisida - võimaldada tasuta rongiga sõita, et nad saaksid külastada teisi liikmesriike ja tunda end eurooplastena," ütles Georgieva.

Samas saavad suurima osa endiselt Euroopa põllumehed, kelle vahel jagatakse üle 42 miljardi euro.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: