Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome politsei taotleb Turu rünnakuga seoses viie inimese vahistamist

{{1503281280000 | amCalendar}}
Soome politseinikud sündmuskohal Turus 19. augustil.
Soome politseinikud sündmuskohal Turus 19. augustil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome politsei esitas esmaspäeval seoses Turu terrorirünnakuga kohtule taotluse kokku viie isiku vahistamiseks - nende seas on nii peamine kahtlustatav ehk noarünnaku sooritaja kui ka neli väidetavat kaasosalist.

Peamist kahtlusalust, marokolast Abderrahman Mechkahi soovitakse vahi alla võtta seoses kahtlustustega, mis puudutavad kaht terroristlikul motiivil sooritatud mõrva ja kaheksat terroristlikul motiivil sooritatud mõrvakatset.

Kuriteomääratlus muudeti selliseks põhjusel, et teo taustal on ideoloogilised kaalutlused, märkis juurdlust juhtiv Crista Granroth. Seda laadi kuriteo eesmärgiks võib olla näiteks tõsise hirmu tekitamine ja ühiskonna kõigutamine.

Politsei kinnitusel osaleb Mechkah teisipäeval Päris-Soome esimese astme kohtus toimuval istungil haiglast videosilla vahendusel.

Lisaks kahtlustatakse nelja Maroko kodanikku selles, et nad olid terroristlike mõrvade ja mõrvakatsete kaasosalisteks. Mehed on oma seotust eitanud.

Juhtumi eeluurimine jätkub ning kannatanute ja pealtnägijate tunnistuste kuulamine kestab ilmselt päevi. Samuti on politsei kogunud ja kogumas suure hulga tõendeid, mis vajavad samuti analüüsimist.

Politsei tänas esmaspäevases teates kodanikke võimudele antud vihjete eest.

Peamise kahtlustatava nimi avalikustati juba varem

Kahtlustatava nime - Abderrahman Mechkah - avalikustas varem Päris-Soome esimese astme kohus.

Noormehel ei ole Soomes varasemat kuritegude registrit.

Keskkriminaalpolitsei teatas, et oli peakahtlusaluse üle kuulanud, kuid uurimise huvides ei soovinud ülekuulamise sisu avalikustada.

Pussitamistes kahtlustatav marokolane on öelnud end olevat 18-aastane. Politsei andmeil saabus ta varjupaigataotlejana Soome möödunud aastal.

Politsei tulistas meest vahistamisel ning nädalavahetuse on too veetnud haiglas.

Neli ülejäänud kahtlusalust kuulati üle juba varem ja politsei sõnul olid nad koostööaltid.

"Nende roll neis sündmustes on veel ebaselge ja nende olukord võib eeluurimise edenedes muutuda," lisas kriminaalpolitsei.

Lisaks on üks inimene kuulutatud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

Politsei korraldas nädalavahetusel Turus veel läbiotsimisi, ent kedagi rohkem kinni ei ole peetud.

Noor marokolane pussitas reede õhtul Turu kesklinnas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja tulistades teda alakehasse.

Kaitsepolitsei oli Turu ründaja kohta saanud vihje äärmuslikkusest

Soome võimud said aasta alguses Turu pussitaja kohta vihje, mille kohaselt oli mees äärmuslike vaadetega, teatas kaitsepolitsei (Supo) esmaspäeval.

Supo kohaselt sai vihje Lõuna-Soome politsei, kes andis info edasi kaitsepolitseinikele.

Supo märkis, et taolisi vihjeid inimeste radikaliseerumisest on korrakaitseametnikele laekunud viimase paari aasta jooksul üle tuhande.

"Püüame kõiki vihjeid järgi kontrollida, kuid nende läbivaatamine nõuab põhjalikku prioritiseerimist," seisis avalduses, mis märkis, et esmajärjekorras on vihjed, mille puhul on lisatud teavet konkreetsest ohust.

Turu terrorirünnakus kahtlustatav 18-aastane marokolane Abderrahman Mechkah ei olnud varem kaitsepolitsei terroritõrje nimekirjas, kus on umbes 350 nime.

Saksa meedia: Mechkah elas enne Soome tulekut Saksamaal

Deutche Welle teatas esmaspäeval oma allikatele viidates, et peamine kahtlustatav Mechkah oli enne Soome tulekut Saksamaal.

Allikateks on Saksa ametnikud, kelle sõnul oli noormees 2015. aasta lõpus saabunud illegaalina Saksamaale. 

Peamine kahtlustatav sai eitava varjupaigaotsuse, üht kahtlustavatest on karistatud seksuaalkuriteo eest

Yle ja Helsingin Sanomat on saanud ka täiendavaid andmeid viie kahtlustatava kohta.

Näiteks on 18-aastane peamine kahtlustatav saanud Soome võimudelt eitava varjupaigaotsuse, mille ta oli praeguse seisuga edasi kaevanud.

Ülejäänud neli kahtlustatavat, kes on väidetavalt rünnaku kaasosalisteks, on samuti marokolased. Kaks on 18-aastased, üks 24- ja üks 28-aastane.

Üks 18-aastastest on Päris-Soome esimese astme kohtu poolt mõistetud süüdi seksuaalsele teole sundimise eest, otsus on praeguse seisuga järgmisesse kohtuastmesse edasi kaevatud. Juhtum leidis aset eelmise aasta suvel ning sellega seoses oli kaks kahtlustatavat.

Üks neljast kahtlustatavast aga ostis juuli lõpus ühelt teiselt Turus elavalt marokolasest valge Fiat Ducato kaubiku ning seda sõidukit otsis politsei reedel ka taga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: