Prantsuse Rahvusrinnet tabas järjekordne peretüli ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Marine Le Pen ja tema õetütar Marion Maréchal-Le Pen.
Marine Le Pen ja tema õetütar Marion Maréchal-Le Pen. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsuse Rahvusrinnet on tabanud enne kevadisi presidendivalimisi järjekordne peretüli.

Kui viimastel aastatel tülitsesid omavahel erakonna praegune juht Marine Le Pen ja tema parteiasutajast isa Jean-Marie Le Pen, siis nüüd on vastastikku teravusi pildumas Marine le Pen ja mõjukas noorpoliitik Marion Maréchal-Le Pen, Marine'i õetütar ja Jean-Marie lapselaps, vahendasid Le Figaro, Politico jt.

Värske vastasseis sai alguse möödunud nädalal, kui Marion Maréchal-Le Pen sattus partei seisukohaga vastuollu. Nimelt teatas ta, et on vastu poliitikale, mille kohaselt rahastatakse aborte täielikult riigi poolt.

Tegu polnud esimese korraga, kui konservatiivsete katoliiklaste seas populaarne 26-aastane parlamendisaadik oma erakonna peavooluga erinevale arvamusele jääb.

Näiteks on ta möödunud kuu jooksul teatanud, et ta on vastu 35-tunnisele töönädalale; et tema vanaisal võiks hoolimata parteist välja heitmisest olla erakonna kampaanias teatav roll ning et tema tädi otsus kasutada kampaania sümbolina sinist roosi on ebaõnnestunud. Kuid aborti puudutav avaldus oli varasematest oluliselt otsekohesem ja teravam -ta ründas erakonna aseesimeest Florian Philippot'd ning kritiseeris ka oma tädi kõikuvaid seisukohti aborti puudutavates küsimustes.

Abort on olnud Prantsusmaal seaduslik alates 1981. aastast saadik ning riik katab kõik abordiga seotud kulud alates 2013. aastast. Philippot ja partei peavool on seni olnud arvamusel, et aborti puudutavaid seadusi pole vaja muuta.

Marine Le Penil ei jäänud seega pühapäeval enam midagi muud üle kui väljakutsele vastata ning vaidluses asus ta kindlalt Phillipot'd toetama.

Lisaks Maréchal-Le Peni kasvavale iseseisvusele on vaidluse taustal ka Rahvusrindes maad võtnud rahutus, kuidas tulla toime paremtsentristide presidendikandidaadi François Filloniga, kes on mitmetes konservatiive huvitavates küsimustes Rahvusrindega küllaltki sarnastel seisukohtadel ning võib viimaste arvamusküsitluste kohaselt presidendivalimiste teises voorus Le Peni üsnagi kindlalt võita.

Sisuliselt on Rahvusrindes kaks seisukohta - osa erakonnast näeb, et Fillon on nende territooriumile tunginud ning seetõttu tuleb oma konservatiivseid seisukohti veelgi jõulisemalt rõhutada. Teine osa - nende seas ka aseesimees Philippot - peab paremaks strateegiaks rõhutada erinevust globaliseerijatest kaptialistide ning patriootide vahel. Ehk lühidalt - kas rünnata Filloni nö paremalt või vasakult tiivalt? Maréchal-Le Pen on selles vaidluses väga selge seisukoha võtnud ning seetõttu ka partei aseesimehega vastasseisu otsimas.

Kuigi 2012. aastal oli Marine Le Pen abordi täielikule riigipoolsele rahastamisele vastu, märkis ta nüüd, et tollane seisukoht kujundati välja erakonna konservatiivsema tiiva poolt, mida tänasel päeval enam ei eksisteerivat.

Kokkuvõtteks rõhutas erakonna juht, et miljonid Prantsuse patrioodid ei annaks Rahvusrindele andeks, kui partei poliitikud praegusel hetkel selliste küsimuste üle vaieldes partei peamised sihtmärgid silmist kaotavad.

Samas näitavad uuringud, et suurem osa erakonna valijatest toetab pigem parteijuhi õetütart ja selgemate konservatiivsete seisukohtade võtmist. Seega on alust arvata, et praegune tüli ei jää viimaseks.

Viimastel aastatel tekitasid Rahvusrindes sisepingeid Marine Le Peni vaidlused oma isaga. Praegune erakonnajuht soovis valimisvõitude nimel Rahvusrinnet mõõdukamaks kujundada, erakonna asutajast veteranpoliitik aga jätkas tütre manitsustest hoolimata tavapäraste äärmuslikumate avalduste tegemist. Tüli osapooled tegid teineteise suhtes väga teravaid märkusi - näiteks avaldas Jean-Marie Le Pen lootust, et tema tütar "abiellub ja saab uue perekonnanime".

Tüli jõudis korduvalt ka kohtusaali ning tipnes sellega, et Jean-Marie Le Pen visati lõpuks enda poolt asutatud parteist välja.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: