Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi ja PKK konfliktis on pooleteise aastaga hukkunud mitu tuhat inimest

{{1489152904000 | amCalendar}}
PKK võitlejad.
PKK võitlejad. Autor/allikas: AFP/Scanpix

ÜRO süüdistab Türgit tõsistes rikkumistes riigi kaguosas toimuva konflikti ajal ja hindab viimase 18 kuu jooksul hukkunute arvuks üle 2000.

Vaherahu Türgi ja Kurdistani Töölispartei (PKK) vahel katkes 2015. aasta juulist ning alates sellest ajast kuni eelmise aasta detsembrini on kuni 500 000 inimest, enamik neist kurdid, olnud sunnitud kodust lahkuma, selgub ÜRO raportist, vahendas BBC.

Raport tugines nii konfidentsiaalsetele kui avalikele andmetele, satelliidifotodele ja teistele allikatele, sest Türgi valitsus ei ole andnud uurijatele luba PKK-vastaste operatsioonide piirkonda siseneda.

ÜRO on dokumenteerinud tuhandeid tapmisi ning inimeste kadumist ja piinamisi valitsuse korraldatud operatsioonide ajal enam kui 30 linnas ja piirkonnas. ÜRO inimõiguste ülemvolinik Zeid Ra'ad al-Hussein kritiseeris Türgi valitsust, öeldes, et eriti teevad talle muret teated, et läbi pole viidud ka tõsiseltvõetavat uurimist.

Türgi valitsus on ÜRO-le teatanud, et PKK, mida nad käsitlevad terroriorganisatsioonina, on viinud läbi hulga rünnakuid, milles on hukkunud nii Türgi julgeolekujõude kui teisi isikuid. Samuti on PKK valitsuse hinnangul osalenud röövimistes ja asetanud teedele tõkkeid, mis on takistanud piirkonda esmaabi viia.

Türgi on kurdi mässulistega riigi kaguosas juba aastakümneid võidelnud. PKK alustas relvastatud võitlust Türgi valitsuse vastu aastal 1984 ja nende eesmärk on kuulutada Türgi territooriumil välja oma sõltumatu riik.

Türgi peab ÜRO raportit kurdide väärkohtlemisest kallutatuks

Türgi peab "kallutatuks" reedel avaldatud ÜRO raportit, milles süüdistatakse Türgi julgeolekujõude riigi kaguosas kurdimässuliste vastu toime pandud rasketes inimõigusrikkumistes.

"See niinimetatud raport (Türgi) kaguosas toimunud terroritõrjeoperatsioonidest on kallutatud, põhineb valeandmetel ja pole kaugeltki professionaalne," teatas Türgi välisministeerium.

"Ruumi, mis raportis eraldati ühe terroriorganisatsiooni propagandale ja mis omakorda kattub alusetute süüdistustega, ei saa meie pool aktsepteerida," teatas ministeerium, viidates riigis keelustatud Kurdistani Töölisparteile (PKK).

PKK sõdib Türgi keskvõimu vastu alates 1984. aastast, konfliktis on surma saanud üle 40 000 inimese. Vägivald ägenes Türgi kaguosas 2015. aastal, kui lagunes kaks aastat kestnud Türgi-PKK rahulepe. EL, USA ja Türgi peavad PKK-d terrorirühmituseks.

Ankara edastatud andmetel on Kagu-Türgi rahutustes saanud viimastel aastatel surma paar tuhat inimest.

ÜRO teatel üritati üle aasta saada ligipääsu piirkondadele, kus toimusid PKK vastu suunatud operatsioonid. Türgi välisministeeriumi sõnul kutsusid nad ÜRO inimõiguste juhi Zeid Ra'ad Al Husseini riiki korduvalt.

"Kui Zeid oleks vastanud meie kutsele ja tulnud meie riiki, siis olnuks tal võimalus isiklikult näha, et raportis esitatud väited ei peegelda tõtt," lisas ministeerium.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: