Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA valitsus tühistab Obama-aegse "puhta elektri plaani"

EPA juht Scott Pruitt.
EPA juht Scott Pruitt. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA keskkonnakaitseameti (EPA) juht Scott Pruitt ütles esmaspäeval, et valitsus kavatseb tühistada USA eelmise presidendi Barack Obama kava piirata kasvuhoonegaaside emissioone.

Pruitti sõnul allkirjastab ta teisipäeval "määruse tühistada eelmise valitsuse niinimetatud puhta elektri plaani". Plaaniga taheti piirata süsinikuemissioone söe jõul elektrit tootvates jaamades.

"Sõda söe vastu on läbi," lausus Pruitt.

Pruitt ei nõustu teadlastega, et kliimasoojenemise taga on peamiselt inimtekkelised heitgaasid. President Donald Trump, kes samuti teadlaste andmetes kahtleb, lubas 2016. aasta valimiskampaanias tühistada Obama elektriplaani ja puhuda uut elu riigi söekaevandustesse.

Oodatakse, et teisipäeval allkirjastatavas määruses ütleb Pruitt, et Obama ületas oma volitusi, kui kehtestas emissioonistandardi, millele elektrijaamadel pole võimalik mõistuse piires täita.

"EPA ega ükski teine föderaalametil ei tohiks iialgi kasutada oma võimu ütlemaks teile, et kuulutame sõja ükskõik millisele meie majanduse sektorile," lausus Pruitt.

Obama plaani alusel taheti 2030. aastaks kärpida USA süsinikdioksiidi emissioonid 32 protsendile alla 2005. aasta taseme. Plaanis kehtestati osariikidele konkreetsed emissioonieesmärgid, mis põhinesid elektrijaamade emissioonidel, kuid ametnikele jäeti vabad käed, kuidas nad need saavutavad.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: